Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Amunicja i rakiety z Mesko

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO na XXVII MSPO prezentuje szeroką ofertę, głównie pocisków i amunicji przeznaczonej dla różnych systemów uzbrojenia wykorzystywanych zarówno w Siłach Zbrojnych RP, jak i w innych armiach całego świata. Na stoisku producenta eksponowano również nowości, jak treningowy przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom/Piorun, czy wyrzutnię W-48.

Mesko w ramach PGZ zajmuje się produkcją amunicji i rakiet, jest liderem grupy amunicyjno-rakietowej. Spółka intensywnie się rozwija oraz realizuje szeroki program wdrażania nowoczesnych technologii. Główne kierunki dyktowane są przez programy opracowane w polskim MON, ale obecne i dopiero opracowywane wyroby cieszą się sporym zainteresowaniem z zagranicy.

Dla Sił Zbrojnych RP dostarczane są m.in. Przenośne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Piorun, amunicja do broni strzeleckiej kalibrów 5,56mmx45 i 7,62mmx51 oraz przeznaczona do armat wozów bojowych, jak 30mmx173 czy 120 mm amunicja APFSDS-T i HE do Leoparda 2 (w tym w wersji ćwiczebnej). W tej ostatniej zmodyfikowano m.in. układ zapłonowy, zmieniono geometrię i układ prochów, wprowadzono też całkowicie nowy typ prochu zapłonnikowego (w miejsce prochu czarnego).

Wiadomo też, że Mesko we współpracy z WITU prowadzi prace nad nowej generacji amunicją podkalibrową dla wozów Leopard 2. Zmianie ma ulec m.in. konstrukcja pocisku (a w zasadzie penetratora o planowanej zwiększonej o 20% zdolności penetracji RHA), ładunku miotającego, a także łuski. Nowy penetrator opracowany przy zastosowaniu spieków na osnowie wolframowej o podwyższonych własnościach mechanicznych ma mieć mniejszą średnicę i większą o około 100 mm długość. Zakłada się uzyskanie na dystansie 2000 metrów penetracji ok. 600 mm RHA.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Oczywiście, na stoisku producenta zobaczyć można i wspomniane już wyżej przeciwlotnicze przenośne zestawy rakietowe Piorun i Grom, czy dobrze już znanego przeciwpancernego Spike LR. Ten ostatni uzupełniał nadal rozwijany lekki system rakietowy Pirat. 

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Większe kalibry reprezentuje amunicja precyzyjnego rażenia dla 120 mm kołowego moździerza samobieżnego Rak i 155 mm haubicy samobieżnej Krab/Kryl. 

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Ponadto pokazano 122 mm pocisk rakietowy M-21 FHE Feniks oraz 70 mm rakietę niekierowaną. Dodatkowo demonstrowana jest wyrzutnia WW-15, czy system podświetlacza laserowego do amunicji precyzyjnego rażenia. Ten ostatni został opracowany przez spółkę Telesystem-Mesko, która współpracuje z Mesko i buduje systemy elektroniczne oraz naprowadzania dla zestawów Grom, Piorun, Pirat oraz artyleryjskiej amunicji precyzyjnej.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Nowość to treningowy przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (TPPZR) Grom/Piorun w charakterystycznym niebieskim malowaniu. Jego przeznaczeniem jest przygotowanie operatora do prowadzenia strzelań. TPPZR składa się z treningowych wersji zestawu startowego, pocisku i wyrzutni oraz bloku zasilania.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Inny nowy produkt to wyrzutnia 70 mm pocisków rakietowych W-48 przeznaczona do rażenia celów lądowych i morskich. Może ona być montowana na rożnych nośnikach w tym ciągniona na specjalnej przyczepce za pojazdami typu HMMWV lub Honker. Wyrzutnia składa się z 48 luf i ma masę 160 kg (załadowana 690 kg, a na mechanizmie pozycjonującym 1100 kg). Jej wymiary to – długość 1605 mm, szerokość 1120 mm i wysokość 420 mm. 70 mm rakiety mogą przenosić głowice odłamkowo-burzące, termobaryczne i ćwiczebne na maksymalną odległość 8000 metrów.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Pirat drogowy

    Dajcie ten niebieski na kormorana Pasuje

  2. Tak myślę

    Brak zdjęcia wyrzutni 70 mm pocisków rakietowych W-48 z MESKA. Wyrzutnia dobra dla wojsk desantowych.

  3. Ciekawski

    A co z system naprowadzania laserowego dla rakiet 70mm? Umowa o współpracy dawno podpisana , rakiety mamy własne system naprowadzania miał być z zewnątrz i miała być fajna lekka rakieta precyzyjna! Co z tym projektem??