Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

K2PL, Homar-K i Borsuk. Nowe informacje ws. zakupów MON

MON, Piorun, Borsuk, Homar-K, K2PL, produkcja czołgów
Konferencja prasowa kierownictwa MON. 20 czerwca 2024 r.
Autor. Michał Górski/Defence24

Produkcja czołgów K2 w Polsce, nowe umowy i informacje o warunkach finansowania, polski sprzęt wojskowy w Korei, a także pozyskanie BWP Borsuk – podczas czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony Polski i Korei poruszono wiele interesujących wątków. Czy dowiedzieliśmy się czegoś nowego?   

Trwa dwudniowa wizyta delegacji Republiki Korei w Polsce. Podczas czwartkowego spotkania z mediami ministrowie obrony Polski i Korei mówili o stanie obecnej współpracy, a także informowali o planowanych dalszych inwestycjach. Oprócz oświadczenia obu ministrów parę chwil później na pytania dziennikarzy odpowiadali ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Bejda. Co zdaniem wspomnianych polityków należy uznać za najważniejsze osiągnięcie ostatnich polsko-koreańskich negocjacji?

Reklama

Polonizacja K2

Szczególną uwagę poświęcono polonizacji czołgów K2. „Mamy pełne potwierdzenie woli współpracy i jak najszybszego przekazania wszystkich informacji o charakterze technicznym, żeby polskie zakłady zbrojeniowe mogły przygotować się do produkcji czołgów K2 w Polsce” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Kluczowym jest, żeby usprawnić przekaz transferu technologii i możliwości produkcyjnych w Polsce (…)” – dodał, wspominając o możliwościach produkcyjnych Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj też

„Zmienia się struktura PGZ, jest nowy zarząd. W tym tygodniu mieliśmy kolejne spotkanie z Ministerstwem Aktywów Państwowych i PGZ. Ma ono na celu przygotowanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej do tego, żeby w kilku miejscach w Polsce produkcja czołgów K2 mogła się odbywać. Po dzisiejszej wizycie mamy pełne potwierdzenie woli współpracy w tym zakresie i jak najszybszego przekazania wszystkich informacji o charakterze technicznym, żeby PGZ mogło się przygotować” – kontynuował.

Według zapewnień ministra kolejna umowa wykonawcza na wspomniane czołgi może zostać podpisana podczas wrześniowych targów w Kielcach.

„(…) Mówimy o kolejnej umowie wykonawczej na 180 czołgów K2. Zależy nam na tym, żeby z tej transzy były też produkowane czołgi w Polsce. Przygotowanie linii produkcyjnej i adaptacja na warunki polskie wymagać czasu” – mówił wicepremier. Kiedy miałoby do tego dojść? „Jak najszybciej” – odpowiedział polityk.

Reklama

Problemy z finansowaniem

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami poruszono też wątek finansowania zakupu koreańskiego sprzętu. Jak powiedział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, poprzedni minister obrony Mariusz Błaszczak podpisywał umowy ramowe z przedstawicielami Korei Południowej, ale bez zapewnienia finansowania.

„Finansowanie jest najważniejsze. Jeśli nie będzie dobrego finansowania zapewnionego ze strony koreańskiej, umowy podpisane przez poprzedni i nowy rząd nie będą mogły wejść w życie. Minister Kosiniak-Kamysz mocno akcentował ten problem w rozmowie z ministrem obrony Korei” – mówił minister Bejda.

Polska broń dla Korei?

Poza polonizacją czołgów K2 oraz finansowaniem kolejnych zakupów, minister Bejda zwrócił uwagę na szansę sprzedaży polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Republiki Korei.

