Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kreml będzie motywował pracowników zbrojeniówki

Fot. mil.ru
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Rosyjska armia potrzebuje coraz więcej sprzętu wojskowego w związku z ciągłymi stratami ponoszonymi na Ukrainie. Praktycznie jedynym źródłem jego dostaw jest rosyjski przemysł zbrojeniowy. Tylko drobne ilości sprzętu czy amunicji pozyskiwane są poprzez import od nielicznych państw pozostających nadal sojusznikami Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rosyjska zbrojeniówka chwali się, że jej zakłady pracują na trzy zmiany czyli 24 godzinę na dobę i to przez 7 dni w tygodniu. O efektywności przejścia na wojenną produkcję mają świadczyć wskaźniki wzrostu produkcji zbrojeniowej Rosji. Oczywiście podawanych wskaźników nie da się obiektywnie sprawdzić.

Czytaj też

Aby podołać tej wzmożonej produkcji potrzebne są dużo większe środki finansowe, większe dostawy materiałów i podzespołów, większe dostawy prądu itd. Jednak wszystko to nie przyniesie efektów bez pracowników zbrojeniówki. Są oni w Rosji coraz lepiej wynagradzani. Generalnie nie objęła ich zeszłoroczna mobilizacja rezerwistów, zarządzona przez prezydenta Putina. Sam fakt pracowania dla wojska wystarczał, aby nie trafić na front.

Reklama

Zgodnie z radziecką, a obecnie rosyjską tradycją w społeczeństwie nie liczą się tylko pieniądze i satysfakcja z pracy. Potrzebne są dodatkowe środki motywacyjne.

Ukaz prezydenta Putina nr 604 o ustanowieniu nowego tytułu honorowego "Zasłużony Pracownik Kompleksu Wojskowo-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej".
Ukaz prezydenta Putina nr 604 o ustanowieniu nowego tytułu honorowego "Zasłużony Pracownik Kompleksu Wojskowo-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej".
Autor. Kancelaria Prezydenta Rosji

Dlatego w środę prezydent Putin podpisał ukaz nr 604 o ustanowieniu nowego tytułu honorowego "Zasłużony Pracownik Kompleksu Wojskowo-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej". Będzie on przyznawany pracownikom kompleksu wojskowo-przemysłowego i innym obywatelom, którzy zapewniają realizację państwowego programu uzbrojenia, którzy opracowują i wdrażają politykę państwa w zakresie kompleksu wojskowo-przemysłowego, wojskowo-technicznego wsparcia dla obrony kraju i bezpieczeństwa państwa. Nowy tytuł będzie przyznawany za osobiste zasługi w rozwoju i tworzeniu nowoczesnej broni, w wypełnianiu przed terminem zadań produkcyjnych, w opracowywaniu kompleksowych środków na rzecz innowacyjnego rozwoju przemysłu obronnego, w realizacji polityki państwa w sektorze obronnym i w innych znaczących osiągnięciach w przemyśle obronnym. Tytuł honorowy będzie przyznawany pracownikom, którzy przepracowali w sektorze obronnym co najmniej 20 lat, a pracownikom zatrudnionym w szczególnie szkodliwych i trudnych warunkach po co najmniej 15 latach.

Oczywiście na razie nie wiadomo na ile wprowadzenie nowego tytułu jeszcze bardziej zwiększy efektywność rosyjskiej zbrojeniówki, pracującej obecnie na rzecz wojny.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Harpia

    To jest ewidentnie przygotowanie gospodarki do wojny totalnej na wyniszczenie. Smutne, że zachód tego nie widzi i wysyła pomoc w homeopatycznych ilościach.

