Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pociski Evolved Seasparrow dla Meksyku

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Amerykański Departament Stanu wyraził wstępną zgodę na sprzedaż Meksykowi, w ramach programu Foreign Military Sale, pocisków Evolved Seasparrow.

Departament Stanu wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż do Meksyku sześciu pocisków RIM-162 Evolved Seasparrow w ramach programu Foreign Military Sale. Umowa ma również objąć dwa pociski służące do wykonywania pomiarów, wartość kontraktu szacowana jest na 41 mln USD.

Rząd Meksyku zwrócił się do rządu USA z prośbą o umożliwienie sprzedaży sześciu pocisków Evolved Seasparrow, dwóch pocisków tego samego typu służących do pomiarów, ośmioprowadnicowej wyrzutni MK56 VLS, ośmiu zasobników MK30, ośmiu kontenerów transportowych MK783, części zapasowych, udzielenie wsparcia technicznego i logistycznego związanego z zakupem.

Zdaniem Departamentu Stanu sprzedaż pocisków Meksykowi przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa strategicznie istotnego partnera regionalnego, zdecydowanie wzmacniając możliwości marynarki wojennej Meksyku. Kupujący zamierza wykorzystać zakupioną broń do wyposażenia okrętu klasy Sigma 10514, zwiększając jego krytyczne możliwości operowania na morzu. Mimo że Meksyk nie dysponuje obecnie uzbrojeniem tego typu, Departament Stanu nie przewiduje trudności związanych z wprowadzeniem pocisków Evolved Seasparrow na uzbrojenie sąsiada USA.

Departament Stanu uważa, że sprzedaż nie zmieni równowagi sił w regionie i nie będzie miała negatywnego wpływu na stopień gotowości amerykańskich sił zbrojnych.

Produkcja pocisków będzie miała miejsce w zakładach Raytheon Missile Systems w Tucson w stanie Arizona, z umową nie są związane jakiekolwiek zobowiązania offestowe.

Jak zwykle w przypadku umów realizowanych za pośrednictwem programu FMS, ostateczną zgodę na transakcję musi wyrazić Kongres.

Reklama

Komentarze

    Reklama