Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Koncern Kałasznikowa rozszerza ofertę eksportową

Pistolet maszynowy Witiaź-SN na stoisku Kalashnikov Corporation - fot. Kalashnikov
Pistolet maszynowy Witiaź-SN na stoisku Kalashnikov Corporation - fot. Kalashnikov

Koncern Kałasznikowa wprowadził trzy nowe typy broni do swojej oferty eksportowej podczas międzynarodowej wystawy Interpolitex-2013 w Moskwie. Producent przeprowadził też zamkniętą prezentację nowych typów broni dla dowództwa formacji specjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji. 

Poszerzenie oferty eksportowej oznacza, że broń została włączona prezydenckim dekretem do listy uzbrojenia, którego sprzedaż poza granice Federacji Rosyjskiej jest dozwolona. Jest to element stałej tendencji "otwierania się" Rosji na eksport nowych typów broni i sprzętu wojskowego. 

Pierwszy z trójki, to małokalibrowy karabin snajperski SW-99. Jest to broń na amunicję 22RL (5,6 mm) powstała na bazie precyzyjnego karabinu biatlonowego Bi-7-2. Jej przeznaczeniem jest strzelanie precyzyjne na odległość do 100m, przede wszystkim z użyciem tłumika. karabin ten jest dedykowany formacjom policyjnym. Mały kaliber ma gwarantować ciche działanie i mniejsze ryzyko penetracji celu.

Drugą bronią dla formacji bezpieczeństwa jest strzelba 18,5 KS-K, czyli bojowy wariant strzelby Sajga-12. Jest ona zasilana z 4 lub 8 strzałowego magazynka i bazuje na mechanice karabinu Kałasznikowa.

Również wariantem klasycznej konstrukcji Kałasznikowa, ale na amunicję 9mm jest pistolet maszynowy Witiaź-SN. Przypomina on bardzo subkarabinek AKS-74U, ale jest pochodną pistoletu maszynowego Bizon-2 w którym ślimakowy magazynek 64 nabojowy zastapiono klasycznym, 30 nabojowym magazynkiem łukowym. Jest to trzecia z "eksportowych nowości" koncernu. 

Korzystając z okazji, podczas Interpolitex-2013 przeprowadzono też zamkniętą prezentację dla szefostwa formacji rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Prezentowany na nim możliwości nowej modyfikacji karabinu snajperskiego SWD, karabinek AK-103-3, oraz wyciszony wariant karabinka AK-9, opracowany we współpracy z MSW. 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Q

    Chyba amunicję .22LR?

Reklama