Przemysł Zbrojeniowy

Narew to koło zamachowe dla PGZ [Defence24 TV]

W wywiadzie z Defence24 TV Hubert Stępniewicz, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. mówił o projektach obrony powietrznej, do których przygotowuje się PGZ: Narew i Sona. W jego opinii Narew to „projekt, który ma charakter koła zamachowego, akceleratora”. Mówił też o „bardzo ciekawej” propozycji efektora rakietowego w zakresie systemu Sona, ze strony polskiego przemysłu.

W nawiązaniu do jednego z paneli w trakcie II edycji Defence24 Day Stępniewicz zauważył, że jedną z głównych cech systemu Narew jest mobilność, co odpowiada na oczekiwania wojska. Dodał, że zestaw "powinien być oparty na systemie dowodzenia opracowanym w kraju, systemie suwerennym".

W zakresie efektorów dla Narwi PGZ jest "po bardzo głębokich dyskusjach technicznych (...) przede wszystkim dotyczących transferu technologii" których celem jest "pełna możliwość polonizacji produkcji tych rakiet w ramach PGZ."

W odniesieniu do innych systemów i zdolności, Hubert Stępniewicz członek zarządu wspomniał m.in. projekt Sona, dotyczący systemu mobilnej obrony Wojsk Lądowych: "Jesteśmy na etapie konfiguracji systemu Sona w oparciu o dotychczasowe doświadczenia ".

Nawiązał również do funkcji C-RAM: "jesteśmy przygotowani, aby zaproponować SZ bardzo efektywne rozwiązanie". "Również co ciekawe (...) padła propozycja ze strony Telesystem Mesko, by rozważyć propozycję rozwoju efektora C-RAM-owego w Polsce". "Jest to bardzo ciekawa koncepcja".

W nawiązaniu do planów konsolidacyjnych Hubert Stępniewicz wskazał, że: "Konsolidacja powinna wzmacniać główne kompetencje spółek w grupie (...) budować ich siłę finansową (...) przyspieszać rozwój technologii, w ten sposób przyspieszać rozwój know-how".

Reklama

Komentarze