„Podczas kwietniowej wizyty w Korei powiedziałem: »Polska wydaje miliardy dolarów kupując sprzęt w Korei, a może pomyślelibyście o tym, żeby kupić coś od Polski?«. Mamy sprzęt produkowany w Polsce, a Korea nie ma takich technologii. Mowa np. o radarach pasywnych, wieżach bezzałogowych (ZSSW-30 - red.), moździerzu „Rak”, bezzałogowych statkach powietrznych FlyEye, pojazdach narzucających miny Baobab czy przenośnych przeciwlotniczych zestawach rakietowych „Piorun”” – stwierdził Paweł Bejda, podkreślając, że ewentualna sprzedaż pozwoli „zdobywać miliardy, które zostaną w polskiej gospodarce”.

Reklama

Borsuk jeszcze w tym roku?

Pod koniec konferencji poruszono kwestię wozów bojowych Borsuk. Polska armia otrzyma je jeszcze w tym roku? Na przeszkodzie ma stać jeden problem technologiczny, ale jak zapewniali ministrowie Kosiniak-Kamysz i Bejda, będzie on niedługo wyeliminowany.

Czytaj też

„Istnieje problem technologiczny, który musi być rozwiązany, ale już Agencja Uzbrojenia rozpoczyna negocjacje z Polską Grupą Zbrojeniową. Negocjacje i procedury certyfikacji mogą trwać równocześnie. Realnie, najpóźniej w listopadzie może być podpisana umowa na pierwsze Borsuki. Jest to umowa na 1014 sztuk Borsuka produkowanego w polskich zakładach zbrojeniowych” – powiedział minister Bejda, informując, że Wojsko Polskie będzie mogło skorzystać z tych modeli jeszcze w tym roku.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Remov

  Umowa na Borsuki miała być podpisana najpóźniej w 2022 roku, a potem w 2023 roku, więc pewnie wkrótce ogłoszą że najpóźniej w 2025 toku będzie podpisana.

  1. Davien3

   remov umowa na 1004 Borsuki bedzie podpisana do końca tego roku wiec znowu ci nie wyszło.

  2. Remov

   @Davien - rok temu do końca roku miała być podpisana umowa na 1400 Borsuków

 2. Autor Widmo

  Davien, schemat udzielenia kredytu przez stronę koreańską został ustalony i formalnie przyklepany, tylko Panu Bejdzie obecne koszty kredytu nie odpowiadają, Chciałbym w końcu usłyszeć co załatwili a nie co próbują załatwić. Wszystkiemu tym razem jest winny Błaszczak i jego ekipa. W przeciwieństwie do Tygrysa i jego ludzi mieli przynajmniej konkretną wizję tego co należy zrobić. Mieliśmy już w MON jednego lekarza.

  1. Davien3

   Autor a kto negocjował ten kredyt, bo na pewno nei minister Bejda. Tylko właśnie Błaszczak i to on odpowiada za te koszty. A że Korei to odpowiada więc raczej nie będą skłonni tego zmienić Natomiast co do "konkretów" Błaszczaka to z Korei kupował wyłacznie na kredyt i miał wizje megalomana przypisaną wyłacznie konieczności wygrania wyborów. jakoś nie zawarł umów wykonawczych na te setki HIMARS, Apache czy produkcje w Polsce K2 czy K9( na szczęscie) Za to kupił całkowicie zbędne FA-50

  2. Remov

   @Davien - fa-50 są niezbędne bo brakuje samolotów szkolnych.

 3. KrzysiekS

  W Polsce mamy problem z KONSEKWENCJĄ. Jeżeli nowa umowa na kolejne 180 szt. K2 będzie umową na K2PL. Na dodatek zaczniemy realizować składanie i powoli produkcję podzespołów. To jest OK. Natomiast później musi przyjść umowa na dalsze K2PL wraz z coraz większym wkładem Polski w produkcję tego czołgu. KONSEKWENCJA w działaniu!!!!

  1. Davien3

   KrzysiekS Korea Płd juz zapowiedziała co z K2PL bedzie w Polsce produkowane i są to prostsze elementy , zero zaawansowanej elektroniki czy silników. Nie mówiąc juz o pancerzu warstwowym.

