Tony Housh został nowym dyrektorem Northrop Grumman na Polskę, Europę Centralną oraz Region Bałtycki, w sektorze firmy odpowiedzialnym za obronę przeciwrakietową i systemy ochronne.
Zgodnie z komunikatem Northrop Grumman Tony Housh stanowić będzie miejscowe wsparcie dla zaangażowania klientow i realizacji strategii biznesowej związanej z programem obrony przeciwrakietowej na omawianym obszarze. Podkreśla się również, że Housh ma wieloletnie doświadczenie w pracy na polskim rynku, które zdobywał m.in. jak starszy doradca APCO Worldwide oraz jak członek rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, a potem jej prezes.
Tony Housh został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi we wspieraniu transformacji ustrojowej Polski oraz, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości.
Tarik Reyes, wiceprezydent Northrop Grumman w sektorze odpowiedzialnym za obronę przeciwrakietową i systemy ochronne odniósł się do wieloletniego doświadczenia nowego dyrektora i znajomości środowiska biznesowego w Polsce. Wiceprezydent podkreślił też, że ta nominacja pozwoli wzmocnić obecność koncernu w momencie, gdy wprowadza on zdolności obrony powietrznej na polski rynek.
Czytaj też: Testy IBCS. Wspólny obraz sytuacji powietrznej
Northrop Grumman jest producentem systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS, który zostanie wprowadzony w polskich bateriach Patriot, pozyskiwanych w ramach programu Wisła. Polska zamierza zakupić ten system już w pierwszym etapie programu obrony powietrznej średniego zasięgu. Szef MON Mariusz Błaszczak deklarował niedawno, że umowa na pierwszą fazę Wisły powinna zostać podpisana w marcu.
W drugiej fazie Wisły planuje się pozyskanie baterii z radarami dookólnymi i pociskiem niskokosztowym, a także opracowanie systemów A/B-Kits w celu integracji z IBCS polskich stacji radiolokacyjnych. Elementy systemu IBCS są też planowane do wykorzystania w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.
W ofercie Northrop Grumman znajduje się też radar dookólny G/ATOR, proponowany w programie obrony powietrznej LTAMDS US Army. W lutym 2017 roku koncern podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową list intencyjny dotyczący możliwych obszarów współpracy m.in. w zakresie radarów AESA GaN, rozwiązań dla marynarki wojennej czy systemów komputerowych, dowodzenia, kontroli, łączności, nadzoru i wywiadu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie