Siły zbrojne

Szef MON na Defence24 DAY: kolejne Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Na wczorajszym posiedzeniu Rada ds. modernizacji technicznej podjęła decyzję o zakupie dla Wojsk Specjalnych kolejnych czterech śmigłowców Black Hawk S-70i - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak podczas konferencji Defence24 DAY.

W przemówieniu otwierającym konferencję Defence24 DAY minister Błaszczak poinformował, że rada ds. modernizacji technicznej podjęła decyzję o zakupie kolejnych czterech Black Hawków S-70i dla Wojsk Specjalnych.

Pierwsza umowa na dostawę śmigłowców dla Wojsk Specjalnych, podpisana w styczniu 2019 roku, dotyczyła czterech śmigłowców Black Hawk, dostarczonych przez spółkę PZL Mielec, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym i doposażeniem. Jej łączna wartość wynosi 683,4 mln zł brutto. Śmigłowce w podstawowej konfiguracji dostarczono w 2019 roku, a ich doposażenie – zgodnie z założeniami – miało się odbyć już po dostawie. Szczegóły konfiguracji Black Hawków używanych przez WS nie są jawne, ale wiadomo, że są one dostosowane do przenoszenia uzbrojenia, w tym różnych typów karabinów maszynowych montowanych w kabinie.

Wojska Specjalne są również wspierane przez 7. Eskadrę Działań Specjalnych, pozostającą w strukturach Sił Powietrznych, ale prowadzącą działania na korzyść jednostek Wojsk Specjalnych. Wyposażenie tej jednostki stanowią maszyny Mi-17.

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Komentarze