    1. rrzepp

      Zachód doskonale to widzi. Tylko zabawni ludzie o rzyczeniowym myśleniu nadal usilnie twierdzą, że zachodowi zależy na całkowitym upadku Rosji. Nie, nie zalezy. Zachód chce osłabić Rosję, żeby przestała mu zagrazać ale w żadnym wypadku rozbić. A Ukraina jest tylko narzędzien do osłabienia Rosji

    2. Odyseus

      @Harpia cały czas zachód to i zachód tamto, zachód to nie instytucja charytatywna, Ukraina nie jest zachodem i zachód jej nie broni tylko załatwia swoje interesu tak jak w tym powiedzeniu o Brytyjczykach " nie mamy przyjaciół tylko interesy" wystarczy to tylko zrozumieć a w tym konkretnym przypadku swoje interesy załatwiają USA i Chiny poprzez Rosję a chodzi o ugrilowanie gospodarek UE dlatego ta z miejsca przegrana wojna będzie przęciągana do granic możliwości , popatrz co się dzieje , w Europie skończyło się eldorado , tanie surowce z Rosji i tania energia , gospodarki wpadają w recesję a dzięki nim Europa żyła, UE nie jest konkurencyjna wysokie płace , podatki i socjal o którym reszta świata z USA mogą tylko pomarzyć , produkcja coraz droższa i tracimy rynki zbytu na które wchodzą USA które mają wojne handlową z UE od 2 dekad i Chiny , jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę , wystarczy czytać między wierszami

    3. Markus

      @Odyseus Każde państwo ma tylko interesy. Kto tego nie zrozumie ten zginie, niestety nasze rządzące pseudo-elity są na poziomie 3-letniego dziecka, albo są agentami obcych wywiadów (USA, Niemcy, Ukraina, Rosja).

  2. bezreklam

    W czasie 2 Wojny Swiatwej ZSRR wyprdukowala 120 tys czolgow (jesli wojne liczyc od 1 wrzesnia) lub 97 tys - jesli liczyc od ataku Niemiec na ZSRR - zas z USa dostalo w transportach 12 tys czolgow. Czyli ok 10% z zewnatrz. Swoja droga takze w materjale ludzkim - tylko 10% dywizji Niemieckich walczlo z Aliantami i ok 90% Fraont Wschodni (podobnie dywizjie Rumunskie i inncyh sojusznikow) I takze mordowanie cywilow przez Niemcow i grwaty , palenie wsi - glownie na wschdzie te bestjastwo, okupwana Francja to bardziej wakacje.

    1. Davien3

      @bezreklam i te 10% zachodnich czołgów było uzywane w elitarnych jednostkach gwardyjskich bo Rosjanie woleli te Shermany , M3 i Matildy od własnych wyrobów. Po drugie na froncie wschodnim walczyło ok 70% sil niemieckich a nie 90 wiec skończ te fantazje A IIWŚ zaczeła si e 1 wrzesnia 1939r i wywołały ja razem Niemcy i ZSRS wiec jakos mi was Rosjan nie szkoda.

    2. Wania

      Armia Czerwona w latach 1941–1943 traciła więcej czołgów, niż produkował jej rodzimy przemysł. Przetrwała dzięki pomocy z USA. A może podasz ile wyprodukowała lokomotyw, wagonów i ciężarówek w tym czasie? Bo czołgi trzeba dostarczyć na front. Z USA dostali 400 tys. samochodów, 22 tys. samolotów, 9 tys. traktorów, 2 tys. lokomotyw i 11 tys. wagonów. Produkcja ZSRR parowozy: 1942-45 - 92 szt. Produkcja wagonów towarowych w latach 1942–1945 wyniosła 1087 szt

    3. GB

      bezreklam, większość sił Luftwaffe zgrupowane było na Zachodzie i nie chodzi tylko o lotnictwo, ale i OPL. Dziesiątki tysięcy dział OPL to była olbrzymia siła. Gdyby zamiast nich produkować haubice, działa ppanc to siła ognia niemieckich wojsk lądowych byłaby wielokrotnie większą na Wschodzie. Do tego jak się weźmie pod uwagę że zachodnie bombowce niszczyły niemiecki przemysł i miasta i jak się doda Lend lease (ale nie mało istotne czołgi, tylko paliwo, maszyny, samochody, surowce, pociągi, wagony, szyny i wiele innych) to twoje 120 tys. ruskich czołgów jest niczym. Ruskie lotnictwo latało na amerykańskim paliwie, a zaopatrzenie było oparte na zachodnich ciężarówkach.

