Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe śmigłowce dla wojska będą niszczyły czołgi. Wiemy, kiedy przylecą

Autor. MON

Zamówione w zakładach PZL Świdnik śmigłowce AW149 zostaną bogato wyposażone i uzbrojone – poinformowały Ministerstwo Obrony Narodowej i Agencja Uzbrojenia. Maszyny mają otrzymać między innymi „kierowane pociski rakietowe”. To raczej na pewno jest równoznaczne z kierowanymi pociskami przeciwpancernymi.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Śmigłowce AW149 w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m. in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony" – poinformowało MON za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kierowanymi mogą być pociski przeciwpancerne, co byłoby najważniejsze z punktu widzenia piechoty, którą te śmigłowce będą dowozić na pole walki i wspierać ogniem. W ostatnim czasie wybór MON jeśli chodzi o ppk dla śmigłowców tego typu padł na pociski AGM-114R2 Hellfire, Polska otrzymała zgodę na dostawę 800 takich rakiet od władz USA.

Reklama

Uzbrojenie w nie AW149 umożliwi im samodzielne zwalczanie broni pancernej przeciwnika. Takie wsparcie jest niezbędne dla piechoty aeromobilnej.

Czytaj też

Nie jest też wykluczone, że z AW149 zostaną zintegrowane także zmodyfikowane przeciwlotnicze pociski Piorun, co umożliwiłoby samoobronę ich formacji przed atakującym ją lotnictwem pola walki przeciwnika.

Do informacji MON, dodał swoje rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek. Poinformował on, że trwa obecnie finalny etap montażu dwóch pierwszych śmigłowców dla Sił Zbrojnych, a ich odbiór nastąpi w drugie połowie tego roku. Kolejne sześć maszyn ma zostać dostarczonych w roku 2024.

Czytaj też

AW149 został wybrany dla wojska w ramach programu wielozadaniowych śmigłowców wsparcia Perkoz. Program ten, według ogłoszenia o dialogu technicznym, zakłada pozyskanie 32 maszyn wielozadaniowych w 3 różnych wariantach: wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego; dowodzenia oraz rozpoznania i walki elektronicznej.

Reklama

Komentarze (17)

 1. ACAN

  Pisałem już kiedyś o tym jak sowieci osłabiali państwa wrogie i chyba trzeba przypomnieć. W dużym skrócie ludzie Moskwy ulokowani w strukturach decyzyjny państwa wrogiego pod hasłami patriotycznymi dokonują zakupu uzbrojenia. Zakupy te polegają na tym że kupuje się bardzo drogo (WA149) albo zbyt wiele (wyrzutnie typu himars) określonego typu uzbrojenia itp. Efektem tych zakupów jest wydrenowanie zasobów finansowych oraz niewielka użyteczność zakupionego uzbrojenia.

  1. Box123

   [2/2] dają nam przewagę nad Rosją w jakimś obszarze czy kupno czołgów abrams i którzy chcieli podpisać umowę na gaz z Rosji na 30lat, blokowali 8 lat budowę baltic pipe i nie zmniejszyli nawet o jeden procent udziałów w imporcie ropy z Rosji, a obecnie przy każdej okazji atakują człowieka dzięki któremu udział ten zmniejszono z blisko 100% do 0, którzy chcieli sprzedać Putinowi polskie rafinerie w tym Możejki i tym samym oddać mu kontrolę nad Litwą i którzy przez całe swoje rządy sabotowali budowę elektrowni atomowych (bo były nie na rękę ich mocodawcom z Brelina) i chcieli zamknąć wszystkie polskie kopalnie w 2015, a tuż przed wybuchem wojny i kryzysem energetycznym w europie jedną z głównych kopalni w Polsce (turow) to nasi anty-putinowscy bohaterowie. Masz rację. To ma sens. Nie na darmo Łukaszenko i Putin nie mogą się ich nachwalić Donalda Tuska i naszej opozycji i doczekać kiedy obejmą władze w przeciwieństwie do tego paskudnego prorosyjskiego PiSu

