Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSBS Grot w rękach żołnierzy ukraińskich

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

W sieci pojawiają się pierwsze filmy przedstawiające polskie karabinki Grot w rękach ukraińskich żołnierzy. Pojawiają się tam coraz bardziej dojrzałe wersje tej konstrukcji w tym najnowsza dostępna Grot C16A2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na temat obecności Grotów C16 nie pojawiają się oficjalne komunikaty, ale widać je na zdjęciach i filmach wrzucanych na Tik Toka przez ukraińskich żołnierzy. Są to publikacje, na których Ukraińcy prezentują otrzymane właśnie „nowe typy broni z zachodu". Na pierwszym nagraniu widoczny był karabinek starej wersji A0 albo A1 w rękach ukraińskiego „terytorialsa". Możliwe, że była to broń wersji cywilnej bez możliwości prowadzenia ognia automatycznego - Grot S16 FB-M1.

Z kolei na dwóch nowych, które ujrzały światło dzienne w ostatnich dniach ewidentnie prezentowano udoskonaloną wersję Grot C16A2 (lub jej wersję cywilną Grot S 10 FB-M1 A2), którą łatwo można odróżnić od starszych wersji po przedłużonym łożu broni. Na pierwszym z filmów – przypuszczalnie członek ukraińskiej formacji zbrojnej – prezentuje karabinek z zamontowanym chwytem przednim. Na drugim pokazany jest na stole cały zestaw dostarczonej zapewne dopiero co broni w tym dwa Groty C16A2 (C16FBM3) w foliowych antykorozyjnych opakowaniach. Dostarczono je wraz z ośmioma magazynkami.

Reklama

Czytaj też

Jak widać, jak na razie nie ma dowodów na masowe przekazywanie do Ukrainy karabinków Grot, ale broń ta w ten czy inny sposób trafia do tamtejszych sił zbrojnych. To nie jedyny nowoczesny typ broni osobistej jaki jest tam przekazywany bądź sprzedawany. W rękach ukraińskich żołnierzy widoczny był tez np. FN SCAR-L, Colt M4 czeski CZ 805 Bren czy izraelski Tavor. Mimo to obecność nowej polskiej broni w Ukrainie to dobry sygnał jeżeli chodzi o jakość tej broni i fakt, który pozwoli na dodanie temu produktowi etykietki „battle proven" (sprawdzony bojowo), a w przypadku bardziej systemowej sprzedaży Kijów stanie się poważnym klientem eksportowym.

Karabinki Grot powstały w ramach programu badawczo-rozwojowego „Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)". Jest to jedna z wersji całego modułowego systemu uzbrojenie, w zakład którego wchodzi tez m.in. broń bezkolbową, lekkie karabiny maszynowe, karabinki wyborowe czy broń reprezentacyjna.  Konstrukcja została zamówiona w roku 2017 (wcześniej w 2014 zamówiono wariant dla kompanii reprezentacyjnych) dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Na podstawie badań i doświadczeń będących udziałem Wojsk OT opracowywano kolejne coraz bardziej dojrzałe wersje Grota, a obecnie broń ta w dojrzałym wariancie przekazywana jest już także kolejnym jednostkom wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP.

Po wprowadzeniu nowego systemu uzbrojenia wobec Grota pojawiły się zarzuty, miejscami przybierające formę ataku medialnego, w którym starano się skompromitować MSBS Grot. Producent broni – Fabryka Broni „Łucznik" Radom Sp. z o.o. złożyła pozwy do sądu w tej sprawie, a zarzuty zostały zdementowane. Fakt używania broni przez wojsko państwa toczącego realną wojnę, obok coraz bardziej masowego wykorzystania w SZ RP wydaje się ostatecznie rozprawiać z tymi zarzutami.

Czytaj też

MSBS Grot to nie jedyna nowoczesna polska broń, która pojawiła się na Ukrainie. Poza nią są tam używane m.in. granatniki rewolwerowe z ZM Tarnów i pociski przeciwlotnicze klasy MANPADS Piorun produkowane przez Mesko (te dostarczono z zasobów Sił Zbrojnych RP), a także - dostarczane długo przed wybuchem wojny - bezzałogowce FlyEye i amunicja krążąca Warmate Grupy WB.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Olender

  Beznadziejny celownik, trzeba się go nauczyć ale w warunkach bliskiej wymiany ognia i tak nie poręczny. Tradycyjny jest bardziej intuicyjny przez co lepszy

  1. sebaa

   Standardowo mechaniczne przyrządy celownicze powinny być traktowane jako pomocnicze :) po to masz szynę do montażu żeby założyć sobie to co ci bardziej odpowiada...

