Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nitro-Chem: od eksportowego trotylu, po granaty termobaryczne

Systemy amunicji z mieszankami Nitro-Chem. Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl
Systemy amunicji z mieszankami Nitro-Chem. Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Nitro-Chem S.A. jest jedną z wiodących spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jeśli chodzi o eksport. W bydgoskim zakładzie produkowany jest głównie trotyl oraz inne materiały wysokoenergetyczne. Jednak spółka cały czas rozwija się i poszerza swoją ofertę, m.in. o małowrażliwe kompozycje materiałów wybuchowych czy też kompozycje termobaryczne.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. są największym w Sojuszu Północnoatlantyckim producentem trotylu. Spółka wytwarza również materiały wybuchowe, takie jak heksogen, oktogen czy nitrotriazolon. Od 2015 r. większość produkcji zakładu trafia na eksport. Na liście odbiorców jest kilkanaście państw, od Stanów Zjednoczonych i Kanady, po Turcję, Izrael, Francję, Wielką Brytanię, Szwecję i Hiszpanię. Firma, co oczywiste, zaopatruje także polskie wojsko i inne służby mundurowe, a także współpracuje ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń było podpisanie przez Nitro-Chem kontraktu na dostawę certyfikowanego trotylu dla firm wykonujących zamówienia na rzecz armii Stanów Zjednoczonych oraz na potrzeby cywilne.

Oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz armii sojuszniczych, firma zajmuje się także elaboracją min, bomb oraz głowic pocisków rakietowych, pocisków artyleryjskich różnych kalibrów oraz amunicji czołgowej, w tym pocisków 120 mm do armaty Rh120 czołgu Leopard. Dlatego Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. uznawane są za centrum elaboracji amunicji w Polsce.

Istotnym krokiem dla rozwoju zakładu było uruchomienie w 2019 r. linii elaboracji bomb lotniczych Mk 82, stosowanych w Siłach Powietrznych całego świata użytkujących samoloty F-18, AMX, Tornado, JAS-39 Gripen, Eurofighter Typhoon, F-15, F-16, Mirage 2000, AV-8B Harrier, a nawet F-35. Od firmy RWM Italia, wchodzącej w skład grupy Rheinmetall Defence - uznanego na świecie producenta amunicji - Nitro-Chem otrzymał certyfikat potwierdzający zakończenie procesu transferu technologii produkcji Mk 82. Wytwarzana w Polsce bomba spełnia wysokie wymagania jakościowe stawiane przez wojska NATO oraz ich koalicjantów i jest w pełni zamienna z bombą Mk 82 innych producentów. Może być ona elaborowana różnymi materiałami wybuchowymi (TNT, Tritonal, Kompozycja B).

image
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl 

Bydgoska spółka specjalizuje się również w produkcji cywilnych środków strzałowych przeznaczonych dla krajowych i zagranicznych odbiorców z sektora górnictwa skalnego, geofizyki i prac drogowych. W ostatnim czasie Zakłady pozyskały nowych klientów z Wysp Owczych i Portugalii oraz podpisały umowę z kontrahentem z Francji. W ramach tego zamówienia spółka do końca roku wyprodukuje ponad 100 tys. pobudzaczy trotylowych typu T-500.

Nitro-Chem S.A. realizuje także ważne dla niezależności i bezpieczeństwa państwa projekty badawczo-rozwojowe, współpracując z polskimi instytucjami naukowymi, jednostkami badawczymi oraz spółkami Grupy Kapitałowej PGZ. Spektakularnym sukcesem, potwierdzonym nagrodami, zakończyły się innowacyjne prace badawcze nad pierwszym polskim małowrażliwym materiałem wybuchowym K-43. Kompozycja ta jest mieszanką trotylu i nitrotriazolonu. Pocisk wypełniony tą kompozycją, zachowując właściwości rażące (takie jak przy elaboracji trotylem) jest znacznie bardziej bezpieczny w logistyce. Cechuje go zminimalizowane ryzyko niezamierzonej detonacji w wyniku: oddziaływania wysokiej temperatury, penetracji skorupy pocisku odłamkami i pociskami kal. do 12,7 mm, a także strumieniem z ładunku kumulacyjnego.

