Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Już w tym roku dwa typy śmigłowców dla wojska ze Świdnika

AW149 PZL-Świdnik
Śmigłowiec AW149 podczas uroczystości w PZL-Świdnik 1 lipca 2022 roku.
Autor. J. Sabak

Defence24 rozmawia z Jackiem Libuchą, prezesem zarządu PZL Świdnik o śmigłowcach, które mają być dostarczane do Sił Zbrojnych RP. Zarówno AW101 jak i AW149 mają być dostarczane wojsku już w tym roku.

Reklama

Materiał sponsorowany, partner publikacji PZL Świdnik

Reklama

„Finiszujemy z przygotowaniem i oddaniem AW101 w wersji bazowania lądowego. (...) przed nami testy, szkolenie pilotów i dostawy" – powiedział zarządu PZL Świdnik. „Wydaje się, że AW101 w wersji dla Miecznika byłby naturalną kontynuacją programu." – dodaje. Prezes chciałyby tez zaoferować AW101 dla polskich Wojsk Lądowych, gdzie zastąpiłyby konstrukcje posowieckie.

Prezes wskazał na podobieństwa konstrukcyjne pomiędzy AW101 i zamówionego w tym roku średniego śmigłowca AW149. „W przyszłym roku będą dostarczone obydwa typy śmigłowców więc będzie można zobaczyć w którym miejscu są one zbliżone" – powiedział prezes Libucha.

Reklama

Rozmowa dotyczyła także śmigłowców W-3 Sokół. „Pamiętajmy, że wojsko wybrało 43 śmigłowce do modernizacji" – przypomniał prezes.

Materiał sponsorowany, partner publikacji PZL Świdnik

Reklama

Komentarze (6)

 1. Ogame

  Skoro PO i PIS sprzedali za grosze Świdnik i Mielec to niech obecnie Błaszczak ruszy głową i odkupi za duże zamówienie ok 35% udziałów w Świdniku.

  1. BigLebowskiPL

   Wiki: "29 stycznia 2010 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z włosko-brytyjskim producentem śmigłowców umowę sprzedaży 87,62 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A." @Ogame - to PO-PSL sprzedali ale PIS ma odkupic?

  2. BigLebowskiPL

   Sprzedali PO z PSL 29 stycznia 2010. Sprawdz.

  3. mick8791

   #BigLebowskiPL ale Mielec został sprzedany przez PiS więc Ogame słusznie napisał!

 2. Piotr Glownia

  Skąd te ciągłe stękanie o Merliny? Tam nie ma lepszych śmigłowców morskich od nich i są standardowo wykorzystywane z pokładów okrętów wojennych. Nie leży problem prędzej w za bardzo tanich i za bardzo małych okrętach wojennych Polski? Jeśli każda łódka, kuter (trałowiec, rakietowy) i barka rzeczna jest zwana w Polsce okrętem wojennym to dziwi, że marynarze z innych flot się śmieją z MW jako pływającego skansenu muzealnego zacofania? Lepszego śmigłowca od Merlina nie ma dla MW i w MW muszą się nastawić w budżecie na porządną i dostateczną LMW obok okrętów wojennych. Hegemonia okrętów na morzu skończyła się około roku 1900, kiedy amerykańskie bombowce zatopiły okręt wojenny podczas manewrów poligonowych. Może warto urządzić taki widowiskowy poligonowy manewr ze starym trałowcem i F-16 o edukacyjnej wartości w roku 2023?

  1. naczspecrembud

   Pisanie o bombowcach 1900 budzi wesołość :) Chodzi pewnie o te testy w 1920 i 1921 roku przez Mitchella. Nie chodzi o to żebyśmy nie mieli okrętów tylko o to żeby proporcjonalnie więcej było samolotów.

 3. kopacz033

  Polska powinna zakupic smiglowce v 280 valor, bledem Polski bylo nie wchodzic w wklad wlasny w ten nowy projekt, Modernizacja w3 Sokol jest nieoplacalna za 10 lat te smiglowce pojda na smietnik taka jest prawda.,20 valorow v280 zmiennowirnikowych zalatwilo by sprawe drogie moze i sa ale tanie nic teraz nie jest lepiej wylozyc niz sterte smieci modernizowac i byc z niczym..

  1. mick8791

   Chłopie my potrzebujemy polnej wymiany śmigieł już teraz! Valor to jest śpiewka przyszłości i mina jeszcze lata zanim on zacznie wchodzić do produkcji i służby. "20 valorow v280 zmiennowirnikowych zalatwilo by sprawe" <--- niby jaką? Zmiennowirnikowce nie czynią cudów, my potrzebujemy znacznie więcej maszyn.

 4. Ma_XX

  rozmowa się odbyła w zeszłym roku czy już w tym - pytam odnośnie wypowiedzi: w przyszłym roku.... 2023, 2024?

  1. Key

   Rozmowa odbyła się w zeszłym roku. Z tego co pamiętam to na ten rok zaplanowana jest dostawa czterech aw149, lecz mogę się mylić co do ilości, oraz dostawa czterech aw101, która opóźniona jest przez kowidy.

  2. RAF

   Ma_XX@ Z rozmowy wynika, ze w zeszlym roku, a tytul artykulu tylko to potwierdza.

  3. RAF

   Key@ Z tego co mowiono to siedmiu Aw149, ale jak bedzie to zobaczymy.

 5. Powiślak

  Ktoś coś wie nt modernizacji tych 43 szy W3/Sokoła?

  1. RAF

   Powiślak@ A nie mozesz po prostu przesluchac wywiadu bo prawie wszystko tam jest, z wyjatkiem uzbrojenia modernizowanych sokolow.

  2. Paskuder

   Sprawdź sobie wywiad na YT na kanale defence24. Było opisane na tyle na ile można zdradzić.

 6. Denar

  Śmigłowce AW 101 zwłaszcza w wersji morskiej są bardzo duże i drogie. Ich zastosowanie na fregatach klasy "Miecznik" jest więc wątpliwe. znacznie bardziej odpowiednim śmigłowcem do tych celów byłby AW 179 "Wildcat". Skoro musi być śmigłowiec ze "stajni" AW.

  1. PGR

   No super to juz kolejny typ smiglowca, podobno Caracale byly za drogie.

  2. RAF

   PGR@ Caracal mial byc smiglowcem do wszystkiego, a jak cos ma byc do wszystkiego to jest do niczego. Kupno caracali to byl zupelnie idiotyczny pomysl podyktowany naciskami politycznymi Francji na owczesna ekipe zarzadzajaca Polska, bo rzadem to tego nazwac nie mozna. W zadnej armii nie ma jednego smiglowca do wszystkiego. To minej wiecej tak jakbys kupil furgonetke (dodajmy stara i kiepska) i chcial ja wszedzie uzywac.

  3. Paskuder

   Typ może inny ale wszystkie mają awionikę i silniki z jednej rodziny.

Reklama