  2. Box123

   [1/2] Oczywiście. Ci którzy kupują sprzęt, wzmacniają armię, zwiększają wydatki na wojsko, obudowują jednostki, zwiększają ilość żołnierzy, doprowadzają do trwałej obecności wojsk USA i uniezależniają kraj od dostaw surowców z Rosji to Putinowska agentura. Ci którzy likwidowali wojsko, kasowali jednostki na najbardziej prawdopodobnym kierunku ataku, z roku na rok zmniejszali liczbę żołnierzy (w roku 2015 było to już ok 95tys), zabierali wojsku środki na modernizację (łącznie 10mld czyli równowartości rocznych wydatkow na ten cel w tamtym czasie - to tak jakby dzisiaj wojsku zabrano 40mld), nie byli zainteresowani ani odkupieniem prawie za darmo 12 baterii patriotów od Niemiec (które później z pocałowaniem ręki wzięły takie biedne kraje jak izreal, Korea Południowa czy hiszpania) czy udziałem w programie f35, którzy chcieli zmniejszyć ilość wojsk pancernych o połowę i ilości czołgów do 400szt, a potem atakowali zarówno utworzenie WOT jak i kupno samolotów f35, ktore jako jedyna broń

  3. Biegan

   Większej bredni to już nie da się napisać? Przecież obaj wiemy że to totalna Bzdura.

 2. Jankesd

  Dzień dobry Państwu. Bardzo dobra wiadomość dla wojska polskiego. Tylko jest z mojej strony zapytanie do rzecznika Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, dlaczego AW149 nie będzie zintegrowane z rakietami Brimstone, jak produkcja częściowa elementów odbywa się w Polsce w przeciwieństwie do rakiet Hellfire? Kto może udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Na Twitterze ppłk Krzysztof Płatek nie udzielił odpowiedzi lub unikał, czym to jest spowodowane?

  1. Chyżwar

   Dlaczego z Victorinoxa o zbyt dużej ilością narzędzi zrobiłem komuś prezent? Koleś się nim zachwyca. Mnie nie pasował. Niby można nim zrobić wszystko. Ale rękojeść jest średnio ergonomiczną i nóż kosztuje w cholerę. Nie żebym oszczędzał. Jeden, drugi, trzeci czy inny porządny folder z jednym ostrzem jest od tego noża sporo droższy i tych się nie pozbyłem. Scyzoryka, do którego nie wpakowano nadmiaru narzędzi też nie. W tym konkretnym przypadku "śmigłowiec przeciwpancerny" jest nadużyciem. To latające taxi mające dostarczyć desant do miejsca gdzie robi się nieciekawie i udzielić mu wsparcia.

  2. Wuc Naczelny

   " Na Twitterze ppłk Krzysztof Płatek nie udzielił odpowiedzi lub unikał, czym to jest spowodowane?" Tym, że rzecznik ogłasza a nei dyskutuje. Ogłasza przy tym decyzje które nie podlegają kontroli demokratycznej.

 3. zegrz69

  Hellfire są naprowadzane laserem, czyli cel musi być widoczny. A ich zasięg jest mniejszy niż zasięg podstawowej obrony plot. Czym to się kończy - wystarczy popatrzeć na Ukrainę.

  1. X

   Pełna zgoda.

  2. Czytelnik D24

   Wystarczy walczyc jak ruscy żeby stracić duże ilości dowolnego uzbrojenia. Branie przykładu z armii imbecyli to nie jest najmadrzejszy pomysł.

  3. Wuc Naczelny

   Kawalernia Powietrzna nie jest do ataków na silnie bronione cele, tylko jako odwd taktyczny na własnym terenie.

 4. Edmund

  Ważna jest dywersyfikacja uzbrojenia. Jeśli wszystkie rodzaje sprzętu połączy się z 1 i tym samym pociskiem, to w przypadku jego braku, cały ten sprzęt jest bezużyteczny. Brimstone jest 3X droższy od Hellfire.