  2. Gnom

   Myślisz, że dlaczego otwiera proste przyrzady mechaniczne a nie sa na stałe jak w kałaszu? Bo nie taki celownik jest w nim podstawowy, dziś taki celownik to przeżytek, albo rezerwa.

  3. Mieczysław

   Tak zgadzam się co do "nieporęcznośći i nieintucyjności" "celownika mechanicznego. I nie jest to kwestia,że ktoś całe życie strzelał z otwartych przyrządów celowniczych. Te w Grocie poprostu ograniczają widzenie całego celu. Jak cel jest w ruchu to takie ograniczenia mają kolosalne znaczenie.....

 2. PolskiPolak

  Czepiacie się tych GROT-ów a to świetny karabinek. Myślicie, że taki HK416 w wersjach A0,A1 nie miał problemów? Miał i to dużo, jest już wersja A8 a problemów jest więcej niż w naszych rodzimych karabinkach. W 416 występują m.in pęknięcia komory zamkowej, zapiekaniem się regulatorów gazowych, pękanie przerywaczy w mechanizmach spustowych,składana muszka, montowana do bloku gazowego miała tendencje do pękania,pękająca sprężyna zamka,pękania zamków przy przebiegach 10tys. strzałów. Więc nasz GROT wypada lepiej we wczesnych wersjach niż HK 416 w późniejszych wersjach. Podejrzewam, że lobby H&K specjalnie działa na niekorzyść swojej konkurencji z Radomia, bo GROT w następnych wersjach na pewno zagrozi fiwmie H&K.

 3. [email protected]

  Strzelałem z A2 . Naprawdę Radom poprawił to co zgłaszano, Jeśli na ukrainne poszły wersje A2 to naprawdę jest to celny karabin typowo wojskowy. Ten badziew ma perspektywy. jeśli sprawdzi się w jednostkach liniowych na Ukrainie to nie ma lepszej rekomendacji.. Mam swoje zastrzeżenia co do wykonania , ale masówka zawsze robi "prace". Lepiej produkować 100 000 rocznie średniego sprzętu niż produkować 1000 sprzętu super jakości,. A Grot naprawdę nie jest zły (chociaż szukałem wad. Nie jest zły. Najważniejsze że sami w 100% mam produkcje tego kabinku. .

 4. anton1

  A dlaczego nie poszły Beryle . Chcemy pomagać pomagajmy. Róbmy to z głową. Wymieniajmy stare konstrukcje a zostawiajmy sobie nowe. Im potrzebne wszystko, nie odrzucą żadnej pomocy. Jakoś mam wątpliwości ci do własnego rozbrojenia się.. Obyśmy nie musieli rzucać kamieniami jakby przyszłą konieczność.

  1. Piston

   Nie poszły Beryle ponieważ są już sprawdzone w warunkach bojowych a Groty nie. Po za tym powinieneś wiedzieć że reklama jest dźwignią handlu

  2. Extern.

   Wszystkie Beryle jakie mamy są używane w wojskach liniowych i nie mamy ich znaczących zapasów na magazynie. W dodatku Piston ma rację, przekazanie Grota to świetny test i reklama przy okazji.

  3. Perun Shogun

   Beryle sa najbardziej docenianym karabinem naszej piechoty. Porozmawiaj z zolnierzami - zwlaszcza uczestnikami misji. Wojna na Ukrainie pokazuje cos jeszcze innego - Amerykanie to juz robia. Nowy wiekszy kaliber karabinku podstawowego. Nie mozna Grotowi odmowic wielu ciekawych rozwiazan - niemniej ten kaliber odchodzi do lamusa.

 5. Hary76

  Ukraińcy mają amunicję 7,62. Grot jest na 5,56.... Co z zaopatrzeniem, to głupie, tak jak mieć leopardy, abramsy, twarde i złomy t72, przynajmniej jesteśmy jedynym krajem którego stać na tyle typów czołgów w armi

  1. sebaa

   Ukraińcy maja bron na 7.62 5.45 i 5.56 czyli AK 47 AK74 i bron natowska i jakoś im nie przeszkadza to co tobie a zapewne wiedza lepiej co nie ?? no i masz złe info nie mamy już T72 :P ma je Ukraina ale rozumiem wujek wam zablokował dostęp do internetu to i info z opóźnieniem dochodzą :P

  2. Esteban

   Za to wadi sołdaci nawet butów nie mają, tylko kradną po domach.