  2. Autor Widmo

   Davien, a skąd znasz ustalenia i zapisy przygotowanych umów ? Daj już spokój.

  3. Davien3

   Autor z wypowiedzi prezesa KAI który nie robi z tego żadnej tajemnicy.

 4. Vixa

  Tragikomedii ciąg dalszy... Same "potwierdzenia woli współpracy" i perełka od pana Bejdy: "Jeśli nie będzie dobrego finansowania zapewnionego ze strony koreańskiej, umowy podpisane przez poprzedni i nowy rząd nie będą mogły wejść w życie." Ten pan minął się z powołaniem, powinien zostać komikiem.

  1. Davien3

   Vixa a za to to już pretensje do Błaszczaka który jedynie podpisywał umowy ramowe BEZZAPEWNIENIA im jakiegokolwiek finansowania A wszystkie kontrakty koreańskie miały byc finansowane wg PiS z kredytów ale tych kredytów nie dostali Vixa, nawet na komika się nie nadajesz.

  2. Rusmongol

   @davien. TO umowami ramowymi nazywasz umowy na patriot które już mamy, ABrAMSY, które już mamy, himars i choonmo które już mamy, fa50 które już mamy. TO nieźle były te umowy ramowe 🤣

  3. Davien3

   rusmongol a to Abramsy, HIMARS i Patriot kupujemy z KOREI PŁD?? Bo FA-50 i K239 są w całości na kredyt

 5. szczebelek

  Jestem ciekawy czy my dostaliśmy drugą transzę kredytów z Korei z góry skoro te pieniądze wystarczyły na pokrycie drugich umów wykonawczych na Jelmoo i K9, a już brakuje pieniędzy na zawarcie drugiej umowy wykonawczej na K2 🫣🫣🫣. To jakaś strategia naciągania czy może próba rekompensaty strat w budżecie z powodu mniejszych wpływów z VAT i spółek skarbu państwa , więc żeby wyrobić 4% PKB idziemy w kredyty?

  1. Davien3

   szczebelek Kontrakty koreańskie miały byc realizowane głównie z kredytów bo PIS nawet nie zapewnił na nie funduszy przy umowach.

  2. Rusmongol

   @davien. A co za problem by miał PiS z zapewnieniem finansowania. Tna oświatę, medycynę, infrastrukturę i kasa jest. O to chodziło że nie pasują ci te kredyty?

  3. Davien3

   Rusmongol mi to wszystko jedno ale PiS nie zapewnił żadnego wkładu własnego polegajac całkowicie na kredytach. A jak wynikły z tym problemy to wszystko im się posypało A czemu nie zapewnili?? o to musisz już zapytać PiS a nie mnie.

 6. Facetoface

  Poczekamy zobaczymy fakt jest taki, że umowa to konkret a później fantazjowanie.

 7. Paweł P.

  "nie będzie dobrego finansowania" znaczy "ich". Śmiem twierdzić, że poprzednicy rozegrali by to lepiej.

  1. Davien3

   Poprzednicy w ogóle nie zapewnili zadnego finansowania poza kredytami a nawet =tych nie dostali:)

  2. ja!

   Jakim wielkim i bezkrytycznym fanem poprzedniego szefa MON trzeba być by nie widzieć podstawowego aspektu jego działalności oraz zrozumienia procedur rządzących ekonomią.

  3. Rusmongol

   @favirn. Żeby porównywać działanie poprzedniego rządu i wcześniej poko to trzeba przytoczyć zakupy jakie poczynili w celu wzmocnienia naszej armii. Więc czas start. Ja napiszę że PiS podpisał umowę na patrioty, ABrAMSY, f35, himars, choonmo, fa50. Teraz żeby to porównać trzeba podać na jaki sprzęt umowy podpisało wcześniej poko.

 8. Alsecco

  Kosiniak robi to za co mu płacę jako podatnik, a o efektywności obecnego rządu jako wykonawcy vel realizatora projektów PiSu będziemy mówili po uruchomieniu produkcji. Tak samo PiS zrealizował program Borsuka rozpoczęty chyba w roku 2012 do etapu umowy ramowej.

