Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

RBSL z kontraktem na produkcję Boxerów dla British Army

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Jak poinformował koncern Rheinmetall Group, spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) wchodząca w skład grupy otrzymała kontrakt na podwykonawstwo w dostawach kołowych transporterów opancerzonych Boxer dla brytyjskich wojsk lądowych.

W ramach zawartej umowy o wartości 960 mln euro zakłady RBSL w Telford w Shropshire w zachodniej Anglii mają wyprodukować łącznie ponad 260 egzemplarzy Boxerów dla brytyjskich wojsk lądowych. Wśród nich mają znajdować się przede wszystkim wozy w wersji dowodzenia i innych wariantach specjalistycznych. W ramach działań przygotowujących wspomniane zakłady do realizacji tego zamówienia RBSL zainwestował w ich rozwój ok. 22,5 mln euro. Środki te mają zostać przeznaczone na modernizację infrastruktury, stworzenie nowoczesnych obiektów produkcyjnych oraz przeszkolenie personelu i dokonanie niezbędnego transferu technologii.

W ostatnim czasie analogiczny kontrakt od holendersko-niemieckiego konsorcjum ARTEC GmbH otrzymała także brytyjska spółka WFEL należąca do niemieckiego koncernu Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Umowa obejmuje produkcję przez WFEL kadłubów Boxerów wraz z modułem zespołu napędowego przez ponad dziesięć lat wraz z montażem, integracją i próbami około połowy z ponad 500 egzemplarzy tych wozów zamówionych przez Wielką Brytanię.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)

W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu z konsorcjum Artec GmbH, joint venture KMW i Rheinmetalla, na dostawę więcej niż 500 transporterów Boxer. Kontrakt ten, zawarty za pośrednictwem organizacji OCCAR, był pokłosiem zwycięstwa Boxera w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla armii brytyjskiej.

Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama