Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska pokazuje Korei zbrojeniowe perły. Będzie eksport?

Autor. plut. Tomasz Borsuk/Dowództwo Generalne

W Polsce przebywa wysokiej rangi delegacja z Republiki Korei, z ministrem obrony Republiki Shin Won-sik na czele. Ważnym punktem wizyty jest pokaz polskiego sprzętu, który może być eksportowany do Korei.

Koreańska delegacja przebywa w Polsce, by rozmawiać o współpracy przemysłowo-obronnej obu państw. W Pruszkowie odbyły się już dwustronne rozmowy wspólnego komitetu ministerialnego ds. dwustronnej współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, pod przewodnictwem wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra obrony Republiki Korei Shin Won-sik.

Reklama

Jednym z kolejnych punktów wizyty będzie pokaz polskiego sprzętu dla koreańskiej delegacji. Sprzęt ten może zostać zaoferowany Republice Korei, pokaz ma mieć formę zarówno statyczną jak i dynamiczną.

Czytaj też

O planie pokazu dla strony koreańskiej informował już resort obrony narodowej. Pokaz zostanie przeprowadzony przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupę WB. Zostaną pokazane między innymi:

 • Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun;
 • Pojazd minowania narzutowego Baobab-K;
 • Samobieżny moździerz 120mm Rak;
 • Wóz dowodzenia do KMO Rak;
 • Nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk – z wieżą ZSSW-30 opracowaną przez HSW i WB Electronics;
 • Stacja radiolokacyjna dalekiego zasięgu P-18PL;
 • System rozpoznawczo-uderzeniowy Gladius (WBE/Grupa WB);
 • Bezzałogowe powietrzne systemy rozpoznawcze i amunicja krążąca (WBE/Grupa WB).

W praktyce więc w czasie pokazu zostaną zademonstrowane najnowocześniejsze systemy uzbrojenia, jakie mogą zostać zaoferowane w ramach dostaw, ale też potencjalnie licencyjnej produkcji. Są wśród nich systemy bezzałogowe Grupy WB, nowoczesny radar przeznaczony do współpracy z systemem Wisła (Patriotów używa również Republika Korei), oraz system minowania, moduł moździerzy Rak (środek ogniowy i wóz dowodzenia), sprawdzony na Ukrainie przenośny zestaw przeciwlotniczy Piorun i nowy, pływający BWP Borsuk.

Radar P-18PL.
Radar P-18PL.
Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa

Sekretarz stanu w MON Paweł Bejda mówił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu ministerialnego, że rozmowy dotyczyły także polskiego sprzętu, który może zostać zakupiony przez Republikę Korei. Nieoficjalnie wiadomo, że strona koreańska deklarowała zainteresowanie poszczególnymi systemami oferowanymi przez polski przemysł.

Reklama

Przedstawiciele polskich władz, jak i przemysłu, deklarowali chęć eksportowania do Korei krajowych rozwiązań, mowa o tym była między innymi w trakcie panelu konferencji Defence24 Days poświęconego współpracy obu państw. Byłoby to znacznym wsparciem dla polskiego przemysłu, a także dalszym wzmocnieniem współpracy obu państw i rozszerzeniem bezpieczeństwa łańcucha dostaw.

Jeśli dzięki działaniom MON i innych komórek administracji oraz przemysłu uda się wprowadzić na szerszą skalę polską zbrojeniówkę do Republiki Korei (wcześniej swoje roboty pirotechniczne eksportował tam Łukasiewicz-PIAP), może to być bardzo korzystne. Może to też stanowić pewnego rodzaju kompensację zakupów, które strona polska dokonuje w Korei (bo już podpisane umowy wykonawcze to ponad 15 mld dolarów, a planowane są kolejne). Organizację pokazu można traktować jako symbol pewnej zmiany polityki, jeśli chodzi o współpracę z Koreą i szerzej eksport opracowanego w Polsce uzbrojenia, podobnie jak niedawną demonstrację Borsuka na targach Eurosatory 2024. Oby przyniosła ona owoce.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (22)

 1. Remov

  Ciekawe kiedy polscy geniusze eksportu się kapną że Korea produkuje ppzr KP-SAM Chiron, moździerze samobieżne KSM120 Skyfall i pływające bwp K21.

