Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne karabiny maszynowe UKM-2000 dla Wojska Polskiego

UKM-2000. Fot. ZM Tarnów.
UKM-2000. Fot. ZM Tarnów.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy z ZM Tarnów na zakup 378 kolejnych karabinów maszynowych UKM-2000P kalibru 7,62 mm. Wartość kontraktu wynosi 24 759 000 PLN łącznie z VAT (23 %).

Zgodnie z informacją przekazaną przez Marka Kołdrasa, pełnomocnika do spraw komunikacji Zakładów Mechanicznych Tarnów, przedsiębiorstwo podpisało umowę z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę w latach 2015-2018 378 kompletów karabinów maszynowych UKM-2000P (30 kompletów w 2015 r., 138 w 2016, 106 w 2017 i 104 komplety w 2018 r.).

Inspektorat Uzbrojenia zaznaczył, że decyzja o udzieleniu zamówienia z wolnej ręki została podjęta w celu uniknięcia skomplikowania procesów logistycznych i szkoleniowych związanych z wykorzystaniem karabinów maszynowych przez Siły Zbrojne, a także konieczności pozyskiwania dodatkowego oprzyrządowania niezbędnego w procesie wsparcia eksploatacji w wypadku pozyskania sprzętu innego "niż wyprodukowanego w oparciu o istniejącą dokumentację techniczną oraz wprowadzonego na wyposażenie SZ RP".

Karabiny maszynowe UKM-2000P zostały wprowadzone na uzbrojenie Wojska Polskiego poleceniem nr 73/GZL-P4 z 7.11.2005 roku. Ostatnia umowa na dostawę karabinów maszynowych tego typu została zawarta przez Inspektorat Uzbrojenia z Zakładami Mechanicznymi Tarnów w 2011 roku i nie przewidywała zamówień uzupełniających.

(...) Pozyskanie innego typu karabinu maszynowego (…) skomplikowałoby funkcjonowanie istniejącego podsystemu technicznego (…) wymagałoby rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego, szkolenia obsług, specjalistów pododdziałów remontowych, pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług, napraw i remontów. Utrudniłoby również realizację procesu szkolenia żołnierzy w ośrodkach szkolenia oraz pododdziałach Wojsk Lądowych.

Fragment uzasadnienia Inspektoratu Uzbrojenia odnośnie udzielenia zamówienia z wolnej ręki

Uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm UKM-2000 jest przeznaczony do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego w każdym terenie i warunkach meteorologicznych, zarówno w dzień jak i w nocy. Jest to zespołowa broń samoczynna, oparta o konstrukcję ukm PKM, powstała w 2000 r. Wojsko Polskie używa jej pod nazwą uniwersalny karabin maszynowy wz. 2000. Wersja P, której dotyczy zamówienie, posiada stałą kolbę i znajduje się na wyposażeniu oddziałów piechoty.

 

Reklama

Komentarze (33)

 1. Oj

  Po raz trzeci w przeciągu 2 tygodni cena paliwa wzrosła na stacjach. Dziś Orlen a za jego pośrednictwem rząd wyciąga nam z kieszeni 5,19zł/l za Pb98 mimo iż ropa na świecie staniała o ponad 3$ na baryłce. Tak więc cały kraj utrzymuje nierentowne, upartyjnione - uzwiązkowione, nieprodukujące niczego własnego - nowego, nie wnoszące wartości dodanej do budżetu wrzody pod nazwą zakłady zbrojeniowe....

  1. nom

   No to jeszcze zerknij na kurs walut, uwzględnij status zmagazynowanych zapasów i zanstanów się czy ma to wpływ na cenę na stacjach...

 2. gość

  Nic w WP nie zmienia się na lepsze ... zamiast wprowadzać lekkie poręczne FN Minimi albo wspomniane tu niżej Negev to na siłę wpychają ciężką niewygodną niedostosowaną do współczesnego pola walki starą peKaśke i to po jakimś bardzo słabym liftingu którą na dodatek oferują w cenie nowego miecza rycerza Jedi - także gratulacje dla wąsatych z MONu i dyr sprzedaży z tarnowa za malinowy biznes roku

  1. wczorajszy

   A co za różnica czy coś się zmieni? Tu tylko chodzi o uratowanie miejsc pracy. Naczelny adwokat, konstruktor i piewca wszelkiej polskiej myśli R i tak napisze Ci że nie chodzimy w realnym świecie. Dla nas realny świat to myślenie, dla R to praca. Pieją na okrągło o zainteresowaniu naszym uzbrojeniem. Dostałem przykład o Sri Lance. Bufonady nie cierpię.