  1. Davien2

   Edmund cena obu pocisków jest podobna więc skąd wziąłeś te dane....

  2. Czytelnik D24

   Ceny pocisków są na podobnym poziomie natomiast głowica bojowa w Hellfire/JAGM jest zauważalnie większa.

  3. Wuc Naczelny

   @Czytelnik D24 "głowica bojowa w Hellfire/JAGM jest zauważalnie większa." 1. nie każdej wersji jest większa 2 9 vs 6.5kg to nie jest zauważalnie większa, jeśli jest nowszej generacji. Jedno i drugie nie zatopi okrętu, jedno i drugie przerobi czołg na śrubki.

 5. Vanquish

  Bardzo dobrze. Zbrojmy sie !!! Jako wyciskany do ostatniego grosza, wdeptywany i poniewierany obywatel z ktorym wladza liczy sie tylko przed wyborami. Tylko o tym marze, zebysmy wydawali wiecej wiecej na zbrojenia. Zeby przypadkiem ktos inny nas nie "przejal" O takiej ojczyznie marzylem. PS. Juz wygladam listonosza i innych ktorych mi wysylaja zeby mnie karac za brak abonamentu, zgloszenia zr ciepla, emisyjnosci. Przychamuje tez przy policjantach zeby zagadac- napewno znajda jakis paragraf zeby dowalic. Tak, tak ....brawo

  1. Darek

   Jak ci nie odpowiada to wyprowadź się na zachód od Odry, tam na pewno jest bardziej ,,demokratycznie" i za nic płacić musiał nię będziesz a i może spotkasz się z jakąś pałką policyjną jak tu ci tak źle.

  2. Box123

   Mija 300 lat, a anucowa śpiewka wciąż ta sama. Jak nie będziemy mieli armii to nikt nas nie napadnie bo nie będziemy mieli armii i nie bedziemy nikomu zagrażać... A już w szczególności miłująca pokój i demokracje Rosja

 6. Prezes Polski

  Cóż za zabójcze tempo dostaw. Wszystkie 32 szt osiągną gotowość bojową już za ok 10 lat!

 7. Wuc Naczelny

  Zamówiony Hellfire to pocisk kierwany laserowo do użycia w styczności z wojskami własnymi lub w pobliżu infrastruktury cywilnej, na tyłach.. Czyli dokładnie tak jak wskazuje doktryna użcia kawalerii powietrznej która nie ma bombardować wietnamskich wiosek, tylko stanowić odwód aeromobilny jakby gdzieś przez dziwne miejsce sowieci przepchęli 5 czołgów i 40 ciężarówek objeżdżając nasze siły i zajmując lokalną elektrociepłownię. Poza tym Hellfire i tak musielibyśmy kupić, choćnby do Bayraktarów czy Reaperów. Poza tym Hellfire jest kierowany głównie laserowo, a Brimstone głównie atakuje radarowo zaś laserowo tylko w wersji 2 i tylko po to dodano opcję, żeby jednocześnie nei przenosić Hellfire, ale to winduje cene Brimstone bezsensownie bo odpalasz i keirujesz w wielu sytuacjach na cel laserem czyli tanio pocisk, który ma też w sobie radar..

 8. Wuc Naczelny

  Powód jest prosty, nie liczą się parametry, tylko zapasy strategiczne. Brimstone zapas wynosi zero, bo wszystko jest nie na sprzedaż, albo na Ukrainie, albo jakieś ochłapy w ramach Otokar-Brzoza i to odsunięte w czasie o kilka lat. Na już,czyli za rok, jest Hellfire..

