Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy wybudują na Węgrzech fabrykę materiałów wybuchowych

Autor. Rheinmetall

Południowoafrykańska spółka zależna Rheinmetall Denel Munition Pty dostarczy rozwiązania konieczne przy tworzeniu m.in. hexogenu (RDX) na potrzeby powstającej fabryki materiałów wybuchowych w Várpalocie na Węgrzech.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Umowa została podpisana jeszcze 15 grudnia zeszłego roku i jej wartość przekroczyła 100 mln euro. Zakład zostanie wybudowany i obsługiwany przez spółkę joint venture Rheinmetall i węgierskiego przedsiębiorstwa państwowego N7 Holding. Pozwoli to na zwiększenie ilości tworzonych ładunków miotających do różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej, co pozwoli na szybsze uzupełnianie jej zapasów przez wiele państw w Europie.

Czytaj też

Realizacja projektu rozpocznie się w tym roku, co pozwoli na rozpoczęcie produkcji w węgierskich zakładach w 2027 roku. Kontrakt obejmuje dostawę inżynierii instalacji, technologii i know-how procesowego wraz z towarzyszącą dokumentacją, szkoleniami i wszelkimi działaniami niezbędnymi do osiągnięcia produkcji na pełną skalę. Projekt jest strategiczną inwestycją Węgier we współpracy z Rheinmetall w odpowiedzi na niedobór materiałów wybuchowych wynikający z dużego zapotrzebowania na amunicję w Europie zwłaszcza wśród krajów NATO. Jednocześnie promuje niezależność Europy od importu z zagranicy w tym sektorze. Po ukończeniu i przejęciu przez państwo węgierskie Rheinmetall AG będzie głównym odbiorcą materiałów wybuchowych produkowanych przez zakład.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. rwd

  Znając Węgrów, to będą zaopatrywali w hexogen Wschód i Zachód. Taki model biznesowy preferują.

 2. LMed

  Model biznesowy chyba niezły, a opcją niemiecka u bratanków daje radę.

 3. Ma_XX

  i z jednej strony dobrze a z drugiej zaraz ci sami Niemcy będą narzucać Węgrom kary za CO2 z tychże zakładów

 4. Sorien

  Oczywiście ekologiczna z składem przyjaznym dla środowiska 🤦🤦 przez co bardziej skomplikowaną i droższa ..... Myślicie że się śmieje? Oni już robią trotyl niskoolowiowy do amunicji.... Powariowali

 5. Thorgal

  Tylko żeby nie było, że...... o patrzcie Niemcy też mają fabrykę prochu, nie musimy się martwić.....

Reklama