  3. Valdore

   @sebaa, T-72 jeszcze mamy, na pewno poszło na Ukraine 200 sztuk i jakies 100 sztuk BWP czyli T-72 mogło jeszcze zostać. Ciekawe czy nasze MiG-i też tam trafiły jako "części zamienne"

 6. Cyber Will

  A propos słowackiego przetargu. Państwa Europy Centralnej powinny wspierać swoje przemysły zbrojeniowe np. poprzez wzajemne zakupy tam gdzie jest to możliwe i sensowne. Dlatego też do oferty BORSUKA można dołączyć gotowosc zakupu pewnej liczby haubic Zuzana. . Niemcy czy Austria/Hiszpania prawdopodobnie nie zadeklarują kupna czegokolwiek.

  1. Valdore

   @Cyber will, a co zrobimy z tymi Zuzanami, jak nie sa to działa w standardzie JBMOU? Produkujemy włąsne, znacznei lepsze Kraby( Zuzana) to ten sam przedział, do tego o większym zasiegu i w pełni zgodne ze standardami NATO.

 7. Szop85

  Jak się maja sprawować .Pokazali karabin aby się nim pochwalić. Ewidentnie są pewni że mają dobrą broń. Czyli na prawdziwej wojnie radzi sobie na tyle dobrze że Ukrainscy zołnierze są zadowoleni. Cała prawda. Skoro tam daje radę ( kurz błoto woda potyczki o dużej intensywności) To kto stworzył sferę że to złom??????

  1. czosnek

   Szop85 - sami sobie tą sferę stworzyliśmy. Artykuły o wydźwięku ""MILIONY POSZŁY W BŁOTO, NOWA BROŃ NIE DZIAŁA wykazują się dużą klikalnością. Media publikujące zarabiają na reklamach. Suweren sie grzeje, wschodie trolle to podsycają, nagonka narasta. Wystarczy tylko pretekst, jakiś błąd stwierdzony w fazie testów, już mamy bazę pod artykuł, która nosi znamiona wiarygodności. PRZECIEŻ KTOŚ W WOJSKU POWIEDZIAŁ ŻE JEST PROBLEM!!! Ale jaki problem? Czy typowy dla konstrukcji prototypowych w fazie testów? Czy trudny do rozwiązania? Kto bym tam wnikał. Ważniejsza jest wrzawa. Bez wrzawy nie ma klikalności. Bez klikalności nie ma kasy dla wydawców. Witamy w erze cyfrowego średniowiecza.

  2. sebaa

   @czosnek I jeszcze kiedy była taka nagonka przez tych pseudo specjalistów którzy już w cywilu są ?? dziwnym trafem zbiegło się to z info ze nasz sąsiad się rozgląda za nowym karabinkiem i nagle wysyp hejtu na grota a potem wszystko ucichło ?? coś w tym jest .

  3. Valdore

   @sebaa, ile mozla. Ale ok, takie małe wyjaśneinie; Grot NIGDY nie był opcja w tym przetargu więc walnałęś jak kula w płot.

 8. Xzibit

  U nas jedni mówili że te karabinki są niedopracowane i się sypią a inni że są bardzo dobre i nie wiadomo gdzie leży prawda..Użycie w boju wszystko zweryfikuje.

  1. bmc3i

   U nas na wszystko sie narzeka. Jakby Polak nie narzekał, to nie byłby Polakiem

  2. Pirat

   Taka prawda.

  3. sebaa

   @Xzibit Prawda lezy tam gdzie są pieniądze a hejt nagle się pojawił jak się pojawiło info ze sąsiad się rozgląda za nowym karabinkiem w natowskim standardzie :P zbieg okoliczności ?? czy wykoszenie konkurencji ??

 9. Facetoface

  Coś ok 9 tys Grotów w różnych wersjach.

 10. Grażewicz

  Piękna broń i do tego nasza. Tym co szukają dziury w całym pragnę zakomunikować, że każda broń na poczatku wymagała dopracowania nawet ten toporny kalach tylko że tu trzeba sobie zadać trochę trudu i poczytać. Na całe szczęście ten okres mamy już za sobą na Chwałę Ojczyzn Naszej i Naszych Braci :)

  1. Xzibit

   A że niby jakich braci ???

  2. Gnom

   Xzibit - tych co bija moskali. Jest kilka fajnych pieśni z okresu Powstania Styczniowego, jak wiesz czym było i pod jakimi sztandarami to nie powinieneś zadawać takich pytań.

  3. CCCP

   to w Ołgino nie wiedzą?

 11. KrzysiekS

  W sumie to dobra wiadomość oby dostali je od rządu i po przetestowaniu przekazali swoje uwagi dla fabryki i MON.

