Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ tworzy konsorcjum do programu Wisła

Polska Grupa Zbrojeniowa utworzyła konsorcjum, które ma wziąć udział w realizacji programu obrony powietrznej średniego zasięgu dla Wojska Polskiego pod kryptonimem Wisła.

Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski podkreśla, że zawiązanie konsorcjum ma w założeniu zbudować podstawy do stworzenia w Polsce krajowego systemu wsparcia eksploatacji, modernizacji i produkcji pozyskiwanych systemów obrony powietrznej. Ponadto, pozwala na zademonstrowanie gotowości Grupy do zakrojonej na szeroką skalę kooperacji przy realizacji programu.

Zawiązując konsorcjum pokazujemy, że jesteśmy gotowi do realizacji projektu w zakresie szeroko pojętej współpracy technologicznej, jego modyfikacji na warunki lokalne oraz późniejszej produkcji i serwisu zestawów rakietowych oraz, co najważniejsze, modernizacji w Polsce, niezależnie od wariantu ich pozyskania

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Umowa dotycząca powołania konsorcjum została podpisana w poniedziałek, 2 lutego. W jego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa SA oraz 10 przedsiębiorstw, które podlegają PGZ: Mesko SA, Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, PIT-Radwar, PCO, Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Jelcz Sp. z o.o., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu.

Ilustracja: PGZ

PGZ podkreśla, że powołanie nowego konsorcjum związane jest z realizacją drugiego etapu konsolidacji, co spowodowało rozwiązanie wcześniej istniejącego Konsorcjum OPL. Zwraca uwagę, że obecnie jego celem jest przede wszystkim zapewnienie warunków do budowy krajowych zdolności w zakresie wsparcia eksploatacji, dostosowania i produkcji sprzętu, a także jego szeroko zakrojonej modernizacji w trakcie użytkowania. Jest to zbieżne z obecnymi założeniami resortu obrony, dotyczącymi procesu pozyskania systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu dla Wojska Polskiego.

Podpisujemy umowę konsorcjum na program Wisła, bo musimy uzyskać formalny instrument w celu stworzenia w Polsce zdolności do suwerennej eksploatacji i rozwoju pozyskanego sprzętu oraz technologii

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Ponadto, udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w programie Wisła ma umożliwić szeroko zakrojony transfer technologii do krajowego przemysłu, pozwalający w perspektywie na rozwój własnych, zaawansowanych rozwiązań, w tym także w ramach modernizacji zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła oraz innych elementów systemu obrony powietrznej Wojska Polskiego (warstwy krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu).

Ilustracja: PGZ

W grudniu PGZ zawiązała konsorcjum do udziału w programie Narew, a Grupa została zaproszona przez Inspektorat Uzbrojenia do dialogu technicznego w tym zakresie. Systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe bardzo krótkiego zasięgu, jak Poprad czy Piorun są sukcesywnie rozwijane przez krajowe przedsiębiorstwa.

Plany budowy przeciwlotniczych zestawów rakietowych dla polskiej armii to najważniejsza część całego programu modernizacji o wartości ponad 26 mld zł. Dlatego tak ważne jest, aby polski przemysł wziął jak najszerszy udział w powstaniu i eksploatacji zestawów średniego, krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. Systemy te należą do najnowocześniejszych na świecie i spowodują w Polsce rozwój m.in. takich dziedzin jak łączność, elektronika, optoelektronika

Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zakłada pozyskanie 8 baterii, które trafią na uzbrojenie Wojska Polskiego od 2018 roku. Jego wartość szacowana jest na 16 mld zł. Obecnie w postępowaniu biorą udział koncern Raytheon oferujący zestaw Patriot oraz europejskie konsorcjum Eurosam, proponujące system SAMP/T.