  1. Rusmongol

   Chiron to crewpad nie manpads.

  2. Remov

   @Rusmongol - powiedz to Rumunom

 2. rwd

  Później powiedzą, że próbowali coś sprzedać a Koreańczycy byli bardzo zainteresowani i poczekamy, zobaczymy może coś kupią. A Koreańczycy owszem kupią kilka sztuk sprzętu do swojego muzeum, bo mają imponujące muzeum w Seulu, w którym brakuje eksponatów z Polski.

  1. Rusmongol

   Piorun i borsuk to dla ciebie exponat?

  2. Remov

   @Rusmongol - a po co im one w wojsku kiedy maja swoje ppzr KP-SAM Chiron i pływające bwp K21.

  3. Rusmongol

   @remov. Ale chiron to nie manpads. To crewpads. Niby jedno i to samo. Ale jednak...

 3. user_1050711

  Rzecz nie polega na tym, czy gdzieś jest potrzebny pływający BWP, bo w wielu państwach rzek i wody jest po prostu wielka ilość, ot choćby cała Południowo-Wschodnia Azja. Sprawa rozbija się o (1) Brak mocy produkcyjnych polskiego przemysłu - samo zapotrzebowanie Wojska Polskiego byłoby to dlań zajęcie na 10, a może i na 20 lat... (2) O to że stanowiące własność publiczną zakłady w rodzaju HSW oczywiście, że nie wypłacają decydentom zakupowym prowizji. A inaczej się w świecie prawie nigdzie i prawie nic nie sprzeda, do sektora publicznego i zwłaszcza w III świecie. (3) Z kolei na Zachód od Polski cieków wodnych też jest cała masa, znacznie więcej niż w Polsce, tam jednak rynek zajęty mają przemysły Zachodu, nas nie wpuszczą, chyba tylko jako podwykonawcę jakichś części zestawu.

  1. Essex

   O to już nie Europa? no popatrz....teraz jest nagle masa państw z rzekami w Azji które jakoś dziwnym trafem po takie pływające cuda w kolejce nie stoją a jest juz sporo dojrzałych konstrukcji tego typu na rynku. Taki BWP w obecnej sytacji jest po prostu złomem. Czy wojna na Ukrainie niczego nie nauczyła? licza się pojazdy cięzko opancerzone z dobrymi osłonami, w epoce wszedobylskich dronów to koniecznośc. Gdzie jest ASOP w Borsuku? juz od poczatku powinien tam byc....zagłuszarka to juz oczywistośc a nie chwalenie się mozliwoscią zamiany kalibru armaty.....ten wóz to złom juz na starcie a szukanie uzasadnienia dla chorych wizji betonu w MON który mentalnie tkwi w XXwieku jest żalosne.

  2. Remov

   Po kompromitacji na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Rumunii trzeba było zmienić kontynent.

 4. wert

  Zakupy kolejnych 180 K2 zamiast budowania podstaw produkcyjnych to papierek lakmusowy co kto umie i POtrafi. Piniendzy ni ma i nie bendzie wraca do łask. Problem z finansowaniem nadwykonań w SZ, pikujace przychody spółek SP, przykładowo Orlenu o 6 mld w kwartale rdr. Stawia to pytanie o mozliwosci zbrojeń. "Rozmowy" o produkcji ślimaczą się bo własnie brak gotówki na budowę II lini Kraba czy K2PL. Brawo Róbta co chceta to mata co chceta. Szczujny "moderator" tego nie pusci

 5. pomz

  Jasne.... I cala armie Koreanska przezbroja w wysmienitego GROTA~!