  2. ucho hamana

   Jasne to porównaj sobie masę, PKM i Minimi. I weź pod uwagę, że ten pierwszy strzela prawdziwą karabinową amunicją. PKM to do dziś najlepiej "zbilansowany" ukm świata, pomimo strzelania amunicją z kryzą i taśmą z zamkniętymi ogniwkami( można stosować segmentową od PKT) Jestem zdziwiony tym co napisał "mareczek", że można było schrzanić taką konstrukcję dostosowując ją 7,62 Nato i taśmy M13

 3. AdamP

  MG5 kosztuje 18,8 tys. EURO, przy zamówieniu prawie 13 tys. sztuk. Więc cena za UKM nie jest z kosmosu, chociaż jak się widzi taką cenę to można się za głowę złapać...

  1. Skoczek

   Tylko że róznica między Haczykiem MG5 a Tym polskim gównem jest taka ze nasz się tnie, jest niewyważony, jak mozna było się wzorować na Pekaśce i to zj...ć. za te 65 tyś to bym kupił 2 sztuki Mk 48 z celownikiem ACOG

 4. DerLangsame

  Szkoda że nie podkreślono że mają to być zmodernizowane UKM-2000M

  1. skoczek

   to niesą zmodernizowane UKM dalej to szmelc!

 5. PL

  Hmmm, a dlaczego nie zamówili UKM 2013???

 6. kok

  Jak Rosjanie opuszczali Polskę, to za 5-7 tys., nabywano AK + wiadro amunicji ... !!!

 7. [sic!]

  65,5 tys PLN za sztukę UKM-2000P

 8. Generau

  Nad lufą znajduje się jakaś luźna część . Spokojnie , sprzęt za te pieniądze regeneruje się samoczynnie po chwili . .

  1. ito

   Ta luźna część to ogniwo taśmy. Głupio by było gdyby po strzale została w karabinie.

 9. chdikk

  a miało być tak pięknie Łucznik kupił licencje na Negev mogliśmy wprowadzić dobry sprzęt to odgrzewają kotleta zmielonego razem z budą w postaci pekaśki

  1. opos

   a przypadkiem Tarnów nie posiada takowej licencji? A co do narzekania na ceny to popatrzcie na zamawiane ilości 400 UKM 3000 beryli toż to śmiech na sali.

 10. fińczyk

  Odpowiedz dlaczego polska zbrojeniowka nie ma zamowien z zagranicy, przecietne produkty za to bajonskie ceny.

 11. nie związki są winne

  często koszty wynikają nie ze związków, ale z zarządów, kopalnie i cena naszego węgla vs importowanego pokazuje, a prywatny właściciel kopalni potrafi taniej, bo nie ma 100 kolesi polityków do obsadzenia, nie wiem czy śledzicie niusy, ale prasa napisała , że w nieistniejącej kopalni atomowej zarząd bierze po 100 tysiecy miesięcznie pensji

  1. JrOps

   Jakiej kopalni atomowej ? PODATKI to 70% ceny węgla. Wystarczy też coś takiego jak GWÓŹDŹ. W ruskich czy australijskich kupują w hurtowni zwożą na dół i wbijają. W Bolandzie tak nie mo,żna bo trzeba atest jeden a niekieduy kilka czy kilkanaście w zalezności od urzadzenia przez co ten gwóźdź jest kilkukrotnie droższy niż taki sam z hurtowni. Dodaj do tego mase niepotrzebnych cwaniaków na stanowiskach i 20 związków zawodowych i wiemy dlaczego jest tak źle a kopalnie sa nierentowne. Jakim cudem tona węgla przywieziona przez cały świat z Australi jest tańsza niż tona naszego węgla.

  2. Husar

   Wow ale koledzy odjechaliście: Kopalnie atomowe !!!, wydobycie z -2000m !!!, kopalnie odkrywkowe tańsze o 30% (koszt transportu) i może jeszcze bardziej ekologiczne są. Gratuluje fantazji. Co do ceny gwoździa to zapomnieliście o certyfikacji. Wszystko co jest certyfikowane jest o 100 % droższe. Nikt nie zauważył że górnictwo w Polsce odprowadza rocznie ponad 7 mld podatków które służą m.in. finansowaniu takich zakupów jak powyżej. Jednak ta "cena gwoździa", związki zawodowe zabiją to górnictwo i 100 tyś ludzi pójdzie na bruk a pieniądze wyjadą za granicę żeby kupić węgiel. Taka jest rzeczywistość.

