Przemysł Zbrojeniowy

Francja: 200 czołgów Leclerc do modernizacji

Leclerc XLR
Autor. Nexter

Francuski koncern Nexter potwierdził, że łączna liczba czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc francuskiej armii, które mają przejść w najbliższym czasie remonty z modyfikacjami wyniesie 200 egzemplarzy. Oznacza to potwierdzenie dotychczasowych planów i doniesień. Program ten ma poprawić zdolności bojowe pojazdów i wydłużyć czas ich służby liniowej.

W czerwcu minionego roku informowaliśmy o podjęciu przez Ministerstwo Obrony Republiki Francuskiej decyzji o przeprowadzeniu "renowacji" pierwszej partii 50 czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc wraz z odnowieniem ich pakietu wsparcia. Sama umowa, zawarta pomiędzy francuską, rządową Generalną Dyrekcją Uzbrojenia (DGA), a francuskim koncernem Nexter Systems wejdzie w życie 1 kwietnia br. Na jej mocy spółka ma zapewnić przez najbliższych 10 lat kompleksowe wsparcie eksploatacji francuskich Leclerców. Obejmuje ono ich zabezpieczenie w pozostałym cyklu życia w zakresie zużycia, części zamiennych oraz prac serwisowo-naprawczych zarówno w ośrodkach szkoleniowych jak i w pułkach pancernych.

Czytaj też

Modyfikacja obejmie m.in. ulepszenie obecnego układu napędowego oraz urządzeń obserwacyjno-celowniczych. W celu integracji tego wozu w ramach programu Scorpion z innymi najnowszymi wozami bojowymi francuskiej armii takimi jak Griffon, Jaguar czy Serwal zostanie on wyposażony w nowy system zarządzania polem walki SICS oraz system łączności CONTACT. Poprawiona ma zostać odporność balistyczna, dzięki instalacji dodatkowych modułów opancerzenia (m.in. bocznych, chroniących przed ogniem granatników przeciwpancernych), a także przeciwminowa poprzez wzmocnienie dna kadłuba. W zakresie siły ognia zdecydowano się na modernizację systemu kierowania ogniem oraz instalację zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia stropie wieży z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm.

Czytaj też

Program modernizacji francuskich Leclerców został ogłoszony już w 2015 roku, a na jego potrzeby Nexter Systems przygotował zmodernizowaną wersję tego czołgu znaną jako Lecerc XLR/Scorpion, której założenia pokrywają się z wyżej opisanym zakresem modernizacji. Oprócz samych czołgów modernizacji poddanych ma zostać także 18 wozów zabezpieczenia technicznego DNG/DCL (bazujących na podwoziu Leclerca). Wymienione prace, które mają zostać przeprowadzone w latach 2022-2028, umożliwią ich dalszą eksploatację w perspektywie do ok. 2040 roku kiedy to planowane jest wdrożenie do służby liniowej "europejskiego" czołgu podstawowego nowej generacji MGCS.

Czytaj też

AMX-56 Leclerc to francuski czołg podstawowy, który został zaprojektowany i był produkowany przez francuską spółką GIAT Industries (obecnie Nexter Systems). Jego celem było zastąpienie przestarzałych czołgów podstawowych AMX-30. Na jego zakup zdecydowała się Francja w liczbie 406 egzemplarzy (plus 20 wozów zabezpieczenia technicznego), z czego obecnie w służbie liniowej pozostaje 222 egzemplarze , a pozostałe 184 pojazdy trafiły do rezerwy magazynowej. Jedynym odbiorcom eksportowym są Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), które kupiły 390 tych czołgów (plus 48 wozów zabezpieczenia technicznego). We wrześniu 2020 roku ujawniono, że 80 egzemplarzy Leclerców zostało przekazanych przez ZEA do Jordanii w ramach współpracy wojskowej. Obecnie Leclerc XLR jest oferowany w przetargu na nowy czołg podstawowy dla indyjskiej armii.

Komentarze (2)

 1. Madderdin

  Oni mają 4 bataliony tych czołgów po 1 w brygadzie czy w jakiejś jednej jednostce pancernej?

 2. Laky

  Te z rezerwy (184 szt).zmodernizować i dla Litwy,Łotwy i Estonii przeznaczyć😉💪

  1. Tani35

   Dawaj kasę i jadą