Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Łotwa rusza z produkcją fińskich transporterów

Produkcja na Łotwie kadłubów do Patrii 6x6 znacząco ułatwi proces produkcyjny tych pojazdów na potrzeby własne, ale także eksportowe.
Produkcja na Łotwie kadłubów do Patrii 6x6 znacząco ułatwi proces produkcyjny tych pojazdów na potrzeby własne, ale także eksportowe.
Autor. EMJ Metāls

Łotwa rozpoczęła produkcję kołowych transporterów opancerzonych Patria 6x6, których planuje się wyprodukować w tym roku 20 sztuk. Informację tę podał serwis ArmyRecognition.

Informacja ta oznacza kolejny krok w budowaniu zdolności produkcyjnych przez łotewski przemysł zbrojeniowy w kwestii fińskiego transportera w układzie 6x6, który staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na rynku. W styczniu tego roku łotewska firma EMJ Metals otrzymała pozwolenie od fińskiego przedsiębiorstwa Patria na produkcję kadłubów dla wspomnianych pojazdów. Minister Obrony Łotwy Andris Sprūds ogłosił, że do końca obecnego cyklu kalendarzowego zostanie dostarczonych do łotewskiej armii ponad 20 KTO Patria 6x6 (najpewniej 25 sztuk). Docelowo produkcja w skali miesiąca ma wynosić 30 transporterów. Na mocy umowy z 2019 roku Łotwa pozyska 200 KTO Patria 6x6, które będą dostarczana do 2029 roku.

Reklama

Patria 6x6 to trzyosiowy fiński transporter opancerzony zaprojektowany przez przedsiębiorstwo Patria jako następca typoszeregu Sisu Pasi XA-180/185/200. Pojazd powstał na bazie KTO XA-200 z wykorzystaniem elementów pochodzących z transporterów Patria AMV 8×8, co pozwoliło na większą unifikację pomiędzy pojazdami, obniżenie kosztów eksploatacj i produkcji nowego transportera. Załogę stanowi dwóch żołnierzy, zaś desant może liczyć do ośmiu osób. Pancerz pojazdu ma zapewniać poziom ochrony od 2 do 4 według normy STANAG 4569. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny Scania DC09 074A o mocy 294 kW/400 KM, pozwalający na osiągnięcie przez ten ważący 24 ton pojazd prędkości maksymalnej wynoszącej ponad 100 km/h.

Czytaj też

Transporter może być wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia lub załogowy system wieżowy wyposażony w np. wielkokalibrowe karabiny maszynowe, granatniki automatyczne lub armaty automatyczne różnego kalibru. Patria 6x6 może być bazą pod wiele wersji specjalistycznych, np. wozu dowodzenia, moździerza samobieżnego, pojazdu walki radioelektronicznej czy samobieżnego zestawu przeciwlotniczego. Obecnie pojazdy te służą w siłach zbrojnych rodzimej Finlandii, Łotwy i Szwecji (możliwe, że w przyszłości pojawią się także w Niemczech).

Czytaj też

Szwedzki KTO Patria 6x6.
Szwedzki KTO Patria 6x6.
Autor. Försvarsmakten
Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    W sieci pojawiło się zdjęcie 3 osiowego pojazdu HERON z HSW w kooperacji z z czeskim holdingiem Czechoslovak Group, (Tatra Export s.r.o.,) jest to odpowiednik pojazdu TITUS.

Reklama