  1. Qwest

   Borsuk początek - 2014r

  2. Davien3

   Qwest czyli dalej za czasów PO/PSL.

  3. Qwest

   @Davien3 tak zgadza się, 24 października 2014r. podjęto decyzję i przedsięwzięcie dostało skromne dofinansowanie na NPBWP ze strony NCBR - 62 mln zł. dla HSW, OBRUM, WZM, WZE, ROSOMAK, ASW, WAT, WIT, PW. . W 15-tym stery przejął PIS. Nie wiem, czy w tym czasie wszystkie przelewy doszły :)

 9. Kaspian2012

  Niektórzy myślą w ten sposób (rozmowa z moim kumplem betonem partyjnym): CPK uwala, nie powstanie.A nawet jak nie uwala to będą przeciągać budowę w czasie. A nawet jak wybudują to na pewno potem zaraz zamkna. Dajcie ludzie spokój. W programie modernizacji armii jeszcze niczego nie uwalono. Jak oficjalnie z czegoś zrezygnują to będziemy mogli do woli krytykować.

  1. Vixa

   Kiedy obecny rząd, w jego poprzedniej odsłonie szczególnie, "oficjalnie z czegoś zrezygnował"? Piszesz, jakbyś miał 12 lat...

  2. Davien3

   Vixa PiS oficjalnie skasował Caracale, Orke oprawie skasowali Kraba i Raka, Wisłe odwlekli o trzy lata, Narew miała sie zakończyc do 2022r a jeszcze jej nie ma

  3. Autor Widmo

   Davien, już nudne się staje odgrzewanie starych kotletów. Może czas aby wystartować w kolejnych wyborach ?

 10. Kaspian2012

  A jak ktoś uważa że z czegoś zrezygnowano to po prostu niech poda konkretny odnośnik i zweryfikujemy jego wiedzę. Ale niestety dla niego niczego takiego nie znajdzie. Więc dyskusja jest bezcelowa. Krytykować zawsze można ale sianie dezinformacji jest nie do przyjęcia na poziomie ludzi na tym forum. Ale to może tylko pobożne życzenie. Pozdrawiam wszystkich miłośników Def24.

  1. Davien3

   Kaspian n iestety niektórym nie wytłumaczysz że czarne jest czarne a białe jest białe jak powiedział prezes Kaczyński.

  2. OptySceptyk

   @Kaspian2012 Ja bardzo chętnie powiem, z czego zrezygnowano. Z Caracali. Potem z Orki (ostatnio chyba to wreszcie odgruzują), no opóźniono Patrioty.

  3. Ulan

   Do Davien najlepsze to były inwestycje PO w tablice Mendelejewa, one to dopiero wzmocniłem siłę naszej armii :)

 11. Box123

  Nawet jeśli jeszcze teraz coś kupią to żadnej realnej modernizacji armii nie będzie. Czy gdyby temu rządowi zależało na Polsce i obywatelach to rozwalił by w pół roku WSZYSTKIE strategiczne inwestycje, ktore miały zapewnić Polsce rozwój w kolejnych latach? I dodajmy wszystkie, które były nie na rękę Niemcom. Cały ten rząd to jeden wielki blef żeby zachować pozory, a za rok dwa już będzie zapozno żeby cokolwiek uratować. Wszystko zostanie pokasowane, wyprzedane, a Polska podporządkowana politycznie Niemcom za pośrednictwem Unii Europejskiej, bo temu ta ostatnia zaczyna głównie już teraz służyć. Jeśli ten rząd się utrzyma nie oczekujcie niczego dobrego

  1. Patryk.

   Wszystkie strategiczne inwestycje? Czyli które?

