Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej prezentuje na MSPO w Kielcach swoje systemy przygotowane na niszczyciel min typu Kormoran II, podwodną platformę sensoryczną oraz rodzinę radiostacji.  
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Ważnym elementem ekspozycji OBR CTM w Kielcach jest makieta przedstawiająca nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran” z zaznaczonymi na niej, rozwijanymi i dostarczanymi przez OBR CTM S.A. dla tej klasy okrętów systemami: dowodzenia i kierowania środkami walki, obrony biernej oraz wybranymi, kluczowymi sensorami i efektorami. Dodatkowo na makiecie uwidoczniono systemy uzbrojenia broni podwodnej, które powstały w wyniku prowadzonych w Ośrodku badań naukowych i prac rozwojowych.
Systemy przeciwminowe zaprezentowane na Kormoranie uzupełnia podwodna, stabilizowana platforma sensoryczna, opracowana przez OBR CTM w ramach projektu BURMIN, realizowanego przez konsorcjum: TUS - lider (FR), TNO (NL), RMA (BE), WTD 71 (DE), Fraunhofer ICT (DE), IPHT Jena (DE), Atlas Elektronik (DE) oraz CTM (PL), w programie EDA UMS (European Defence Agency Unmanned Maritime Systems).
Platforma z zainstalowanymi na niej hydroakustycznymi i magnetycznymi sensorami nowej generacji, holowana przez załogową lub bezzałogową małą jednostkę pywającą, pozwala na detekcję i klasyfikację min, w tym min zagrzebanych w osadach dennych. Platforma ta jest stabilizowana na zadanej wysokości względem dna z wykorzystaniem autopilota minimalizującego również jej przechyły i przegłębienia.
Należy przypomnieć, że rozwiązanie to zaprezentowano po raz pierwszy publicznie na Bałtyckich Targach Militarnych BALT MILITARY EXPO 2016, gdzie wyróżniono je dwiema nagrodami: Wyróżnieniem Ministra Obrony Narodowej oraz nagrodą Grand Prix im. Kontradmirała Xawerego Czernickiego.
Sprzętem lądowym prezentowanym w Kielcach przez OBR CTM były przede wszystkim dwie radiostacje: typu RKP-8100 i RKS-8000. Uniwersalna radiostacja typu RKP-8100 należy do nowej generacji cyfrowych urządzeń nadawczo-odbiorczych spełniających wymagania STANAG 4203, STANAG 4204 oraz STANAG 4205. Jest to według producenta nowoczesna radiostacja plecakowa, która zapewnia niezawodną łączność na szczeblu taktycznym. Oferuje rozwiązania na potrzeby wszystkich aspektów łączności taktycznej oraz jednorodną i zredukowaną obsługę logistyczną. Radiostacja RKP-8100 może być wykorzystana jako element mobilnych systemów radiokomunikacyjnych instalowanych na podwoziach kołowych i gąsienicowych.
Zastosowany adapter mobilny typu RKP-8100AM-B rozszerza możliwości radiostacji plecakowej typu RKP-8100 o zastosowania przewoźne. Zintegrowano całość systemu łączności w jednym urządzeniu i zwiększono maksymalną moc do 150W w zakresie łączności KF i 500W w zakresie łączności UKF.
Radiostacja krótkofalowa typu RKS-8000 jest urządzeniem łączności radiowej spełniającym wymagania porozumienia stanadryzacyjnego STANAG 4203. Jest ona przeznaczona do wykorzystania jako podstawowy element stacjonarnych węzłów łączności oraz mobilnych systemów radiokomunikacyjnych instalowanych na podwoziach kołowych i gąsienicowych. Cyfrowa transmisja mowy jest realizowana zgodnie z dokumentem STANAG 4198 oraz normą MIL-STD-188-110B App. B.
Natomiast zdalne sterowanie radiostacją jest realizowane zgodnie z wymaganiami dokumentu STANAG 5066 Annex E. Radiostacja udostępnia funkcję ALE (ang. Automatic Link Establishment) zgodnie z normą MIL-STD-188-141B App. A. Solidne wykonanie i konstrukcja gwarantują wysoką jakość i niezawodność eksploatacji radiostacji RKS-8000.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
nav
To ciągłe podkreślanie spełniania wymagań STANAG taki i owaki nie powinno mieć już miejsca. Jesteśmy od lat w NATO a my ciągle chełpimy się spełnianiem wymagań i to podkreślamy. Dajmy sobie z tym spokój.