 12. Karakan

  Biorąc pod uwagę naprawdę wielką liczbę karabinków wysłanych na wschód; sądzę, że 'long game' ze strony Polski to zrobienie z GROTa nowego standardowego karabinku Ukraińskich sił zbrojnych i tym samym zaklepanie sobie ogromnego rynku. Tym bardziej, że Ukraina ogłosiła chęć całkowitego przejścia na standardy NATOwskie. Poza tym oczywiście pokazanie światu jak się sprawdza w prawdziwych warunkach bojowych i tym samym pokazanie go innym rynkom.

 13. Ivan nie pisz bzdur

  Gdzie jest Edyta Żemła i jej "wadliwe" karabinki?

  1. Gnom

   Ivan nie pisz bzdur - nie wywołuj wilka z lasu (a może raczej glizdy) bo jeszcze dostanie polecenie i znajdzie (dzięi BND) jeden przypadek zacięcia się w walce.

  2. Chyżwar

   @Gnom Słusznie prawisz. Dostanie zlecenie, to pojawią się "ciekawe" teksty na temat ZSSW-30 albo na przykład Borsuka.

  3. Gnom

   Chyżwar, szczególnie w kontekście słowackiego przetargu.

 14. Bladerunner1

  Wczoraj w tv jeden z politykow mowił, ze na Ukrainę przekazano 10 tys karabinków grot.

  1. Clash

   Zgadza się był taki news na którymś z portali. Na kilka dni przed wybuchem wojny zostało przekazane 10 000 grotów, w tym samym transporcie miały być moździeże z Tarnowa, razem z amunicją oraz Pioruny i coś koło 50 000 chełmöw.( co daje do myślenia w porównaniu z wysiłkiem na jaki zdobyli się Niemcy którzy zaszaleli z 5000 sztuk.) Szczerze mówiąc sam czekałem na wiadomości jak owe Groty się spisują. Zgaduje że zostały przekazane zawodowym jednostkom frontowym gdzie nie wolno nagrywać filmów i robić fotografii.

  2. Gnom

   Clash - Chełm przez "ch" to miasto i pisze się je z dużej litery, a osłone głowy pisze się przez "h"

  3. Merrry

   Niestety te niemieckie hełmy jeszcze nie dotarły na Ukrainę

 15. Był czas_3 dekady

  "Poza nią są tam używane m.in. granatniki rewolwerowe z ZM Tarnów " Czy to przypadkiem jest ta partia 200 sztuk nieodebrana przez nasze wojsko? Tam mogą służyć, a u nas z nich zrezygnowano, pod byle pretekstem.

  1. Extern.

   Prawdopodobnie masz rację, to chyba te. Też mnie to uderzyło. Od paru już lat ta partia 200 granatników leżała na magazynie mimo że nasza piechota ma dramatycznie małą siłę ognia, i wszyscy decyzyjni mieli to w (_|_). Mam nadzieję że dzięki przykładowi danemu przez Ukraińców, ktoś się w końcu puknie w tym naszym MONie w głowę.

  2. Gnom

   Extern. - a gdzie znajda prace na emeryturze lobbyści w mundurach - spójrz po tzw. "polskich" firmach które nic nie produkuja a tylko sprzedają zachodni sprzęt. W końcu pracować w Tarnowie zabraniaja im przepisy a nie tylko zbyt mała (jak na ich wymagania) kasa..

 16. Jacholski

  Ciekawe z jakich powodów konstruktorzy nie zastosowali najbardziej popularnego kalibru 7,62, może ktoś wytłumaczyć? Dodatkowy rodzaj amunicji to dodatkowe problemy z logistyką, a ta powinna być szybka i bezbłędna

  1. Valdore

   @Jacholski, najpopularniejszy w krajach NATO jest kaliber 5.56mm wiec proszę sobei darować.

  2. sebaa

   @Jacholski może z tego samego powodu dla którego Beryl tez jest na amunicje 5.56 ???jak i cale NATO używa 5.56 ??

  3. Gnom

   Jacholski - powoli w Ukrainie kończy się amunicja kalibrów UW i naboje 7,62 wz. 43 jak i naboje 5,45. A NATO zasila Ukraine swoim standardem - czyli 5,56.

 17. Arass

  W duzej czesci sa to tez te ktore zabrali z naszego wojska czy tam wotu.

 18. Esteban

  Bardzo niecierpliwie czekałem na tą informację. Ciekawy jestem opini Ukraińców na temat użytkownia tej broni w warunkach bojowych.

Reklama