Reklama

Technologie

ILA 2022: Przeciwlotniczy Boxer

Skyguard 30 Boxer 8x8
Skyguard 30 na podwoziu Boxer 8x8. Ila 2022
Autor. J. Sabak

Koncern Rheinmetall prezentuje podczas salonu lotniczego ILA 2022 w Berlinie swój najnowszy system przeciwlotniczy Skyguard 30 z armatą kalibru 30 mm jako moduł dla kołowego transportera opancerzonego 8x8 Boxer. Może być to ciekawa oferta dla obecnych użytkowników tych pojazdów.

Reklama

Przeciwlotniczy Boxer otrzymał moduł bojowy z wieżą Skyguard 30, która oparta jest na sprawdzonym systemie Skyguard 35 mm, ale w wersji „odchudzonej" dla zwiększenia mobilności. Dzięki zastosowaniu armaty automatycznej kalibru 30 mm zmniejszono masę wieży poniżej 3 ton, pomimo tego, że oprócz armaty i niezbędnych sensorów oraz systemów sterowania mieści również zdwojoną wyrzutnię pocisków ziemia-powietrze SkyKnight o zasięgu od 2 do 10 km.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pokrywa się to z możliwościami systemu artyleryjskiego, który stanowi armata automatyczna KCE o szybkostrzelności 1050 strz/min zasilana amunicją 30 x 173 mm. Jest to unowocześniona wersja lotniczego działka stosowanego na samolotach Saab Viggen. Zasięg efektywny przekracza w tym wypadku 3 km, ale optymalne parametry uzyskuje się na dystansie do 2 km co odpowiada minimalnemu zasięgowi rakiet SkyKnight.

Boxer Skyguard 30
System Skyguard 30 na podwoziu Boxer 8x8
Autor. J. Sabak

System sterowany jest przez komputerowy układ korzystający z różnych sensorów. Są to zarówno układy optoelektroniczne jak też pięć anten radaru AESA działających w paśmie X i Ku, które zintegrowano z wieżą w sposób zapewniający dookólne wykrywanie celów z dużą precyzją. Pozwala to skutecznie zwalczanie przede wszystkim bezzałogowców, amunicji krążącej, rakiet i innych celów RAM nawet w końcowej fazie lotu, dzięki maksymalnej elewacji armaty do 85 stopni. Wśród potencjalnych celów, szczególnie dla pocisków SkyRanger, znajdują się również śmigłowce i nisko lecące samoloty. Skuteczność systemu można znacznie podnieść stosując oprócz rakiet również programowaną amunicję 30 mm firmy Rheinmetall.

Czytaj też

Oprócz możliwości ofensywnych w przypadku systemu Syguard 30 pomyślano również o ochronie. Cały system jest umieszczony w opancerzonej wieży, która w narożnikach przedniej części posiada po dziewięć wyrzutni granatów zapewniających osłonę multispektralną. Są one połączone z systemem wykrywającym opromieniowanie ale mogą też być uruchamiane ręcznie.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Warto

  A jak tam Sona? Dalej do opl batalionow Rosomaków żołnierz z Piorunem/Gromem i zu23-2?

  1. Był czas_3 dekady

   SONA to pieśń przyszłości, a powinna być jednym z priorytetów.

 2. Denar

  PGZ ma umowy o kooperacji z Rheinmetal (modernizacja czołgów, czy produkcja luf armat). Warto je rozszerzyć też na projekt "Sona". Jest mało prawdopodobne by PIT Radwar był w stanie opracować podobne wieże z radarami jak w Skyguard 30 (albo ciekawe izraelskie radary dookolne "Green Lotus"). Z drugiej strony PIT Radwar ma do zaoferowania ciekawe osiągnięcia w "odchudzeniu" wież armat 35 mm., które są skuteczniejsze od armat 30 mm zastosowanych przez Rheinmetal. Zarówno amunicja 30 mm. (do armat Bushmaster) jak i 35 mm. są produkowane też w Polsce.

  1. LMed

   No cóż, argumenty racjonalne jak najbardziej, ale "tautońska alergia" krępuje ruchy.

  2. Był czas_3 dekady

   Od ponad 10lat pracują nad HYDRĄ. Jeżeli w takim tempie ma być opracowana SONA to bardzo cienko to wygląda. Czas nagli, efektów w armii brak.

 3. Był czas_3 dekady

  Niemieckie wieże do Boxerów, Lynksów, Leopardów są doskonałe, nowoczesne, skuteczne o nowoczesnym dizajnie, no i oczywiście gładziuśkie. Nie ma odstających elementów, skrzynek i skrzyneczek. Wszystko wkomponowane w bryłę wież ale i pojazdów. Trzeba uczyć się od nich.

  1. Wojtek

   Tylko jak prowadzisz wojnę z państwem z którym wg Niemieckiej Racji Stanu nie nada to amunicji i części zamiennych nie zobaczysz.

  2. Zbrozło

   Kraby mają niemieckie silniki jakie są problemy w związku z tym?

Reklama