Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Remont hiszpańskich Leopardów 2 dla Ukrainy zakończony

Hiszpański Leopard 2A4.
Hiszpański Leopard 2A4.
Autor. General Dynamics European Land Systems

Hiszpański zakład Santa Bárbara Sistemas poinformował o zakończeniu remontów 10 czołgów Leopard 2A4, jakie Madryt chce przekazać Ukrainie. Jednak możliwe, że wozy te już znajdują się na Ukrainie.

Wyremontowane 10 Leopardów 2A4 stanowi element hiszpańskiego pakietu pomocy wojskowej, jaki miał zostać dostarczony Ukrainie przynajmniej częściowo jeszcze w czerwcu. Oprócz czołgów do Kijowa miały dotrzeć pociski do systemu obrony powietrznej Patriot oraz amunicja artyleryjska kal. 155 mm. Wracając do tytułowych wozów, ich remonty miały zakończyć się do końca czerwca tego roku, jednak nie jest znany termin ich wysyłki na Ukrainę, chociaż….. jak informuje serwis El Mundo, dostawa miała mieć już miejsce. Niewykluczone, że komunikat o zakończeniu prac na czołgach został podany z opóźnieniem ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Z drugiej strony, źródło wspomnianego serwisu może się mylić i do takiej dostawy nie doszło.

Reklama

Teraz prace remontowe obejmą 9 sztuk hiszpańskich Leopardów 2A4, które mają zakończyć się do końca września. Tym samym przed końcem jesieni Ukraina otrzyma od Hiszpanii łącznie 29 czołgów tego typu. Co ciekawe, do remontów wspomnianych pojazdów dołożyć się miały Niemcy przekazując fundusze w wysokości 19 mln euro. Przekazywane 19 Leopardów 2 ma pochodzić z koszar wojskowych w Casetas, a ich wycofanie z linii miało nastąpić w roku 2012. Pozwolą one na uzupełnienie części strat poniesionych przez Ukraińców, którzy utracić mieli bezpowrotnie 10 egzemplarzy wersji A4, zaś kolejne kilka zostało w mniejszym lub większym stopniu uszkodzonych.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 r. To ostatnia wersja Leoparda 2 wdrożona w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Identyczny ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h przemieszczając się wstecz. Do tej wersji modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Czołgi w tym standardzie zostały zakupione przez (między innymi) Polskę, Ukrainę, Hiszpanię, Finlandię, Chile, Czechy, Słowację, Czechy czy Grecję.

Czytaj też

Słowacki Leopard 2A4.
Słowacki Leopard 2A4.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji
Reklama

Komentarze (3)

  1. wojghan

    To są te Leopardy, których remont był dla naszych nieopłacalny. Może to i dobrze bo pewnie byśmy wyremontowali i oddali za frajer.

  2. Anty 50 C-cali

    ... ..z trzeciej strony, Teraz remonty 9-ciu Leosi 2a4 pochłaniają fundusze , połączone z tymi 19 mln Euro Niemca - do utrzymania w ruchu 29 Leo. Obiecanych przed końcem jesieni. Który to termin nie wiadomo co znaczy, jak wspomnimy listopad, ciepły ostatni. Bez sarkazmu - z tego miliardowego w EUro wsparcia...jak częściowo przynajmniej rakiety tak potrzebne Patriotom dotarły to gracias. Bo Trampek przeszły przyszły? już wylicza ile Europa jest winna - Ameryce

  3. skition

    Kiedyś zapytano dowódcę działa Acht Acht jak to jest,że mówisz,że jesteś taki twardy ,że jesteś tutaj a ja ciebie pilnuję? To proste mówi spadochroniarz dywizji pancerni spadochronowej. Azlikwidował coś że 200 sztuk Shermanów 8 Armii pod Monte Cassino .Nam zabrakło amunicji a im nie zabrakło czołgów..No przy takich "oszołamiających liczbach amunicji nie zabraknie.

Reklama