Przemysł Zbrojeniowy
Orka z Francji może powstać w Szczecinie i Gdyni [Defence24.pl TV]

Wszystkie okręty, począwszy od pierwszego, zostaną zbudowane w Szczecinie i Gdyni. W ramach bezpośredniego podwykonawstwa wynikającego z umowy zatrudnienie znajdzie 2000 pracowników w ciągu kolejnych 15 lat. Zakładamy współpracę z około setką firm, znaczny transfer technologii do PGZ oraz możliwe dalsze zaangażowanie polskich przedsiębiorstw w projekty eksportowe - powiedział o propozycji w programie okrętu podwodnego Orka François Dupont, Wiceprezes ds. handlu międzynarodowego w koncernie Naval Group.
Przedstawiciel francuskiego koncernu podkreślił, że propozycja złożona przez Naval Group obejmuje szeroką współpracę przemysłową. Francuzi przeprowadzili już badania i potwierdzili możliwość budowy okrętów podwodnych w Polsce. "Wysłaliśmy ekspertów, by odwiedzili stocznie w Gdyni i Szczecinie. I naszym zdaniem, a jesteśmy producentem okrętów podwodnych, zdolność budowy okrętów podwodnych jest jak najbardziej dostępna w Polsce." - podkreślił François Dupont. Dodał też, że zaletą francuskiej oferty jest uwzględnienie pocisków manewrujących, wzmacniających potencjał odstraszania.
Rakiety manewrujące NCM pozwolą na rażenie celów odległych nawet o 1000 km. Główną zaletą tego pocisku jest to, że może zwiększyć zdolność Polski do obrony. Możliwość wykorzystania pocisków tego typu da czas potrzebny sojusznikom z NATO na przygotowanie do przyjścia Polsce z pomocą.
Przedstawiciel Naval Group zaznaczył też, że prowadzono już szczegółowe rozmowy z polską marynarką i stroną rządową. W jego ocenie na podpisanie umowy i rozpoczęcie prac potrzeba około roku.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.