Prototypowa amunicja HE kal. 120 mm przeznaczona jest do samobieżnego moździerza automatycznego M120K/M120G Rak.

image
Od lewej: tritonal (kompozycja TNT i Aluminium), trinitrotoluen Łuskowany, trinitrotoluen kawałkowany, oktogen (HMX), kompozycja malowrażliwa niskotopliwa na bazie TNT i NTO (K-43), oktogen flegmatyzowany. Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl.

Technologia wytwarzania mieszanki K-43 jest efektem badań prowadzonych przez Nitro-Chem wraz z naukowcami Wojskowej Akademii Technicznej, oraz unikatowych testów wykonanych zgodnie z normami NATO przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Materiał K-43 zyskał uznanie w oczach ekspertów. W 2019 r. na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, jednej z największych imprez branży zbrojeniowej w Europie, Zakładom Chemicznym Nitro-Chem S.A. przyznano właśnie za K-43 prestiżową nagrodę „Defender”. Innowacyjną technologię doceniła również w 2020 r. kapituła konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa”.

Szansą na nowy wyrób jest też wystawiana podczas tegorocznego MSPO w Kielcach opracowana wspólnie z WAT uniwersalna kompozycja termobaryczna TBX-NW w demonstratorze ręcznego granatu zaczepnego RG-NW. W opracowaniu konstrukcji granatu uczestniczyli ponadto specjaliści ze spółki BELMA S.A.

image
Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

TBX-NW oraz RG-NW to efekty dążeń bydgoskiej Spółki do zapewnienia kompleksowej obsługi klientów w zakresie opracowania i produkcji amunicji termobarycznej typu SFAE (ze stałym paliwem) poprzez: wytwarzanie kompozycji termobarycznej np. TBX-NW, produkcję składników jak RDX/HMX, zapewnienie jakości na każdym etapie, projektowanie narzędzi do formowania i elaborację metodą prasowania, doradztwo przy konstruowaniu głowic, badania prototypów - detonacja w otwartej i zamkniętej przestrzeni. Granat RG-NW (640 gramów) w ograniczonej przestrzeni np. w budynku lub schronie zapewnia porażenie siły żywej przy kubaturze do 40 m sześciennych bez względu na stosowanie indywidualnych osłon balistycznych.

Projekt kompozycji termobarycznej TBX-NW do ręcznego granatu termobarycznego RG-NW został w tym roku zgłoszony do nagrody Defender.

Program produkcyjny Nitro-Chem S.A., ukierunkowany głównie na potrzeby obronności Polski, dopełnia przeznaczona na rynek cywilny produkcja folii z tworzyw sztucznych dla branży opakowań oraz nawozów sztucznych.

Artykuł przygotowany we współpracy z Nitro-Chem SA

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze (13)

  1. rocho

    tak jak potrzebna jest nam OPL, czołgi, helikoptery, inne elementy wyposażenia też i wszystkie są kosztowne, tak wzgl. tania ale ogromnie skuteczna jest amunicja termobaryczna (i kasetowa). Np. granaty 120mm do Raka są skuteczne jak 200 kg bomby, ich siła rażenia powoduje, że zastępują amunicję precyzyjną, na składach powinno już ich być kilkanaście tysięcy. O pociskach 155mm nie potrzeba mówić. Mamy możliwości produkcji ale amunicja nie jest potrzebna?

  2. Zarzewie konfliktu

    Będzie wojna Panie. Wyspy Owcze się zbroją na potęgę (w pobudzacze trotylowe typu T-500). Szetlandy ogarnął niepokój.

