Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne Caracale dla Tajlandii

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamówiły cztery śmigłowce Airbus Helicopters H225M Caracal. Dostawa ma zostać zrealizowana do roku 2021. Nowe maszyny dołączą do 6 H225M służących już w siłach zbrojnych tego kraju i dwóch kolejnych, których dostawa ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku.

Nowe śmigłowce H225M zostaną wyposażone w pływaki awaryjne, liny do desantu, szperacze oraz głowice elektrooptyczne. Podobnie jak pozostałe maszyny będą przeznaczone przede wszystkim do zadań SAR i CSAR oraz transportu żołnierzy. Kontrakt ogłoszony 20 września 2018 roku obejmuje nie tylko dostawę czterech śmigłowców Caracal, ale także wsparcie techniczne oraz kontynuację zadań z zakresu zarządzania eksploatacją floty.

Oprócz H225M Caracal Airbus Helicopters dostarcza siłom zbrojnym Tajlandii również maszyny rodziny H145/EC145. Są wśród nich najnowsze H145M dla marynarki wojennej, wyposażone w składany wirnik główny oraz „amerykańskie” UH-72A Lakota i EC145 (H145) w wersji VIP dla wojsk lądowych. Łącznie tajskie siły zbrojne zamówiły 12 średnich śmigłowców H225M Caracal i 17 maszyn lekkich z rodziny H145/H145M.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Davien

  Say, tylko jakims dziwnym trafem po zakupie 102 NH-90 zakończyli zakupy i kupuja dalej Caracale bo NH-90 nie nadaje się na maszyne CSAR/SOF-wady konstrukcyjne. Caracale ciągle lataja i maja w misjach ponad 80% sprawności wiec panie say...

 2. Davien

  Sos, Caracali w armiach NATO słuzy więcej niz S-70i i AW-149 razem wzietych wiec o co ci właściwie chodzi?

  1. Boczek

   ...i AW101 do tego

 3. sos

  Ile Caracali służy obecnie we wszystkich natowskich armiach?

  1. Boczek

   672.

 4. tichy

  Caracal. Brr.. Od samego widoku robi się słabo.

 5. say69mat

  @Frog - punktem odniesienia dla polityki zakupów śmigłowców powinna być Francja, a nie Tajlandia. Ponieważ Francuzi, bogatsi o doświadczenie z wykorzystaniem w trudnych warunkach wojennych śmigłowców H215M/H225M. Doskonale rozumiejąc wszelkie słabości konstrukcji H225M zdecydowanie postawili na rozwój i modyfikacje konstrukcji NH90. Przecież NH90 łączy wszelkie atrybuty konstrukcji CH47 - tylna ramp oraz śmigłowca średniego, pozwalającego na transport do dwudziestu żołnierzy. Na ten przykład z uzbrojeniem strzeleckim montowanym w bocznych drzwiach śmigłowca.

 6. gdzie tu sens

  Harcerze zabrali głos w \"temacie\" utraconego raju w naszej armii bo nie kupiono Caracali. Sugeruję by zajęli się rozpalaniem ognisk, bo ich głos na temat latającego francuskiego złomu jest żaden. Caracale prezentują ten sam poziom techniczny, bojowy co francuskie łodzie podwodne które też odpuściliśmy, a biją się o nie państwa subsaharyjskie. Francuski chłam ze \"złotymi\" klamkami za 14 mld kupowała platforma??

 7. Frog

  Zamiast do Polski, trafiły do Tajlandii. Nam wystarczą poradzieckie szroty. Dziękujemy ci, panie Macierewicz!

 8. boxer

  No właśnie, np. MI-2 i inne superanckie sprzęty ;)

 9. andy

  ile Tajlandia wydała na zakup ... czy tak jak my przeszło 1MLD za 4 maszyny ... ?

 10. Eckard Cain

  Pfffff Caracale... my mamy lepsze :D

Reklama