Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon z zamówieniami na AMRAAM. W puli również Polska

Fot. Sgt. T. T. Parish (USMC)
Fot. Sgt. T. T. Parish (USMC)

Koncern Raytheon podpisał z Departamentem Obrony USA dwie umowy w sprawie produkcji oraz serwisu pocisków kierowanych powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM. Zamówienie dotyczy zarówno amerykańskiego rynku wewnętrznego jak i zagranicznego, w tym na rynek polski.

Pentagon poinformował o podpisaniu 1 lipca 2020 roku dwóch umów z koncernem Raytheon w sprawie serwisowania i produkcji pocisków AIM-120 AMRAAM. Pierwsza z nich, o wartości 495 mln dolarów, dotyczy produkcji i dostawy bliżej nieokreślonej liczby rakiet dla amerykańskich sił zbrojnych. Zgodnie z publicznymi informacjami ich dostawa (wraz z całym pakietem logistycznym) i serwis ma zakończyć się przed 30 czerwca 2026 roku. W związku z tym Raytheon będzie otrzymywał pieniądze w transzach wraz z wykonaniem kolejnym części zamówienia, przy czym pierwsza z nich została uruchomiona wraz z podpisaniem umowy. Jej wartość wynosi ok. 989 tys. dolarów.

Natomiast druga z podpisanych umów dotyczy produkcji komponentów pocisku przeznaczonych do nowych produktów jak i serwisu oraz utrzymania użytkowanych AMRAAM w dalszej sprawności operacyjnej. Odbiorcą kontraktu są zarówno USA jak i partnerzy zagraniczni pozyskujący pociski AMRAAM w ramach FMS we wcześniejszych umowach. Wśród nich znajdują się: Australia, Indonezja, Japonia, Polska, Katar, Rumunia oraz Hiszpania. Wartość kontraktu została oszacowana na 27 mln dolarów, z czego 14,9 mln pokrywa Departament Obrony USA, a pozostałe 12,1 mln pochodzą z budżetu klientów eksportowych. Przy czym nie wiadomo jakie elementy pocisków oraz za jaką kwotę zamawia Polska. Termin zakończenia prac, które będą wykonywane w zakładach Tucson w stanie Arizona wyznaczono na 31 sierpnia 2021 roku.

Pocisk powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) pozostaje w użyciu od ponad 25 lat. Jest ciągle modernizowany, najnowsza wersja to AIM-120D. Jego możliwości zostały w pełni zademonstrowane w ponad 4200 próbnych odpaleniach, był też wykorzystywany bojowo. AMRAAM pozostaje użytkowany przez 37 krajów, w tym USA.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Voodoo

  A do czego będą "tym" strzelać?????...każdy nawet najstarszy Flanker wymanewruje tą staroć ( no chyba że salwą 20:1 i cel nie będzie manewrował)

  1. Davien

   Taak, ostatnio jedynym wyjsciem jakei pozostało Su-30 to były dopalacze i zwiewanie z modlitwa do Wisznu by wyjśc poza zasieg AIM-120 C-5:) Ale jak to staroc wg ciebie to rosyjskie R-77 to rozsypujące sie wraki chyba?:))

  2. Syberia wzywa

   Ciekawe czy beda modernizowac slynne AIM-120 z 1973 roku Daviena.

  3. W3-pl

   Russia RTv tak podaje!? A Ile to Super flankerem -30 Mki Hindusi zestrzelili F-16 czy staruszka Mirage, widzianego w odwecie w kaszmirze? Sputnik szto zapodaje??

 2. Pentagram

  Przypominam że CZĘŚĆ kasy pochodzi z budżetu USA

  1. Ratownik

   BŁASZCZAK DOSTAŁ rabat Hahahaha

  2. Gnom

   Poważanie tak za free? Ciekawe co za to oddamy tym razem - Nitrochem?

  3. ;)))

   Cała galaktyka ślini się na nasze nie mające anałłogów w mirie zasoby produkcyjno-technologiczne...

 3. WAT..skopiowany i zagraniczna zabawka RC;

  ..wszystkie komponenty skopiowane z opracowań WAT zaprezentowanych na konferencji.. dla szpegów..

Reklama