  3. wotan

    Jednak akwarysta daje radę zarządzać firmą. "Fachowiec" Siemoniaka musiał kupować trotyl w Albanii żeby wywiązać się z kontraktu z USA.

  4. Lahistan

    Kiedy MON i jego kierownictwo zacznie w Polsce produkować proch do zwykłej amunicji pistoletowej karabinowej a nie sprowadzać z Niemiec ?/? Kiedy pytam grzecznie? Kiedy przestaną kupować broń z niemiec a zaczną Polską ??[Walther].

  5. uu...

    tylko jeszcze amunicje do granatnikow artylerii, lotnicza, ppanc i glowice kulminacyjne z prekursorem i zapalniki zblizeniowe i o zmienem czasie detonacji itp. ..i powoli doganiamy lata 80te

    1. Stakan

      Wy jak najbardziej.

    2. dropik

      a co to jest ten prekursor jak nie osobna głowica ? xD

  6. X

    Co z prochami wielobazowymi i z materiałami o mocy większej niż oktogen(byly już o tym wzmianki) ?

    1. Ciężko coś znaleźć mocniejszego od oktogenu.

  7. JÓZEK sugeruje

    Potrzeba 250kg bomb termobarycznych (tzw bomb atomowych dla ubogich) do samolotów i termobarycznych / kasetowych efektorów do Langust ,Krabów ,Kryli ,armat Grom73mm i granatników spg-9...czemu bo 10kg czynnika termobarycznego inicjuje wybuch 110-120kg trotylu

  8. uu...

    fajnie ze jest oktagen ale tak drogi ze zamiast wszystko tylko miny wytykowe?

  9. ito

    Jak dowodzi historia wypadków użycie małowrażliwych materiałów wybuchowych w najszerszym możliwym zakresie jest dobrym pomysłem. Natomiast chciałoby się, żeby pociski artyleryjskie stosowane w WP robiły największe możliwe "bum"- i stworzenie takiej możliwości jest zadaniem m. in. dla Nitrochemu. A czy WP zamówi to już zupełne inna bajka.

  10. dr

    Granat ręczny? Czemu nie ma w ofercie Nitro Chem termobarycznych pocisków na bazie TBX-NW do wszystkich rodzajów armat i wyrzutni jakich używa nasza armia od RPG, 125mm, 120mm, aż po bomby dla F-16 etc? Aż tak wam żal potencjalnego wroga? Czy się zrobić nie chciało?

    1. Victor

      Gdyby MON chciał takie zamówić to by były.

  11. Enter

    Bardzo ważne aby małowrażliwy materiał wybuchowy K-43 jak i ładunki termobaryczne znalazły możliwie szerokie zastosowanie w amunicji wykorzystywanej w naszej armii i to jak najszybciej a będzie z tego wiele korzyści

  12. X

    Czyli Stauffenberg byłby zdowolony. Chyba że miałby problem z zawleczką...

  13. Vendetta

    "Granat RG-NW w ograniczonej przestrzeni np. w budynku lub schronie zapewnia porażenie siły żywej przy kubaturze do 40 m sześciennych bez względu na stosowanie indywidualnych osłon balistycznych" - ręczny granat termobaryczny? To użytkownik tego granatu będzie odporny na działanie wybuchu tego granatu? Mamy jakieś oddziały "kamikadze" czy wynaleźliśmy nową szczepionkę uodparniającą na efekt wybuchu mieszanki termobarycznej?

    1. Bardzo, ale to bardzo ciekawy

      To jak granat wleci do pomieszczenia przez okno będzie raził przez ścianę ludzika stojącego za budynkiem?

    2. Ja

      Cholera nie znasz się a piszesz. Poczytaj co to jest pocisk lub granat termobaryczny.

    3. Ja

      Ładunki termobaryczne mają za zadanie wytworzyć bardzo duże ciśnienie, które może połamać np. klatkę piersiową przeciwnika a poza tym wypalają cały tlen w okolicy wybuchu co powoduje, że przeciwnik się dusi.

Reklama