Przemysł Zbrojeniowy

Jest klient na szkolno-bojowe Mastery

M-346FA / Fot. Wikipedia CC BY-SA 2.0
M-346FA / Fot. Wikipedia CC BY-SA 2.0

Dyrektor generalny koncernu Leonardo Alessandro Profumo, poinformował o podpisaniu umowy na sprzedaż 6 egzemplarzy samolotu M-346FA niesprecyzowanemu bliżej "międzynarodowemu odbiorcy"

Przypomnijmy, że M-346FA to bojowa wersja samolotu szkolno - treningowego Master M-346 (w Polsce ochrzonego jako Bielik). Maszyna jest przeznaczona dla klientów poszukujących rozwiązań w sektorze lekkich maszyn bojowych -  tak szturmowych jak i myśliwskich. Wraz ze zmianą charakteru konfliktów zbrojnych, tak na ziemi (coraz częstsze stają się konflikty o charakterze podprogowym, gdy przeciwnikami są małe, za to wysoce mobilne i wyspecjalizowane grupy), jak i w powietrzu (gdy coraz większego znaczenia nabierają zadania typu "air policing" - dozorowania przestrzeni powietrznej) coraz popularniejsze są maszyny mniejsze, które pod względem możliwości bojowych (zwłaszcza w atakach na cele naziemne) nie ustępują wiele większym konstrukcjom. 

Model uzbrojonego M-346 LCA, fot. A.Hładij/Defence24.pl
Model uzbrojonego M-346 LCA, fot. A.Hładij/Defence24.pl

M-346FA zachowuje też wszystkie możliwości w zakresie wykonywania szkolenia zaawansowanego. Samolot wykorzystuje te same dwa silniki Honeywell F124-GA-200 które napędzają wersję szkolno- treningową. Dwuosobowa załoga siedzi w kabinie w układzie tandemowym. Każdy z członków załogi ma do dyspozycji 6 wyświetlaczy LCD, sterowanie lotem i silnikami zostało zabudowane według standardu HOTAS. Radar Grifo M346 zapewnia możliwości naprowadzania na cele powietrzne, naziemne oraz prowadzenia identyfikacji swój/obcy (IFF). Wymianę informacji z innymi obiektami na polu walki umożliwia szyna Link-16 - aczkolwiek możliwe jest też stosowanie rozwiązań spoza specyfikacji Sojuszu.  Samolot jest w pełni dostosowany do wykonywania lotów w nocy.

Samolot dysponuje siedmioma punktami podwieszeń pod którymi można instalować uzbrojenie powietrze-powietrze (jak np. rakiety AIM-9L Sidewinder czy IRIS-T), powietrze-powierzchnia - (np. bomby Mk82, pociski Brimstone, bomby naprowadzane precyzyjnie GBU-16 Paveway II) zasobniki z bronią strzelecką, rozpoznawcze i do podświetlania celu lub do walki elektronicznej. 

image
M-345 Fot. Leonardo

 Firma poinformowała też, że planuje w najbliższym czasie podpisać kontrakt na sprzedaż mniejszych, jednosilnikowych samolotów szkolno-treningowych M-345. Odbiorcą ma również być zagraniczny nabywca.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.