Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze ciężkie roboty mobilne w Państwowej Straży Pożarnej

Fot. PIAP
Fot. PIAP

Państwowa Straż Pożarna otrzymała trzy egzemplarze ciężkich robotów mobilnych dostosowanych do prowadzenia działań rozpoznawczych i przeciwdziałania zagrożeniom CBRN (chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym). To pierwsze tego typu maszyny w używane w tej służbie mundurowej.

Dostawę sprzętu zrealizował Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) w konsorcjum z firmą Zeszuta Sp. z o.o.. W skład zamówienia weszły trzy zestawy obejmujące roboty wraz z pojemnikami platformowymi do przewozu czynników CBRN. Każdy z dostarczonych zestawów składa się m.in. z: ciężkiego robota rozpoznania chemicznego (robot mobilny IBIS) z zestawem akcesoriów CBRN, wielofunkcyjnego urządzenia PIAP MULTISTRIKER, pojemników do transportu materiałów promieniotwórczych, przenośnego urządzenia RTG i pojazdu typu pick-up.

Sześciokołowa platforma mobilna robota IBIS z niezależnym napędem na każde z kół, wyposażona w zestaw akcesoriów CBRN umożliwia m.in. pozyskiwanie materiału do analizy laboratoryjnej, wykrywanie i pomiar promieniowania, pobieranie i magazynowanie próbek cieczy oraz wyświetlanie wyników pomiarów skażeń na mapie terenu. 

Oprócz samego robota IBIS zestawy wyposażone są w akcesoria CBRN wśród, których są:

  • Wymazówka środowiskowa do pozyskiwania materiałów do analizy laboratoryjnej poprzez dokonanie wymazu na powierzchni obiektów na których mogły nagromadzić się nieznane substancje,
  • Próbnik podłoża służący do pobierania próbek skażonego podłoża (ziemia, piasek, lód, itp) zabezpieczony przed kontaminacją robota,
  • R-Sensor (EKO-C) umożliwiający wykrywanie i pomiar promieniowania.
    Możliwe jest sterowanie radiometrem i wyświetlanie wyników poprzez konsolę akcesoriów,
  • Adsorber SPME służący do akwizycji cząsteczek chemicznych z powietrza i cieczy,
  • Modułowy próbniki cieczy do pobierania magazynowania próbek płynów za pomocą kilku rodzajów końcówek pobierających,
  • Konsola akcesoriów w postaci militarnego tabletu wyposażonego w moduł komunikacji do bezprzewodowego sterowania akcesoriami CBRN oraz wyświetlania wyników z czujników środowiskowych,
  • Moduł GPS umożliwiający zobrazowanie miejsca pobranych danych na konsoli akcesoriów.

Urządzeniem dostarczonym przez PIAP w tym postępowaniu jest również wielofunkcyjny zestaw PIAP MULTISTRIKER. Może on być wykorzystywany do wybijania szyb, rozbijania zawiasów, przecinania prętów, kabli, kłódek, odcinania łańcuchów. Akcesorium montowane jest na robocie lub działa samodzielnie na niezależnym statywie.

Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego PSP w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Roboty wesprą grupy PSP w realizacji działań ratowniczych niezbędnych do zmniejszenia lub likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska i mienia.

undefined
Fot. PIAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. JP2GMD

    Piękna konstrukcja... na chińskich oponach od odśnieżarek. Te gumy ulegają \"biodegradacji\" po kilku latach. Ciekawe ile PSP przepłaciło za te zabawki.

  2. Ponury

    Jeździłem tym i innymi robotami zarówno PIAPu jak i zagranicznymi. PIAP to czołówka światowa.

  3. inż.

    Piękna konstrukcja jak na nasze możliwości.

Reklama