Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Producent SkyGuardiana nawiązuje współpracę z firmami z Belgii

Fot. General Atomics Aeronautical Systems
Fot. General Atomics Aeronautical Systems

Firma General Atomics Aeronautical Systems poinformowała o podpisaniu listów intencyjnych w sprawie współpracy przemysłowej z pięcioma belgijskimi przedsiębiorstwami sektora lotniczego i zbrojeniowego. Tzw. Team SkyGuardian tworzą producent bezzałogowców MQ-9B SkyGuardian, SABCA, Thales Belgium, Esterline, DronePort i firma Newtec.

Nawiązanie współpracy to efekt wyboru wspomnianego systemu bezzałogowego przez belgijskie siły zbrojne. Rząd Belgii zwrócił się w listopadzie minionego roku do rządu Stanów Zjednoczonych z prośbą o sprzedaż, w ramach programu Foreign Military Sale, bezzałogówców MQ-9B SkyGuardian.

Dzięki podpisanym listom intencyjnym znaczna część początkowych prac związanych z wprowadzeniem bezzałogowców do służby w Belgii wykonana zostanie na terenie kraju przez firmę SABCA. Chodzi tu, między innymi, o budowę odpowiedniej infrastruktury naziemnej, prowadzenie prób i certyfikacji.

Thales Belgium ma z kolei zająć się zapewnieniem zgodności wprowadzanych systemów bezzałogowych z rozwiązaniami technicznymi stosowanymi już w belgijskich siłach zbrojnych, ma także zapewnić przetwarzanie danych wywiadowczych - firma ta od lat współpracuje w tym zakresie z belgijskim wojskiem.

Następne przedsiębiorstwo, z którym współpracę nawiązała firma GAAS, to Esterline - producent naziemnych stacji kontrolnych, które będą wykorzystywane przez belgijską siły zbrojne.

DronePort to aktywizator startujących firm sektora bezzałogowców, dysponujący chronioną przestrzenią powietrzną i poligonami testowymi, jego rolą będzie również poszukiwanie inwestorów z rynku cywilnego, zainteresowanych niektórymi technologiami wykorzystywanymi przez bezzałogowce MQ-9B.

Ogólna potencjalna wartość wszystkich projektów, które planowane są do zrealizowania przez Team SkyGuardian na terenie Belgii, ma przekraczać 100 mln EUR.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ein

    Kiedy z szachownicą? W wariancie brytyjskim to 12 Brimstone i 2 227kg Paveway'e. Konkret.

Reklama