 9. Wuc Naczelny

  "Nie jest też wykluczone, że z AW149 zostaną zintegrowane także zmodyfikowane przeciwlotnicze pociski Piorun, co umożliwiłoby samoobronę ich formacji przed atakującym ją lotnictwem pola walki przeciwnika." Nei jest te wykluczone że będą przenosić torpedy. W rzeczywistości jednak pioruny, singery i wszystko inne nie nadają się do przenoszenia na statkach powietrznych w ogóle. DLaczego? bo w trakcie manewrów a tak np wygląda doś rzadka walka śmigłowiec kontra śmigłowiec (patrz wojna Iran-Irak), pocisk musi być gotowy do wystrzelenia cały czas, celuje się w przeciwnika i w pewnym momencie następuje odpalenie. W przypadku Piorunka, jest to kilka sekund na aktywację, czekamy, a potem jest ok minuty żeby wystrzlić. Jak tego nei zrobimy, pocisk jest BEZUŻYTECZNY do końca lotu i w zasadzie powinien zostal odrzucony żeby nie ciążył. Piorun NIE NADAJE się do statków powietrznych, załogowych, bezzałogowych, dowolnych.

 10. Monkey

  Ciekawe więc, czy w programie Ottokar-Brzoza zostaną wybrane również Hellfire, czy jednak Brimstone? Zaczyna wyglądać na to, że i tutaj może dojść do dywersyfikacji rodzajów uzbrojenia. Zobaczymy…

  1. szczebelek

   Brimstone jest oficjalnie wybrany jako efektów dla programu Ottokar-Brzoza natomiast w przypadku Perkoza miał być opcjonalny.

  2. Monkey

   @szczebelek: W takim razie jedynym semi-racjonalnym wyjaśnieniem zakupu Hellfire jest to, że przenosić je będą też nasze AH-64. Czyli dojdzie do ujednolicenia ppk we flocie śmigłowców. Lepiej byłoby integrować Brimstone z Apache, ale zapewne Amerykanie nie dopuścili do takiego rozwiązania.

 11. naczelny wuc

  Może ktoś wytłumaczyć mi dlaczego nie poszliśmy na całość z Black Hawkami z Mielca (UH-60 dla wojsk specjalnych oraz lądowych, SH-60 dla marynarki zamiast tych cholernie drogich AW101) ?

  1. Ralf_S

   Bo w Mielcu nie produkujemy H-60 tylko S-70...

  2. naczelny wuc

   Nie zastanawia też nikogo dlaczego płacimy za jednego aw149 58mln $ czyli kilka razy tyle ile kosztuje black hawk? Co to jest za cudo ten włoski wynalazek?

  3. naczelny wuc

   Za jeden AW101 płacimy 95mln$...

 12. bc

  Dobry zakup ale równolegle powinna iść integracja Brimstone z Perkozem(bo w AH64 raczej nie ma szans, konkurencja). Naprowadzanie laserowe ma wiele wad w porównaniu z radiolokacyjnym wystrzel i zapomnij, łatwo je wykryć i się zasłonić aerozolem, śmigłowiec jest narażony przez długi czas, potrzeba bezpośredniej widoczności celu, pogoda mocno wpływa na skuteczność, podobnie zadrzewiony pocięty teren jak w PL. Ostatnio modne robią się też tezy o śmierci śmigłowców szturmowych(tak zaraz po śmierci czołgów), jeszcze długo nie będzie nic lepszego do szybkiego przechwycenia i zatrzymania batalionu który się gdzieś przedarł i rozpędza się na zapleczu. Drony z ich pułapem i udźwigiem póki co nie zastąpią śmigłowców latających pod horyzontem radarowy OPL i pułapem manpads(oprócz Pioruna ;)), czeszących teren radarem jak AH64(ale 64szt to raczej max dla PL). Występy ros techniki co niet analogów i jej pilotów nie są żadnym wiarygodnym punktem odniesienia.

 13. zibi

  Niekończącej się epopei z wprowadzeniem uzbrojonoego wielbłąda do wszystkiego ciąg dalszy.... To nic innego jak kontynuacja wizji latającego BWP zapoczatkowanej przeszło 30 lat temu przez W-3 Salamandra, poprzez Huzar, W-3W, Głuszec czyli śmigłowiec desantowo-szturmowo-myśłiwski (rakiety Piorun). Więcej już upchać sie w jeden kadłub chyba nie da, czyli desant + Hellfire + Piorun. A czy to ma sens to już inna sprawa.....