 

Reklama

Komentarze (32)

  1. FeNi

    bez przesady z ty nic nic nic PIT-RADWAR cały czas produkował i produkuje stacje radiolokacyjne i dalekiego zasięgu i bliskiego i bardzo bilskiego ora stacje pola walki stacje bierna nasłuchowe a do tegi jest w opracowaniu wiele nowoczesnych koncepcji więc taak nic się nie robi nic się nie robi to wielka przesada...

  2. Fan piosenek z lat 40tych

    Zdjęcie nr 4: "... To idzie młodość, młodość, młodość i skrzydła nam rosną ..."

  3. antisoviet

    Jeżeli chodzi o Wisłę, to nie wiem czy Francja nie strzela sobie w kolano kolaborując z sowietami na razie na polu dostaw wieprzowiny. Trochę to wygląda tak, jakby zachodnia część unii chciała tym zamieszaniem w zeszłym roku pozbawić Polskę tak dużego rynku zbytu na wiele towarów, a potem takimi właśnie zagraniami wejść w nasze buty i po kolei branżę po branży przejmować swoimi produktami... Nie podoba mi się to, bo nawet jak wszystkie sankcje zostaną zniesione jak to wszystko ucichnie, to nam trudno będzie wrócić do tego samego poziomu eksportu kiedy tam będą już siedzieć ci od czołgów ze wstecznym, mistrali, ślimaków i żabich udek...

  4. Hostoryk wojskowości

    Ej. A czy czasami takiego samego konsorcjum w tym samym składzie, nie założyła Grupa Bumar 2 lata temu? Gdzie tu sens, gdzie logika? Tupiemy w miejscu, a czas leci ...

  5. ryszard56

    Pytanie --czemu tak mało i dlaczego nie ma systemu o wiekszym zasięgu???????

  6. Oj

    przez 25 lat nie potrafili wyprodukować następcy Kałacha a za OPL chcą sie zabierać? Palcem do nosa trafić nie potrafią ale kasę łoić to pierwsi.Przyjdzie czas kiedy tych wszystkich cwaniaczków będzie się rozliczać, ale wtedy litości nie będzie.

  7. Wojtekus

    Wziasc Patriota mozna tylko pod jednym warunkiem, czyli ze dostaniemy cala dokumentacje, kody, technologie produkcji itd. Wtedy mozemy sobie opracowac cos innego na tej bazie. Jesli nie bedzie szeroko zakrojonej wspolpracy to wariant francuski jest lepszy, pod warunkiem ze moze zestrzelic wszystkie wersje Iskanderow.

    1. say69mat

      Patriot - Wisła; MEADS - Narew jak się wydaje, jest to rozsądna koncepcja. Ponieważ oba systemy mogą ze sobą współpracować, uzupełniając się w sytuacjach krytycznych.

  8. 50latek

    Kolesie wzajemnej adoracji. Nic nie produkują,nic nie opracowują,tylko się grupują i kase ciągną. Przykre.

    1. nowy kurczak

      Kolejna spolka nomenklaturowa, zerowisko . Jestem pewien ze nic nie zrobia oprocz wydojenia kolejnych milionow ! Jezeli rzadowi zalezalo by zeczywisciew na OP tozamiast marnowac kase, poprostu by kupili BEZ ZADNYCH POSREDNIKOW I INNYCH PIJAWEK kilka baterii Patriot. Tak tak wiem, precz do moskwy.

  9. Damian

    Dwa razy padło pytanie co z rakietami dalekiego zasięgu.. a mianowicie nic, ponieważ rakiety średniego zasięgu obejmują polskę, chyba że chiny nas zaatakują :-) Ps każda obecna tarcza antyrakietowa jest zbędna przy takiej ilości rakiet rosji czy usa. Wg. Mnie usa będzie chciało wykorzystać działko kinetyczne do stworzenia tarczy xxi wieku.

    1. Mireq

      niezależnie od tego co mają inni, każde państwo musi mieć własne możliwości obrony koleżko

  10. generau

    Super. A więc mamy konsorcjum. Na to czekałem. Teraz to się zacznie. Może jakaś spółeczka?