  3. ja

   a co to za kopalnia atomowa?

 12. qwerty1

  65500 za komplet? to nie jest literówka? celowniki kupowane są w osobnych przetargach. Beryl w 2008r. kosztował MON 4200zł przy zamówieniu 3000szt. Wypieszczony sztucer z ręcznie rzeźbioną kolbą na wysoki połysk, czy sportowa snajperka (np cywilny BOR, TRG) to koszt rzędu 15-25 000zł, ale precyzja wykonania i poziom sprzedaży są nieporównywalne. Rozumiem 5-10 tyś, bo kilka zapasowych luf, ale 65 tysięcy????

 13. Oleg

  Cena jednostkowa 65,5 tys. złotych!!! Mam nadzieję, że cena obejmuje optyczne zestawy celownicze bo w przeciwnym wypadku oznacza to, że kształtuje się ona na poziomie 4 karabinów wyborowych klasy SAKO TRG 42 bez optyki!

 14. sorbi

  Gdyby od razu zamówili kilka tysięcy sztuk i zakup rozłozyli na dłuższy okres, cena byłaby mniejsza. Na zdjęciu pokazują starą wersję ,a mowa o nowym zmodyfikowanym UKM-2000P Zmiany obejmują 29 elementów, m.in. lufę wykonaną w nowej technologii, komorę zamkową, umożliwienie strzelania amunicją ślepą bez dodatkowej wkładki, donośnik, zamek, urządzenie wylotowe, wyrzutnik, wprowadzenie amortyzatora suwadła, odmienną kolbę, zespół szyn przednich z chwytem.

 15. mareczek

  Witam jestem celowniczym w WP i uważam,że karabin UKM2000 jest strasznie popsutym,niewyważonym oraz bardzo zacinajacym się karabinem.Kmpk miażdży pod każdym względem Ukm2000.Karabin zmodernizowany lecz bardzo nieudolnie.

 16. Leo

  No i dobrze, będzie można użyć konkretnego argumentu w ewentualnym dialogu z nacją posiadającą inną definicję pokoju :)

 17. chyńczyk

  co tak drogoooooooooooo??????????????????

 18. Podbipięta

  Jak się zamawia po kilkadziesiąt szt. rocznie to i taka cena.Chodzi o stałe podtrzymanie zdolności produkcyjnych w razie wzrostu zagrożenia / .czytaj Moskala czy inszego sk.....a / , Ale jak ten sam MON zamawia sprzęt za granicą to chce go raz dwa trzy.I tak się bawimy w polski przemysł zbrojeniowy.Taniej kupić za granicą.....

  1. sdv

   Co takiego kupujemy za granica, co chcemy to raz, dwa, trzy? Czy ty rozumiesz znaczenie slow, ktore wypowiadasz, albo zupelnie nie wiesz o czym bredzisz.

 19. z wolnej ręki

  przy takim gospodarowaniu to i 4% bużetu na wosjko będzie mało.

 20. romekb

  Dz się? Da Się!!!

 21. zenek

  a te niemieckie z demobilu nie są lepsze?

 22. rrr256

  65 000zł za sztukę? Tyle, co mały samochód???

  1. Pablito

   Cholera niezłe....... Ruski oryginalny PKM kosztuję ok. 2 tysiące $. No ale my go przerobiliśmy do standardu NATO no to też cena musi być w powyższym standardzie.

  2. Maryan

   Bez jaj, na pewno w te 24 mln wchodzą inne usługi.

  3. watwatwat

   Pewnie z optyka. Rubin termowizyjny kosztuje 80000zl i to cena w normie. Nie mylić z noktowizja.

 23. fx

  Njadroższy karabinów na świecie. Dlatego wole juz aby Polska kupiła zachodni sprzęt bo tamci przynajmniej konkurując daja normalne ceny.

  1. Sky

   I w tę źle i w tamtą nie dobrze...

 24. żołnierz

  jeden komplet UKM-2000 kosztuje 65 tys. zł?

 25. Kilo

  Cena jest za komplet. Nie eiadomo co jest w komplecie. Jesli ma celnie strzelac w kazda pogode i w nocy to w komplecie pewnie jest jakis celownik dzienno - nocny. W takiej sytuacji cena juz by nie byla taka z kosmosu

Reklama