Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kontrakt na BMS dla duńskich CV-90

BAE Systems otrzymał kontrakt na dostawę systemu zarządzania walką dla duńskich bojowych wozów piechoty CV90.

BAE Systems podpisało z duńską Agencją Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) kontrakt na zamontowanie systemu zarządzania walką w bojowych wozach piechoty CV9035. Duńska armia wykorzystuje 44 BWP CV-90 w wersji Mk III (CV-9035DK), podstawowym uzbrojeniem pojazdów są armaty 35 mm. Pojazdy uczestniczyły w ćwiczeniach NATO w krajach bałtyckich, prawdopodobnie wejdą też do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy) na 2017 rok.

Czytaj także: Pierwsze bojowe wozy piechoty CV9035 z Holandii trafiły do Estonii

Kontrakt obejmuje współpracę przemysłową pomiędzy BAE Systems i partnerami przemysłowymi z Danii i ma zapewnić utworzenie miejsc pracy, transfer technologii oraz inwestycje, stwarzające warunki do rozwoju ekonomicznego i wzrostu produktu krajowego.

Miesiąc temu BAE Systems otrzymało kontrakt na modernizację i wsparcie eksploatacji swoich 44 bojowych wozów piechoty CV90, jak również gąsienicowych pojazdów terenowych (wszędołazów) BV206, która obejmuje między innymi budowę prototypów, integrację systemów, obsługę techniczną, naprawy i przeglądy naprawcze.

CV90 to rodzina gąsienicowych wozów bojowych zaprojektowanych wspólnie przez szwedzką agencję uzbrojenia FMV, BAE Systems Hägglunds oraz dział Weapons Systems w BAE Systems. CV-90 zostały pozyskane przez siły zbrojne siedmiu krajów, w tym czterech państw NATO. Oprócz Szwecji są to siły zbrojne: Norwegii, Danii, Finlandii, Estonii, Holandii i Szwajcarii.

Czytaj także: Zmodernizowany CV-90 dla Norwegii [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Kontrakt-zamówienie-montaż. Tak się to robi w normalnych krajach. Ale to akurat NIE dotyczy Polski. Nasze "geniusze" z IU/MON nawet wcale nie są jeszcze przekonane, czy BMS jest potrzebny, czy może jest zbędną fanaberią. Wszak od wieków polskim żołnierzom musiała wystarczyć straceńcza odwaga, modlitwa i b. liczny Ordynariat Polowy jako przekaźnik dla boskiego wsparcia. Ps. Podobno na targach kieleckich w ub. i br. zademonstrowano polski BMS, ale oczywiście jak zwykle fakt ten NIE zainteresował jakoś specjalnie generała Dudy i jego "asów" intelektu ...

    1. Boczek

      "Kontrakt-zamówienie-montaż." Yeppp, po 5 latach dyskusji....

Reklama