  1. Remov

   Prędzej Polska kupi K4

 6. BAAXXX

  Grota im wciśnijmy !!!!

  1. Remov

   Prędzej oni wcisną K4 i K13

 7. lekko zaawansowany

  Bardzo dobry ruch. Pokazać, bo niektóre rzeczy są naprawdę ciekawe oraz zamiast czekać kilka lat na spłatę kredytu można znaczną część odebrać w ciekawym sprzęcie. Taki piorun czy flyeye, a nawet wierzą ZSSW 30 mogą być ciekawe. Taki też mogą być dobrym towarem eksportowym. Korea może być BARDZO zainteresowana spłata część kredytu w towarze.

  1. Remov

   Po co im piorun i ZSSW-30 kiedy mają ppzr KP-SAM Chiron i wieże EOS T-2000

 8. Kamil Niesłuchowski

  Polska na początek powinna zapewnić dla siebie sprzęt wojskowy i zwiększyć ilość jaka może produkować ,a dopiero później eksportować. Już widzę że sprzęt będzie szedł na eksport a dla wojska zostaną ochłapy i oczywiście nie wyrobią się w czasie zamiast 1000 borsuków zrobią 300 itd a tak ogólnie piniedzy nie ma i nie będzie dziura budżetowa Tuska się pogłębia i trzeba ciąć koszty wiadomo gdzie i kosztem czego pozdrawiam Uśmiechnięta Polsko

  1. Nihoo

   Dziura budżetowa "Tuska" - no tak, bo do pażdziernika 2023 roku budżet miał nadmiar pieniędzy, a jak przyszedł zły Tusk to pojawiła się dziura. Przypominam Panu, Panie Kamilu, że takie zjawiska jak budżet i jego dziura, konieczność cięć itp nie biorą się z kilku miesięcy działania nowych rządów, tylko z decyzji i działań podejmowanych na przestrzeni lat. Już Morawiecki stwierdził że procedura nadmiernego deficytu to wina Tuska... ale zapomniał dodać, że UE nad nią (procedurą) dla Polski i nie tylko, debatowała już w tamtym roku.... a Tusk był tylko na horyzoncie a nie w gabinecie. Sprzedaż 300 Borsuków za granicę po pierwsze może rozkręcić inne zamówienia, po drugie przynieść kasę, która może zostać wydana na modernizację produkcji i samego pojazdu. Jakby taki np. Rheinmetal nie sprzedawał Leopardów, to by tyle nie wyprodukował i nie miałby kasy na ich kolejne generacje.

  2. skition

   Do Nihoo. Z tym Rheinmetall to żart? Rheinmetall nie zapewnił serwisu dla Panzerhaubitze i teraz wszystkie chorwackie Panzerhaubitze są zepsute. To kupują ci co chcą latami błagać Rheinmetall by dali części do naprawy Leoparda 2 A4.

  3. Remov

   @skotion - dlaczego Rheinmetall miałby dać komuś części za darmo?

 9. Jan z Krakowa

  Byłoby dobrze. Ale czy UE, i jej komisja czy komisje nie uwalą tego, tak jak uwalili energetykę (obecnie nawet przy Tusku znaleźli deficyt bużetowy-- do ukarania.) W końcu np. potrafili nakaząć import dumpingowy rolniczego badziewia z Ukrainy do Polski jeszcze przez rok.. Takie inicjatywy importowo-eksportowe Polski, podobnie jak i zbrojeniowe tj. wzrost wydatków na zbrojenia Polski nie są dobrze widziane. A dlaczego? Z diagnozą się powstrzymam -- temat jest obszerny.

  1. Davien3

   Jan procedura nadmiernego deficytu to spadek po PiS więc nie kłam. Po drugie energetyke uwalił PiS przez 8 lat nie potafiąc nawet zmodernizowac sieci przesyłowych Ale jak widac nienawiśc do UE procentuje.

  2. Nihoo

   UE nie może zakazać żadnemu krajowi produkować i eksportować towarów. ZWŁASZCZA do krajów spoza UE, które nie są objęte żadnymi sankcjami, czy to UE czy NATO czy jakimikolwiek innymi. "Deficyt który znaleźli przy Tusku" nie jest deficytem Tuska, tylko sumą działań ZP przez kilka ostatnich lat. Twój "obszerny temat" jest głównie przemyśleniem potraktowanym sympatyzowaniem z konkretnym środowiskiem politycznym.

  3. Jan z Krakowa

   Przecież właśnie UE nakazała importować bez cła rolnicze badziwie z Ukrainy na 1 rok -- co napisałem. Podobnie jest z eksportem. Więc może nakazać i jesteś w błedzie. "Deficyt który znaleźli przy Tusku"-- no właśnie przy Tusku znaleźli i jakoś wpływy Tuska ich nie powstrzymały od tego znalezienia.

 10. radziomb

  Jasne, że Korea coś od nas kupi ale założę się że max za 10% tego co my kupujemy od nich...

 11. MiP

  8 lat marazmu PGZ gdzie nie reklamowali nic i nigdzie a wystarczyło zmienić zarząd i PGZ pojawia się na targach zbrojeniowych i reklamuje się przez Koreańczykami..

  1. Tomasz

   Jak narazie to w kwestii budowania obronności jest dramat, prawie nic się nie dzieje więc z czego się cieszysz, że produkcja będzie szła za granicę zamiast do nas? Przed II wojną światową też popełniliśmy ten błąd. Wojna była do wygrania gdybyśmy myśleli tylko o sobie a nie oddawaniu np samolotów za granicę.

  2. Rusmongol

   @t0masz. Chciałeś wygrać wojnę z Niemcami i ZSRR równocześnie? Serio...w tym czasie nie było kraju na świecie który wytrzymał by atak tych dwóch krajów razem.

  3. Davien3

   Tomasz a wiesz co by się z tymi PZL P24 działo w Polsce? Ano stałyby sobie przy fabryce BEZ silników bo Polska nie uzywała silników pod jaki były konstruowane A juz mrzonki o wygraniu we wrześniu 1939r z dwoma najsilniejszymi ówczesnymi armiami świata???

 12. Kong

  Polska niestety nie jest narodem handlowym. Nie potrafimy tego tak dobrze jak Anglosasi czy Izraelczycy. Byłoby mądrzej i taniej, gdyby polskie zakłady zbrojeniowe zatrudniły profesjonalne agencje marketingowe do promocji. Mogą nawet zaangażować kilku sprytnych handlarzy z rynku warzywnego. Ale obecny personel powinien lepiej robić to, czego nauczył się na uniwersytecie, czyli tworzyć listy w Excelu w biurze.

  1. Chyżwar

   A co powiesz o Włochach? Chcieli Leoparda 2A8IT i licencję. Zamiast tego Niemcy pokazali im środkowy paluszek mówiąc wprost: "jak chcecie Leosie to musicie kupować u nas gotowce".

  2. Jan z Krakowa

   Albo jak Czesi np. w eksporcie broni.

  3. Essex

   Serio? chcieli? zostaną kooperantami i jakoś im to nie przeszkadza bo i tak kupią Leo a my gdzie jeste smy? kupujemy gotowce z Korei bez żadnego wkładu i jest ok? co z tym mitycznym już K2PL? coś sę dziej eoprócz tych śmiesznych konferencji?. W tym czasie Niemcy robia swoje, może i powoli ale za to z glową i wiesz co? zarabiają na tym......a my jak zwykle infantylne wizje dla dzieci....dociera coś?

 13. Ondre2727

  Bieda nie bieda tutaj raczej chodzi o coś innego o sam fakt jak cieżko coś sprzedać i o to jak łatwo i przyjemnie wydaje sie miliardy

  1. Jan z Krakowa

   Tylko te miliardy trzeba było wydać skoro się kilkaset czółgów itd. wysłało na Ukrainę. Nie ważne kto rządził czy rządzi taka potrzeba tych zakupów była i jest.