    1. Mireq

      idź na piwko chłopie, to są za poważne tematy dla ciebie

  11. Cezary Wittmeyer

    Nie zapominajmy o broni rakietowej dalekiego zasięgu. To musi także występować na wyposażeniu wojska polskiego, aby obrona powietrzna była rzeczywiście perspektywiczna

    1. say69mat

      SM3/RiM161 Block IIA ~2500 km (1350 nautical miles) ... o tym myślałeś??? Masz marzenia na sumę 11 milionów dolarów przez pocisk. Dla porównania Arrow III, to jedynie 2-3 miliony USD. Porwnywalny THAAD to również 11 milionów USD przez pocisk.

  12. ambasador

    non stop te konsorcja,i tworzenie kolejnych grup a potem rozwiązanie i tworzenie następnego konsorcjum po to by potem się kłócić kto ma prawo do wszelkich praw autorskich do danego projektu itd.itp ....teraz już wiem że z tego nic nie będzie,ten kraj się rozsypuje..........to koniec

    1. say69mat

      Bezsprzecznym problemem wszelkich tworów polityczno-gospodarczych, jak ... PGZ/PeGaZ/PolGruZ. Aranżowanych i zarządzanych według modelu industrialnego procesu produkcji, jest ich ... elastyczność /flexibility/. Firmy zarządzane według klasycznego schematu zarządzania procesem produkcji. Absolutnie nie są w stanie wykorzystać np wszelkich atrybutów technologii i procesów informatycznych. Stanowiących ostoję i opokę działalności nowoczesnych konsorcjów zbrojeniowych jak Raytheon, Rafael, LM, General Dynamics, THALES itd itp. Stąd warto zwrócić uwagę na strategię realizowaną przez Raytheon na terytorium naszego kraju. Wynajduje on małe firmy z branży IT o dużym potencjale intelektualnym. Włączając je następnie do sieci kooperacji w dziedzinie prac projektowo badawczych. Gdzie podstawowym atrybutem tego typu rozwiązania jest jego elastyczność. Zarówno, w aspekcie więzi instytucjonalnych. Jak i w sferze potencjału związanego z zakresem prac prowadzonych na rzecz koncernu. Wykorzystując przy tym wszelkie dobrodziejstwa technik i technologii informatycznych.

  13. wróż

    W pierwszym kroku MSP powołało PGZ. W drugim kroku PGZ utworzyło konsorcjum. W trzecim kroku konsorcjum utworzy BIURO. W czwartym kroku BIURO utworzy GRUPĘ ZADANIOWĄ. W piątym kroku GRUPA ZADANIOWA utworzy KOMISJE STUDYJNE. W szóstym kroku KOMISJE STUDYJNE powołają GRUPY ROBOCZE.... Należy prezesowi PGZ przypomnieć, że kiedyś zamiast kolejnych kroków robiono P R O T O T Y P Y. Natomiast autorowi należy przypomnieć, że wymienione spółki NIE PODLEGAJĄ PGZ, która jest właścicielem akcji lub udziałów i wykonuje tylko przypisane tym akcjom/udziałom prawa głosu na WZA/U. Zgodnie z art 375.1 ksh posiadacz akcji NIE MA PRAWA wydawania poleceń spółkom, których akcje posiada.!!!

    1. podatnik

      niby nie podlegają PGZ, ale jak widać wydany zakaz współpracy z firmami prywatnymi działa

  14. Spane

    W tych 8 bateriach ile ma być wyrzutni? Ktoś może wie co będą bronić? Bo te 8 baterii to przecież całej Polsce osłony nie zapewni, kiedyś czytałem, że pod osłonę trafią główne brygady plus Warszawa z Trójmiastem. Narew pewnie załatwi osłonę wszystkim głównym miastom i jednostkom wojskowym?

    1. say69mat

      Bateria to jeden radar obserwacyjny, jeden radar SKO, i trzy - cztery wyrzutnie pocisków i przeciwpocisków.

