Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Precyzyjne naprowadzanie dla klasycznych pocisków US Army

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Orbital ATK podpisał wart 69 mln dolarów kontrakt na produkcję zestawów Precision Guidance Kit służących do naprowadzania pocisków 155 mm używanych w systemach artyleryjskich US Army.  

Orbital ATK przeszedł z etapu produkcji małoseryjnej, w ramach którego powstało 4779 zestawów PGK do produkcji pełnoskalowej. Obecna umowa obejmuje wykonanie drugiej opcji kontraktowej na dostawy Precision Guidance Kit. Wcześniej, w ramach wstępnej fazy produkcji przeprowadzono również dziewięć testów, których celem było sprawdzenie skuteczności zestawu w locie. Podpisana na 2019 rok umowa to przedłużenie kontraktu, który obejmuje produkcję PGK dla amerykańskiego wojska do roku 2018. 

System montowany jest z przodu klasycznych łusek artyleryjskich, w miejscu standardowego zapalnika. PGK wyposażony jest m.in. w zestaw do naprowadzania przy użyciu GPS i cztery powierzchnie sterowe umożliwiające korygowanie toru lotu pocisku. Jest to rozwiązanie analogiczne do zestawów JDAM, z powodzeniem stosowanych w bombach lotniczych. Można stosować je na konwencjonalnej amunicji artyleryjskiej, jak np. amerykańskie pociski M549A1 i M795. Jednym z podstawowych założeń opracowania PGK było podwyższenie celności przy znacznie niższym koszcie, niż w wypadku zastosowania amunicji precyzyjnej budowanej od podstaw.

Zastosowanie Precision Guidance Kit przyczynia się do zwiększenia precyzji rażenia w stosunku do wykorzystania niekierowanych pocisków artyleryjskich. To z kolei pozwala zarówno na podwyższenie skuteczności ognia, jak i ograniczenie strat ubocznych czy wreszcie liczby pocisków potrzebnych do wykonania danego zadania ogniowego. Obok systemów dla haubic 155 mm i moździerzy 120 mm, oferowane są także zestawy dla dział 105 mm. 

Systemy Precision Guidance Kit dla haubic kalibru 155 mm zostały rozmieszczone w Afganistanie i były używane w warunkach operacyjnych. Amerykanie wykorzystują je na haubicach samobieżnych M109A6 Paladin, jak i ciągnionych M777A2. Zostały również zakupione dla Kanady i Australii. W Afganistanie wykorzystywano także zestawy dla pocisków moździerzowych 120 mm.

 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. 45

    Ja myślę że autor pomylił się w tłumaczeniu.Łuska nigdzie nie leci więc mocowanie czegokolwiek nie ma sensu.To ma poprawić stabilność pocisku ale zwiększa opór powietrza bo pogarsza jego aerodynamike,więc jest celniejszy ale ma mniejszy zasieg.Coś za coś.Artyleria celna nie jest i nie będzie na jej celność wpływa kilka czynników.Szczególnie niecelny jest mosiek z uwagi na małą szybkość granatu.

    1. Dropik

      Też tak myślę , że to błąd tłumaczenia. Pocisk co prawda mniejszy zasięg, ale i tak nie ma sensu strzelać zwykłym pociskiem na maksymalny zasięg bo CEP przy takich odległościach to 200-300 m

    2. Extern

      Niekierowane pociski artylerii lufowej i tak są celniejsze niż niekierowana artyleria rakietowa. W naszych warunkach chyba bardziej by się nam przydały pociski korygowane w końcowej fazie lotu którym cel moglibyśmy wskazywać laserem czy to przez zwiadowców lub drony. Nie mamy rozpoznania satelitarnego aby móc dokładnie i online określać położenie celu dla pocisków po GPS. W dodatku raczej się będziemy bronili strzelając do ruchomych nacierających na nas jednostek wroga niż będziemy strzelali do stałych punktów oporu czy magazynów.

  2. zdzich

    W Polsce żadnej firmie produkującej amunicje artyleryjską nie zależy na wprowadzenia takich rozwiązań bo musiałyby zmniejszać produkcję.I nic dziwnego.Tak się zachowuje monopol.Stagnacja.Gruzja jeszcze kilka lat temu miała zero produkcji zbrojeniowej.Dzisiaj eksportują za 500 mln $ rocznie.Za ile rocznie eksportuje PGZ?

  3. dropik

    "System montowany jest z przodu klasycznych łusek artyleryjskich " łusek ? ki diabeł . raczej z przodu pocisku , w miejscu klasycznego zapalnika. nie wspomniano o kilku szczegółach. np 1. w jaki sposób programuje się miejscu upadku pocisku 2 Celność jest mniejsza niż Excalibura 3 Cena ma wynosić poniżej 10000$ 4. PGK ogranicza zasięg o 5-10%

    1. dziadek

      Ad.2 Źródło czy internetowe bajania Ad.3 cena ma wynosić poniżej 10000tyś- poniżej 10 tys USD to kosztuje każdy pociski wiec użyteczność tej informacji jest żadna Ad.4 Źródło? Ad.1-Internety - jest nawet prezentacja w ppt jak dokładnie to działa- dość stara ale od ATK więc chyba wiedzą co piszą

Reklama