 14. PatriotW

  Szkoda, że to kropla w morzu potrzeb. Potrzebujemy eskadry na dywizję

  1. bc

   Dywizja to nie kocioł z zupą by wrzucać tam wszystko co się da, potrzebujemy dwie brygady śmigłowców(max 64 Apacze) plus 25BKpow, przydzielane według potrzeb.

 15. QVX

  Hellfire nie wyklucza użycia innych PPK.

  1. Davien2

   O ile zostaną zintegrowane z AW149

  2. Thorgal

   Czyli że co, z jednej strony amerykańskie a z drugiej strony angielskie pociski?? Mam jakoś obawy czy tak da się zintegrować różne pociski.....Ja raczej jestem skłonny uwierzyć że stare wersje pocisków będą tylko do testów a później będą nowsze typu wystrzel i zapomnij...Jeśli na podwoziach kołowych będą wyrzutnie z pociskami Brimstone to ja nie widzę problemu, dywersyfikacja nie jest zła. Po za tym jeśli zaczniemy produkować Brimstone to można zacząć myśleć o integracji z helikopterami czy innymi pojazdami, będzie na to czas...

  3. Grzyb

   Po pierwsze witam @Daviena! @Thorgal bydgoskie WZL nr2 zintegrowały brytyjskie pociski SCALP z MiG-ami 29 więc jak możesz wątpić w integrację AW149 z Hellfire

 16. ŚniętyMikołaj

  zawsze uważałem, że śmigłowiec bojowy, a tym bardziej uzbrojony wielozadaniowy, powinien strzelać ppanc typu odpal i zapomnij. Zadaniem pilota takiego śmigłowca jest przede wszystkim bezpieczne dostarczenie ,,przesyłki" i osłona desantu, a nie wdawanie się w walkę. Dobrze, że ma możliwość zwalczania celów, ale po odpaleniu ppk musi również manewrować statkiem powietrznym, być może zniżyć lot, aby uniknąć zestrzelenia. Używając ppk naprowadzanych laserem a co gorsza jak ma kierowane przewodowo, nie może wykonywać gwałtownych manewrów i cały czas musi obserwować cel, co jest niebezpieczne i trudne. Najlepszy w tym przypadku byłby Javelin, jednak może trudno to by zintegrować, nie wiem. Ale lepszy rydz niż nic, jak na Mi24.

  1. Davien2

   Nie zapominaj że Hellfire'y mogą być naprowadzane przez desant. A jak chcesz pociski FF to nie Javeliny ale już lepiej JGAM czy AGM-114L. No i musisz je zintegrować

  2. QVX

   Powinien mieć możliwość użycia 2 PPK. Osłona dalsza - Brimstone z radarem (śmiglak musi otrzymać tylko namiary na cel), a bezpośrednia Brimstone w trybie laserowym (ma to i radar) lub nawet Hellfire (obecny JAGM to składak Hellire R2 + radar z Hellfire L) z założeniem, że podświetla cel desant

  3. Monkey

   @ŚniętyMikołaj: Wersja R pocisku Hellfire ma dodatkowe naprowadzanie inercyjne, ale podstawowym jest milimetrowy radar. Niemniej jednak Brimstone dorównuje pociskowi z USA, a jeśli wziąć pod uwagę korzyści przemysłowe, to Brytyjczycy proponują współpracę przy produkcji. Dlatego osobiście wybrałbym pocisk Made in UK.

 17. Andrzej

  no i dlaczego nie nowe brytyjskie tylko stare właśnie wycofywane amerykańskie?

  1. szczebelek

   Przeczytałeś w onecie, że będą stare z magazynu? 🤣😅

  2. Kajko

   Skąd wy się ludzie bierzecie? Ręce nie mają już gdzie opadać.

  3. Czytelnik D24

   Ten stary Hellfire ma głowicę bojową której nie posiada żaden Brimstone. Po pierwsze jest to głowica większa a po drugie jest to głowica hybrydowa taka jak w pociskach JAGM.

Reklama