  3. Szczupak

    Nie da się. Rosja jako kolos na glinianych nogach upada. Rubel 100% spadku. Społeczeństwo ubożeje, ludzie uciekają- W samym resorcie MSW tylko w lipcu zwolniło się 5 tys pracowników ( w Polsce z MSW odchodzi 7 tys rocznie). wykrwawią gospodarkę A to tylko dzięki kroplówce z Zachodu. Takie USA w 1941r w grudniu( rozpoczęcie wojny dla USA) miało 346 okrętów wojennych. W 1945 miało ich 6,700. Rosja nie nadąża z uzupełnianiem strat a kasa z eksportu broni to było około 17% wpływu do budżetu. Ropa i gaz spadek przychodów o 50%. Widać początek upadku.

    1. Odyseus

      @Szcupak na własnie oglądałem ten twój poczatek upadku dzisiaj w postaci wyłania Rosyjskiego lądownika na Księzyc Łuna 25 ...

    2. Buczacza

      @Szczupak w punkt 100/100. . Co 3 rubelek w budżecie moskiewskich ląduje w koszu z napisem 3 dniowa operacja specjalna. Wartość rubla jest śmieciowa. Nawet ukraińska hrywna ma większą wartość. 2 lata temu woj mazowieckie na inwestycje wydawało więcej niż cała rosja. Dziś w rosji poziom inwestycji cywilnych wynosi ułamek promila. Ten twór od wielu lat się nie rozwija. A dziś ekonomicznie i gospodarczo zwija się. Przyszłość moskiewskich. To tanie zaplecze surowcowe. Bez perspektyw i przyszłości. A sami rosjanie obecne czasy nazywają beznadzieja...

    3. Buczacza

      @Szczupak dodam jeszcze, że dla gawiedzi jest właśnie taki przekaz z tym lądownikiem... Gawiedź ma się tym egzaltować. To dla nich... 3 lata temu prezes tamtejszego GUS. Publicznie stwierdził, że większość Rosjan nie stać na nowe buty...

  4. Buczacza

    Co 3 rubelek w budżecie moskiewskich. Ląduje w koszyku z napisem 3 dniowa operacja specjalnej troski. Dziś nie płacą żołdu na czas . A o wdowach zapominają... Rubel to waluta śmieciowa. Nawet hrywna ukraińska ma większą wartość. Niech motywują...

  5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    @bezreklam - Rosjanie wyprodukowali wszystkie swoje czołgi od 1931 do 1945 w imponujących ilościach - w fabrykach wybudowanych przez Amerykanów za gigantyczne kredyty udzielone przez Wall Street - i to w czasie Wielkiego Kryzysu, gdy to Zachód potrzebował pieniędzy dla gospodarki. Można powiedzieć, że Stalinowi podani wszystko na tacy , włącznie z gigantycznymi transferami technologii - a i tak pierwsze dwa lata były kruche - i bez pomocy Zachodu ZSRR by się załamał ekonomicznie, surowcowo [miedź, aluminium itp] i logistycznie [koleje, samochody] w ciągu półtorej roku. Teraz Rosja nie może liczyć na niesamowita szczodrość finansową i technologiczną Zachodu. Jest dokładnie odwrotnie - i w dłuższym czasie to się będzie kumulowało regresem we wszystkich dziedzinach - a przewaga technologiczna Zachodu stanie się krytyczna w latach 30-tych, gdy zostanie wdrożona rewolucja generacyjna systemów RMA - deklasujących te postzimnowojenne.