 12. ANDY

  widać że decydentom brakuje co... aby iść pod prąd zagranicznemu lobby i podobnie jak chodź by AM nie bał zamówić się Groty w Łuczniku które bardzo dobrze sprawdzają się na uka ... z Borsukiem mamy powtórkę z rozrywki ... z tym że chodzi o kluczowe zdolności obronne i potężne pieniądze które przez opieszałość będą wytransferowane do zagranicznych koncernów ... a co do "polonizacji" K2 to przy takiej skali zamówienia nie wynegocjowanie i produkcji czołgów po pierwszej 200-tce gotowców z Korei to kolejny przykład kompletnego nie przygotowania kupców do tego typu zakupów i ... braku zrozumienia interesów narodowych - a tak to poszedł w świat komunikat Polsce wszystko da się wcisną na swoich warunkach ... a oni to wszystko kupią ... i jeszcze dędą trąbić o sukcesie

  1. Remov

   Groty tak dobrze się sprawdziły w Ukrainie że Ukraina zerwała umowę na ich dostawy i kupiła CZ Bren 2.

  2. Extern.

   @Remov: Nic Ukraina nie zerwała bo nic nie było podpisane, po prostu bracia Czesi nas wykiwali z interesu bo zaoferowali Ukraińcom budowę fabryki BREN 2 i amunicji S$B u nich. Naszych firm na takie akcje po prostu nie stać. Taka jest smutna prawda, więc daruj sobie już te bajki o rzekomych wadach Grota.

  3. Davien3

   Extern Grot miał mase wad i usterek bo Macierewicz kupił niesprawdzona, wadliwa broń Ukraińcy uzywali go wyłacznie z dwóch powodów: biorą wszystko co strzela, nawet muzealne Mosiny i Grot mógł strzelac mieszanka amunicji NATO od której inny karabinek by sie zaciął No i do tego dostali je za darmo, jak mieli kupowac to woleli swoje pieniądze wydac na cos innego. Dopiero od wersji A2 Grot zaczał byc jako takim karabinkiem.

 13. Zenek2

  Wie ktoś jaki problem techniczny ma Borsuk?

  1. Remov

   Brak silników i wady konstrukcyjne kadłuba powodujace przegrzewanie przekładni.

  2. Davien3

   remov to juz MTU zakończył produkcje tego modelu?? Bo problem z przekładniami już został rozwiązany.

  3. yeti65

   W artykule mowa jest o problemie technologicznym, a nie technicznym.

 14. prawnik

  Czy ktoś ma wiedzę na czym polega "magiczny"problem technologiczny o którym wspomniał minister ?

  1. Wuc Naczelny

   Przekładnia Renk się grzeje? Tak zgaduję. I będzie grzać bo na przeszkodzie jest ogólna geometria kadłuba. A przyczyną jest brak doświadczenia w projektowaniu termicznym całości w PL. Zabije to też eksport Borsuka.

  2. Remov

   Nie mają silników

  3. Vixa

   Wuc Naczelny nawet nie wiesz o czym piszesz, coś dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele? Co to Renk już produkuje taki szit w Mikulczycach?

 15. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Spięcie sieciocentryczne real-time na NASZYM TOPAZIE - i mamy z takiego Kraba z APR Szczerbiec spiętego sieciocentrycznie z dronami rozpoznania i pozycjonowania real-time celów via Topaz - ABSOLUTNIE NAJLEPSZY CZOŁG ŚWIATA - bijący na głowę wymagania MGCS - na NASZPEŁNOSKALOWY teatr wojny - do walki POZAHORYZONTALNEJ. To samo co zaaplikowania do budowy SKUTECZNEGO SYSTEMU SIECIOCENTRYCZNEGO z Raka 120 mm z APR Szczerbiec i dronami. Na kołach czy gąsienicach. Zaś produkcja Borsuka [nie K2PL] winna być priorytetem - min 300-400 sztuk rocznie - bez rozpraszania się na ZBĘDNY i CAŁKOWICIE PRZESTARZAŁY na NASZ teatr wojny K2PL - który zabiera pieniądze, środki, zasoby produkcyjne, ludzi i czas..

