Przemysł Zbrojeniowy

Northrop Grumman dostarczy prototypowy system walki elektronicznej dla F-16

Fot. Tech. Sgt. Dave Ahlschwede/U.S. Air Force
Fot. Tech. Sgt. Dave Ahlschwede/U.S. Air Force

Northrop Grumman otrzymał kontrakt od United State Air Force na opracowanie prototypowego systemu samoobrony elektronicznej dla myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Docelowo może on wejść na wyposażenie całej floty tych maszyn.

Northrop Grumman Corporation ma przygotować dla amerykańskich sił powietrznych, w ramach umowy zawartej za pośrednictwem konsorcjum SOSSEC, prototypowy defensywny system walki elektronicznej zamontowany wewnątrz kadłuba F-16 dla zapewniania skutecznej samoobrony przed analogicznymi, ofensywnymi systemami nieprzyjaciela.

Zapewnienie użytkownikom F-16 zaawansowanych możliwości prowadzenia walki elektronicznej jest niezwykle ważne dla przyszłej przeżywalności platformy, zwłaszcza gdy jego widmo elektromagnetyczne staje się coraz bardziej kwestionowane. [...] Nasz system opiera się na naszym wieloletnim doświadczeniu z F-16 i innymi samolotami wojskowymi i ma zapewnić myśliwcom możliwość płynnego działania w obliczu rosnących zagrożeń.

Wiceprezes ds. lądowych i awioniki C4ISR Northrop Grumman Brent Toland

Wykonanie prototypowego systemu samoobrony tego typu ma pozwolić na zbadanie możliwości sferycznego ostrzegania przed wykryciem za pomocą radaru nieprzyjaciela, identyfikację potencjalnych zagrożeń i przeciwdziałanie.

Northrop Grumman deklaruje, że proponowane przez niego rozwiązanie jest oparte na zaawansowanej architekturze systemu walki elektronicznej, która została już zaprojektowana i wdrożona na potrzeby innych systemów tego typu.

Komentarze (1)

 1. Gts

  Zaraz się okaże, że z powodu ilości dostępnych maszyn F-16 uzyska podobną sensoryczność co F-35, bo będzie to opłacalne. Brytyjczycy, przygotowując się do produkcji Tempesta cały osprzęt w tym sensoryczny będą testować na EF, stwarzać dla niego niejako nowe zestawy modernizacyjne. Wreszcie trochę rozwagi w działaniach, a nie wory pieniędzy na opracowywanie wszystkiego w kółko od nowa.

  1. Davien

   Panie Gts zeby F-16 czy EF-2000 miały takie możliwości jak F-35 to trzeba by je od nowa zbudowac:) Co prawda można ostatecznie dopasować Barracude do F-16 ale jej możliwosci będą sporo gorsze niz na F-35.

  2. www

   Czyli poszli po rozum do głowy i zaczynają robić tak jak Rosjanie

  3. Davien

   Taak, tyle że oni nie odkurzaja starych systemów z czasów ZSRS jak robia to Rosanie( sławne Chibiny-M) ale opracowuja nowe:)