Przemysł Zbrojeniowy

Pociski przeciwradiolokacyjne dla US Navy i na eksport

Pocisk AARGM pod skrzydłem Super Horneta, fot. Greg L. Davis/US Navy
Pocisk AARGM pod skrzydłem Super Horneta, fot. Greg L. Davis/US Navy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) udzieliła Northrop Grummanowi zamówienia na kolejną, dziewiątą już, pełnoskalową serię produkcyjną pocisków przeciwradarowych AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile). Pociski mają być przeznaczone na US Navy oraz dla klienta bądź klientów zagranicznych, w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS).

Kontrakt został podpisany jeszcze w marcu br., a koncern Northrop Grumman poinformował o nim 23 kwietnia. Dziewiąta pełnoskalowa seria produkcyjna obejmie przebudowę nieujawnionej w komunikacie firmy liczby przeciwradarowych pocisków AGM-88 HARM, do najnowszej wersji czyli właśnie AGM-88E. Kontrakt ma wartość 165 mln USD, co pozwala spekulować, że będzie chodziło o około 260 pocisków. Ósma partia AARGM (kontrakt na nią został podpisany w 2019 roku) kosztowała bowiem amerykańskiego podatnika 167,3 mln USD i obejmowała 260 bojowych pocisków i trzy szkolne.

Także i tym razem, oprócz pocisków bojowych, kontrakt obejmuje też szkolne pociski klasy CATM, cechujące się takimi samymi własnościami aerodynamicznymi i wyważeniem jak wersje bojowe.

Jak na razie AARGM są zintegrowane z samolotami F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i F-18G Growler, a także Tornado ECR, dzięki zaangażowaniu w program pocisków Włoch, które także są użytkownikiem tego rozwiązania. Z kolei w trybie FMS pociski AARGM zakupiły Australia (dla floty maszyn Super Hornet i Growler) oraz Niemcy dla maszyn Tornado.

Niemcy tymczasem sami są użytkownikiem Tornado ECR (21 maszyn) i właśnie zdecydowali się na zakup 45 maszyn z rodziny F/A-18. AARGM są wiec dla nich oczywistym wyborem, podobnie jak dla eksploatującej dużą flotę Super Hornetów i Growlerów Australii. Pociski AARGM są również kompatybilne z F-15, F-16 oraz F-35. 

Pozyskaniem AARGM zainteresowana jest również Polska. Zakup pocisków w wersji AGM-88E został wpisany do obowiązującego Planu Modernizacji Technicznej. Rakiety tego typu mogłyby stanowić uzbrojenie polskich F-16, jak i przyszłych F-35, przy czym z myślą o tych ostatnich może zostać pozyskana rozwijana wersja AARGM-ER.

AARGM to pocisk przeciwradiolokacyjny nowej generacji, powstały z wykorzystaniem konstrukcji rakiety HARM, zbudowany w ramach wspólnego programu Marynarki Wojennej USA i sił powietrznych Włoch. Pociski tego typu mają nową, cyfrową pasywną głowicę radiolokacyjną, radar milimetrowy i system INS/GPS. AARGM-ER to wersja rozwojowa AARGM, opracowywana w ramach prac badawczo-rozwojowych. Będzie ona dysponować nową konstrukcją i układem napędowym pozwalającym na znaczne zwiększenie zasięgu i prędkości lotu. Będzie też zdolna m.in. do przenoszenia w komorach wewnętrznych myśliwców piątej generacji. Ma być integrowana z Super Hornetami, Growlerami i właśnie F-35.

Komentarze