  15. wolak

    Tak samo będzie jak z okrętami podwodnymi , haubicami i Andersem ....

  16. Imbcyl

    A co z dalekim zasięgiem,dlaczego ciągle tylko słychac o średnim i krótkim zasięgu????

  17. wawer

    Super, tylko że oni, ani w zasadzie nikt w Polsce nie jest w stanie przyjąć kluczowych wysokozaawansowanych technologii... Proponuję tak naprawdę dowiedzieć się jak wygląda słynna polonizacja Spike. Ile w rzeczywistości robimy sami... a nie w prezentacjach czego to mesko nie robi... głowice? :-) oby na pewno? będzie znowu trzepanie piany, gigantyczne przepłacanie w imię przemysłu i nic... opóźnienia i importowanie niemal wszystkiego.. a jak jest z wieżą do Rosomaka? W jakim naprawdę zakresie ją produkują?

    1. Wojtekus

      No wlasnie, po 10 latach nadal nie mamy naszej wlasnej wiezy do Rosomaka, a to co pokazano na MSPO jest smieszne i koslawe.

  18. HUntME

    Skoro wygrają amerykanie lub francuzi, którzy już we własnym zakresie sobie znaleźli kooperantów... To po co się tworzy kolejne bzdurne twory... Chyba tylko po to żeby na koniec roku nie było trąbienia, że strata nie jest 30 milionów tylko rozmnożone 3 konsorcja mają stratę po 10 milionów :) to wszystko powinno być prywatne, wtedy by było dobrze zarządzane. Ponadto związki zawodowe należy zdelegalizować jedną konkretną ustawą, żeby nie było jak z krabem...

    1. murison

      nad tym samym sie zastanawiałem...

    2. Wojtekus

      Huntme, zwiazki zawodowe nie mialy wplywu na wadliwy projekt podwozia dla Kraba. Jednynie co to sie ostatnio przyczepili dalszej jego produkcji, ale to nie jest istotne. Zadaniem zwiazkow jest reprezentacja pracownikow aby zbrojeniowka nie byla drugim polskim Amazonem, a nie mieszanie sie w wybor strategicznego produktu zakladow. To nalezy do zarzadu. To zarzad Bumaru i tym podobnych jest odpowiedzialny za fiasko Kraba a nie zwiazki.

  19. wqq

    Podwozie KRABA - 12 lat i lipa , obecny patrolowiec ( w planach był fregatą ) również podobny okres . Teraz Polski przemysł zbrojeniowy ma nowe wyzwanie - systemy rakietowe.Sądząc po dotychczasowych osiągnięciach to do 2050 roku gotowy będzie demonstrator . Gratuluję , przemysł który nie potrafi zespawać wanny podwozia bierze się za technikę rakietową . Może jakiś staż u Chińczyków , oni dość mocno mają rozbudowane manufaktury faktury produkujące FAJERWERKI . Ostatecznie gdzieś trzeba postawić pierwsze kroki i to najlepiej na koszt podatnika.

  20. łysy40

    Konsorcjum od produkcji działek23mm w dziesiątkach konfiguracji.

  21. AS

    Tu już nie ma czasu na przetargi !

  22. cerg

    "Zawiązując konsorcjum pokazujemy, że jesteśmy gotowi solidarnie zasysać kasę polskiego podatnika przez minimum 15 lat" - na razie na tyle są gotowi.

  23. Elborn

    Ależ dzisiaj na Krzesinach popołudniu było lotów... Kilkanaście maszyn w powietrzu... teraz właśnie wracają ostatnie... starty i lądowania dziś w kierunku zachodnim...

  24. Seba

    I tak zostanie wybrany system Patriot.Offsetem ze strony Jankesów będzie innowacyjna metoda malowania tego systemu co kilka lat.

  25. bulgłp

    jedyne co potrafią to tworzyc kolejne konsorcjum.

Reklama