Przemysł Zbrojeniowy
Roboty ŁUKASIEWICZ – Instytutu PIAP prezentowane na obradach eksperckich ONZ
Przedstawiciele Warszawskiego Instytutu wzięli udział w spotkaniu ekspertów protokołu II w sprawie zakazów lub ograniczeń użycia min, min-pułapek i innych urządzeń konwencji Narodów Zjednoczonych o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych.
To pierwsze wystąpienie ŁUKASIEWICZ - Instytutu PIAP na forum Narodów Zjednoczonych.
Na zaproszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytut przygotował prezentację rozwiązań i technologii robotycznych opracowanych w celu rozpoznania i neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) oraz niewypałów i niewybuchów (UXO).
Dużym zainteresowaniem cieszył się prezentowany mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji Instytutu, jest też wykorzystywany w kilkunastu służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę w Polsce i na świecie.
ŁUKASIEWICZ - Instytut PIAP jako jedyny podmiot z branży miał możliwość zaprezentowania polskich, nowoczesnych technologii międzynarodowemu gremium ekspertów i praktyków na forum ONZ.
Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest producentem polskich robotów mobilnych do zastosowań C-IED i rozpoznania. Instytut powstał w 1965 roku, a od kwietnia 2019 roku jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut zajmuje się również automatyzacją i robotyzacją linii produkcyjnych i fabryk, drukiem 3D oraz technologiami kosmicznymi. Realizuje prace badawcze i badawczo-rozwojowe, a także opracowuje, produkuje i sprzedaje do 20 krajów na świecie roboty mobilne. Siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, a zamiejscowy oddział w Toruniu. Załoga PIAP to blisko 300 osób pracujących w interdyscyplinarnych zespołach.
Marek1
Gdy tymczasem maleńka Estonia stała się krajem ramowym w NATO/UE w programie robotów bojowych.