Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpańska pomoc dla Ukrainy... wsparta przez Niemcy

Hiszpański Leopard 2A4.
Hiszpański Leopard 2A4.
Autor. General Dynamics European Land Systems

Hiszpania przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej obejmujący m.in. wcześniej 19 obiecanych czołgów Leopard 2A4 oraz pociski do systemu obrony powietrznej Patriot. Do remontów czołgów dołożą się Niemcy.

W najnowszym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy ma znaleźć się kilkanaście pocisków do systemu obrony powietrznej Patriot, jakie Hiszpania zadeklarowała jakiś czas temu wobec braku możliwości dostarczenia do Kijowa całych jednostek ogniowych. Ich dostawa ma mieć miejsce w tym miesiącu, pozwalając na małe uzupełnienie stanów. Obok nich ważną częścią hiszpańskiego pakietu pomocy jest 19 czołgów Leopard 2A4 (nie 20 jak wcześniej spekulowano), na których remont fundusze przekazały także Niemcy w wysokości 19 mln euro. Według założeń dostawy miałby zostać zrealizowane w dwóch transzach, (odpowiednio 10 i 9 pojazdów), pierwsza miałaby dotrzeć do końca czerwca, zaś druga dotarłaby w drugiej połowie roku. Oprócz tego Hiszpania przekaże m.in. amunicję artyleryjską, systemy antydronowe, optoelektroniczne systemy obserwacji oraz zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Wartość całego pakietu ma wynieść około 1,13 mld euro.

Reklama

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 r. To ostatnia wersja Leoparda 2 wdrożona w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Identyczny ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h przemieszczając się wstecz. Do tej wersji modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Czołgi w tym standardzie zostały zakupione przez (między innymi) Polskę, Ukrainę, Hiszpanię, Finlandię, Chile, Czechy, Słowację, Czechy czy Grecję.

Czytaj też

Hiszpański Leopard 2A4.
Hiszpański Leopard 2A4.
Autor. Contando Estrelas/Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  To kiedy Hiszpania się odwdzięczy Niemcom za pomoc kupując nowiutkie Leopardy?

  1. mick8791

   I po kij te Twoje durne komentarze? Nie masz nic merytorycznego do napisania to siedź cicho! Hiszpania nie musi się Niemcom za nic odwdzięczać - to są czołgi z które zostały wycofane z linii już lata temu i Hiszpanie nie mieli zamiaru ich do niej przywracać. Kilka lat temu był temat przejęcia ich przez Polskę ale do tego nie doszło przez ich kiepski stan techniczny. Trochę więcej wiedzy chłopcze, a mniej głupotek w komentarzach!

  2. Davien3

   A co mają jakby co kupić jak uzywają same Leo2A6 i A4?? Ale zobacz jakoś nei mają w planach zakupu najnowszych Leo2A8

  3. Danziger

   Cała Europa kupuje czołgi zaprojektowane na europejski teatr działań wojennych.

 2. Anty 50 C-cali

  Napięta uwaga! ; ...."19 obiecanych czołgów Leopard 2A4 oraz pociski do systemu obrony powietrznej Patriot. Do remontów czołgów dołożą się Niemcy'...Nie jak spekulowano - dla 20, ale i tak 19 milionów WYMAGA DOŁOŻENIA SZKOPSKICH Euro. To dla strefy zachwyconych, przekazywaniem Leo2A4 za frajerskie 1 euro. Co do rakiet Patriotom; o dziwo w telewizji hiszpańskiej tv24, mimo Eurowizji i protestom - nie zapominali o atakach na Ukrainę. Zwłaszcza tym ostatnim, gdzie chyba wystąpił "głód" obrony przeciwrakietowej.

Reklama