  6. OS-INT

    W 2023 roku Rosja planuje podwojenie wydatków obronnych (zbrojeniowych) do 9,7 bln rubli (ponad 100 mld USD). W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku wyniosły 5,59 bln rubli. Stanowi to 37,3% z 14,97 bln rubli wydanych przez budżet w tym okresie i 57,4% budżetu obronnego. Plan budżetowy Rosji przewidywał przeznaczenie w 2023 roku na cele obronne (zbrojeniowe) tylko 17,1% ogólnej kwoty wydatków. W pierwszej połowie br. wydatki były o 2,44 bln rubli wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Aż 97,1% tej dodatkowej kwoty trafiło do sektora obronnego (zbrojeniowego). Produkcja wojskowa doprowadziła do silnego ożywienia produkcji przemysłowej. Rosyjski przemysł obronny (zbrojeniowy) produkuje obecnie więcej amunicji miesięcznie niż w całym 2022 roku. Analitycy oceniają, że państwowe kontrakty obronne były kluczowym motorem ożywienia gospodarczego Rosji. Przyczyniły się do wzrostu PKB po jego spadku o 2,1% w 2022 roku...

    1. Wania

      Trzeba też pamiętać, że pierwszy medal dostanie miedwiediew. I generałowie. Wzrost PKB nastąpił tylko z powodu zwiększenia produkcji obronnej i budownictwa. Przy czym Rosja zaczęła wliczać w PKB zagarnięte tereny. I jak wpływa na bogactwo kraju produkcja pocisków czy okopów? W Niemczech do 1945 też był wzrost gospodarczy. Spadek o 50% nastąpił w 1946 roku gdy stanęła produkcja dla wojska. Zatrudnienie na trzy zmiany i 7 dni w tygodniu nie spowodowało zwiększenie produkcji zbrojeniowej 3 razy jakby z tego wynikało. Produkcja w przemyśle zbrojeniowym wzrosła o kilkanaście procent. Nowi pracownicy, serwis maszyn i ich zużycie plus logistyka jeszcze nie spowodowały podwojenia produkcji. Jakość tego też kuleje. Niestrawne czołgi są na porządku dziennym. Ale plan wykonany.

    2. Tomasz1979

      Budżet Polski (150 mld $) to już aż około połowa budżetu Rosji (300 mld $). Polska wydaje na zbrojenia już około 40 mld $ rocznie czyli 1/3 tego co po tej ogromnej podwyżce ma wydawać RUS. PKB wschodniej flanki NATO jest już tak duże jak RUS. Kraje nordyckie kolejne tyle. A cóż dopiero GB czy FR czy DE. A gdzieś dopiero USA. Przewaga Zachodu nad RUS to 25:1. Zachód daje resztki ze swojego stołu a i tak wsyatrcza to by powstrzymywać RUS. Choćby nie wiem jak RUS się spinała to nie ma szans ze swoim przemysłem i to jeszcze pod sankcjami by wygrac tę wojnę. RUS nie umie produkoać nawet samochodów a cóż dopiero dobyr sprzęt pancerny. RUS gnije i ginie - tylko wystarczy czekać.

    3. OS-INT

      Należy zwrócić uwagę na to, że szacowanie zdolności rosyjskiego przemysłu na podstawie dostępnych danych obarczone jest dużym ryzykiem . Istotny wpływ na taki stan rzeczy ma ograniczona dostępność do konkretnych danych oraz działania dezinformacyjne. Mobilizację gospodarki spowodowała, że Rosji w znacznym stopniu udało się ograniczyć wpływ zachodnich sankcji. W zakresie dostępu do nowoczesnych technologii doszło do przełamania pewnych barier, co mocno zaskoczyło analityków wojskowych, i nie tylko...

  7. Zenek2

    Gdy Putin szuka natchnienia, to sięga po pomysły Stalina, Breżniewa, Chruszczowa itp. Zawsze się sprawdzają w ruskim społeczeństwie. Czy system wytrzyma, to inna sprawa.

    1. andys

      Mozę by tak poinformować Błaszczaka o pomyśle premiowania pracowników zbrojeniówki. Ludzie lubią pieniążki, wtedy lepiej pracują, a sytuacja jest jaka jest.

  8. szczebelek

    To marchewka, a gdzie kijek jeśli pracownik nie będzie pracować przez 24/7 🤣🤣🤣

    1. Stefan1

      Pójdzie w kamasze.

  9. Stefan1

    Jeśli z orderem wiąże się nagroda pieniężna i większa emerytura, to podziała.

Reklama