Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Próby państwowe niszczyciela czołgów Sprut-SDM1

Fot. Boevaya mashina/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Boevaya mashina/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Agencja Tass informuje, powołując się na źródła w przemyśle zbrojeniowym, że próby państwowe zmodernizowanego samobieżnego niszczyciela czołgów Sprut-SDM1 rozpoczną się w ostatnim kwartale 2018 r.

Producent pojazdu nie potwierdził tej informacji, przekazując jedynie, że "wozy Sprut-SDM1 są gotowe do prób, a nabywca jest nadal zainteresowany programem".

2S25 Sprut-SDM1 to samobieżny niszczyciel czołgów opracowany w Wołgogradzkiej Fabryce Traktorów (wchodzącej w skład koncernu Tractor Plants), przedstawiony po raz pierwszy podczas targów Armia-2015. To zmodernizowana i poprawiona wersja samobieżnego niszczyciela czołgów Sprut, w stosunku do którego poprawiono system kierowania ogniem (pojazd dysponować ma panoramicznym, całodobowym celownikiem dowódcy wozu z kanałem termowizyjnym, kombinowanym celownikiem działonowego Sosna-U, itd.). Producent informuje, że SKO jest "na poziomie" SKO czołgu T-90M/SM, a siła ognia "porównywalna" z tym czołgiem.

2S25 Sprut-SDM1 to pojazd gąsienicowy o masie bojowej 18000 kg, zdolny do desantowania z powietrza wraz z trzyosobową załogą, oparty o kadłub bojowego wozu desantu BMD-4M. Napęd zapewnia silnik wysokoprężny UTD-29 o mocy 500 KM, pozwalający osiągnąć prędkość do 70 km/h podczas jazdy na drodze i do 7 km/h podczas pływania. Głównym uzbrojeniem wozu jest gładkolufowa armata 2A75 kalibru 125 mm z automatem ładującym, mogąca wystrzeliwać kierowane pociski przeciwpancerne, sprzężony z nią karabin maszynowy PKTM 7,62 mm i umieszczony na wieży zdalnie sterowany moduł z karabinem maszynowym PKTM.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Draco

  Ehhh Davien po raz kolejny udowodniłeś że nie masz pojęcia o pociskach kinetycznych. To nie jest pocisk kumulacyjny którego właściwość penetracyjne są stałe. To jest pocisk kinetyczny którego właściwość penetracyjne są uzależnione od odległość. Skoro pocisk z odległość 2km przebija 500mm to chyba oczywiste że z odległość większej niż 2km nie przebiją tych 500mm zaś z odległość mniejszej niż 2km przebiją więcej niż 500mm. A tak na marginesie to oprucz 3BM59/60 jest chociażby 3BM42M i w taki to sposób twoje wywody zostały obalone.

 2. Davien

  Panie draco, pociskami 3BM59/60 moga strzelac jedynie 2A46M-5 i 2A82M czyli działa na T-72B3/3M, T-90MS/M i T-14 Armata, dla wszystkich innych dział te pociski sa po prostuza dłubie i nie zmieszczą się w komorze ładunkowej oraz w autoloaderze. 2A75 jest lekka wersją 2A46M. I nie nie zniszczą Leo2z półtora kilometra pociskami o penetracji do 500mm w idealnych warunkach jak jego pancerz to min 600mm RHA. Zaklinanie rzeczywistosci tak jak ty to robisz kłąmiąc przy okazji na całego faktów nei zmieni:) PS Czyli nawet wg nasze T-72M moga niszczyc Armaty no bo ze 100m sie przebija:))

 3. Draco

  Hmmm może i się nie znam ale przynajmniej nie jestem kłamcą. Armata Sprunta może strzelać wszystkimi pociskami kal 125mm może poza tymi najnowszymi ale Mango jej szczytem nie jest. A nawet jeśli to nie znaczy że nie jest w stanie zniszczyć Leoparda 2. Ja wiem że ty masz problemy z zrozumieniem tego że penetracja pocisków jest podawana na 2 km. A w Europie z tak dużej odległość nikt strzelał nie będzie zaś z odległość 1-1,5km to i mango sobie z Leopardem2 poradzi.

 4. Davien

  Panie tut, po pierwsze Sprut jest pojazdem gasienicowym co mu daje nieco lepsza stabilnośc po drugie dział na nim to lekka wersja 2A46M specjalnie przystosowana do tego pojazdu

 5. Davien

  Panie Draco, może dlatego że działo na Sprucie to ciagle ta sama stara 2A46M tylko ze w wersji lekkiej niezdolna do uzywania amunicji powyzej BM-42Mango?? Jak sie nie znasz to po kiego głos zabierasz?

 6. Draco

  Ehhhh Davien a to niby czemu nie da rady przebić pancerza Leoparda2? Dlatego bo ty tak twierdzisz?

 7. tut

  I jakie to dziwne? 18t i nie jest za lekki na działo 125mm. A nasze rosomaki 22t + są za lekkie na działo 120mm.

 8. Davien

  Panie bropata działo w jakie jest wyposazony Sprut nie jest w stanie przebic pancerza Leo2A4 a pan chce stzrelac w 2A6/7 ? NIby mozna jak jakoms cudem zajada Leopardy od tyłu , natomiast same moga byc niszczone nawet przez KTO z działkami 20mm

 9. bropata

  Na tak wielkim terytorium, jakie ma FR, siły powietrzno-desantowe mają ważną rolę. Zawsze można pozwolić na opanowanie jakiejś jego części, aby kontratakować od tyłu przy ich użyciu. Żaden , nawet najnowocześniejszy, czołg niemiecki tego nie wytrzyma. Dobry i nieskomplikowany oręż, ale zrobi swoje.

 10. ryba

  komu to i do czego potrzebne? w dzisiejszej strategii to to coś do czołgu sie nawet nie zbliży a co dopiero go zniszczy.

 11. Davien

  Na pewno nie ma siły ognia takiej jak T-90SM z uwagi na to że działo 2A75 to lekka wersja 2A46M zdolna do wystrzeliwania maks pocisków o penetracji ok 500mm. Pociskami 3BM56/60 Sprut sobie nie postrzela bo zwyczajnie się nie zmieszcza.

Reklama