  2. LMed

   Tylko kolego Janie to była bezmyślna gorączka zakupową mająca osłonić, nie dającą się usprawiedliwić , własną, wieloletnia bezczynność. Myślę o okresie od aneksii Krymu.

 14. PawelOz

  Przedsiebiorstwo PolPaint prezentuje modularny system pedzli do malowania F-16 w kolorze szarym. Supertechnologia pozyskana jako offset 15 lat temu.

 15. lekko zaawansowany

  Bardzo dobry ruch. Pokazać że my również mamy coś dobrego do zaoferowania.

 16. szczebelek

  Niech próbują, przekonują i pokazują, bo marketing sprzedaży na tym polega.

  1. Remov

   Po co pokazywać polskie buble kiedy Koreańczycy mają swoje lepsze?

 17. norg

  Nawet jeżeli uda się coś sprzedać do Korei to nie będą to znaczące ilości sprzętu. Raczej tak bardziej marketingowo, że też u nas coś kupują. Ponadto ten kraj ma dobrych inżynierów i pieniądze na R&D....i pewnie będą chcieli to wykorzystać. Na ich miejscu tak bym zrobił. Tak wiem, i tak źle i tak źle:).

  1. Remov

   Przecież mają swoje lepsze uzbrojenie

 18. Jaberwak

  Podpatrzą. Skopiują, Sprzedadzą jako swoje.

  1. Remov

   Mocno mieliby kupować skoro maj swoje lepsze

 19. Andrzej 2022

  Dzień dobry Panowie. Proponuję pokazać pojazdy w : „wielozakresowym kamuflażu mobilnym”. Ps. Odnośnie naszych AHS, to chyba sprawa podstawowa.

 20. Bren2

  @stary Polak Jaki byłby sens płynnego BWP w przeważnie górzystej Korei Południowej? Nie wydaje się przecież, żeby poza Polską było zapotrzebowanie na taki system. Nie ma więc tutaj nadziei na eksport.

  1. Chyżwar

   Zapytaj się Koreańczyków. Ich własny K21, który pływa jest gorszy od Borsuka.

  2. Wiemwszystko

   można zawsze spróbować desantu na plaży

  3. Pirat

   Dla piechoty morskiej.

 21. WSK74PL

  Kupią, kupią kilka Piorunów i dwa Baobaby, dwa zestawy Gladiusa, albo Warmata. Będzie tego za 150 mln usd, 1% wartości umów zakupowych. Nasz eksport poszybuje i Korea Płd wskoczy na 2 luvb 3 miejsce wśród importerów polskiego uzbrojenia. PiS ogłosi, że to wynk ich pracy, a KO nazwie to kłamstwem. Biorąc pod uwagę, że kupujemy w Korei na kredyt, to te zakupy w Polsce rozliczone zostaną kompensatą........ Nawet 1 USD nie przyleci z Korei ...:)

 22. Essex

  Pewnie delegacja z Korei ma niezły ubaw. Kraba nie pokazują? to juz nie perła? no tak nastapiło zaoranie programu. Borsuk to po co> mają własny. Brakuje tylko Hibneryta i Kormoranów. Co za bieda.

  1. Entreri

   Podają w rosyjskiej "Komsomolskiej prawdzie", że delegacja z Moskwy zakupiła taczki z przyczepką na koreańskie niewypały?

  2. user_1050711

   @Essex. Mam mocne wrażenie, że nie zajmujesz się zawodowo handlem high-tec. Polacy po pierwsze pokazują, co potrafią zrobić zupełnie samodzielnie. Kontrahent będzie prawdopodobnie bardziej skłonny do kompromisów przy swych ofertach do nas. A po drugie, niektóre z tych rzeczy naprawdę bardzo dobre są, na skalę światową.

  3. staryPolak

   wymień bojowe wozy piechoty na świecie posiadające zdolność do pływania. To tak na początek.

Reklama