 16. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Z Korei potrzebujemy TRANSFERÓW TECHNOLOGII - i to w elektronice czy w technologiach antyrakiet czy rakiet ofensywnych, a nie cudzych gotowców z półki - a z tym jest najgorzej i za poprzedniej i za obecnej ekipy. W sumie od 2016 - od SPO2016 - gdzie zadeklarowano ponad 600 Krabów - winniśmy nie tylko rozszerzać produkcję, ale i doskonalenie NASZEGO Kraba. Zwłaszcza danie mu NASZEJ amunicji precyzyjnej Szczerbiec [i rozwijanie Szczerbca do poziomu II generacji] , dronów we wpięciu sieciocentrycznym rozpoznania np. NASZYCH FlyEye czy FT-5 itp. - i pozycjonowania celów NASZ [HAASTA i NASZ nosiciel Gladiusa] z NASZYM pozycjonerem laserowym LPD-A [4,5 kg]. Wszystko jest - tylko MON i AU nie chcą...

 17. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Nawet Abrams, Leo2 czy K2 z pancerzem aktywnym - nic nie poradzi na precyzyjny pocisk 152 mm np. Krasnopol [tak niszczą np. Abramsy] - spozycjonowany laserowo np. z ziemi czy[lepiej] z drona. Pancerz aktywny tylko POGARSZA kalkulację koszt/efekt - bo koszt pocisku kierowanego jest przynajmniej o rząd wielkości mniejszy od kosztu pancerza aktywnego. DOTARŁO? Wystarczy "zdmuchnąć" sensory pancerza aktywnego - i czołg jest "nagi" na ataki precyzyjnej artylerii lufowej, rakietowej, dronowej i kppanc. Zresztą - pancerz aktywny ma martwe strefy i martwy czas przeładowania - na zsynchronizowany przełamaniowy atak precyzyjnych efektorów z prekursorami jest przegrany na starcie. DOTARŁO?

  1. PszemcioPL

   Namierzanie laserem - granaty dymne. UA ich nie używają...

  2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

   To pozycjonowanie wiązką radarową - tak samo naprowadzanie półaktywne. Zresztą - granaty dymne po opromieniowaniu laserem to skończona liczba ładunków - a potem "król nagi".

 18. DanielZakupowy

  "Ma ono na celu przygotowanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej do tego, żeby w kilku miejscach w Polsce produkcja czołgów K2 mogła się odbywać. " Może niech zaczną od jednego miejsca na początek :) Czyli dużo tekstu , a zero informacji. "Chcielibyśmy ", "zależy nam", "może powstać"... i hit odnośnie finansowania "Minister Kosiniak-Kamysz mocno akcentował ten problem w rozmowie z ministrem obrony Korei”. XD

  1. Davien3

   Daniel rozumiem że ta sama firma z PGZ ma produkowac szkorupy kadłuba i wieży , działo czy elementy zawieszenia hydropneumatycznego?? A co do finansowania to Błaszczak podpisał umowe ramowa na te k2 ale nie zapewnił jej żadnego finansowania więc pretensje do Błaszczaka i rządu PiS.

  2. DanielZakupowy

   Davien3 Produkcja np. Kraba w dwóch miejscach to Stalowa Wola i Łabędy. A produkcja części do Kraba, podzespołów to już co innego. W tekście stoi jasno "produkcja czołgów" a nie "produkcja podzespołów" to są dwie różne rzeczy. A co do finansowania to jak na razie Tygrysek też finansowania nie ogarną więc pretensje do Tygryska bo już im pół roku analizach zeszło. Do tej pory nic nie zrobili, nic.

  3. Prezes Polski

   Davien3 jakoś nie wierzę, że uda się uruchomić produkcję armaty. Nie żeby podobnych rzeczy w Polsce nigdy nie produkowano, ale my nawet huty nie mamy.

 19. Szwejk85/87

  Nareszcie coś konkretnego, powoli wszystkie płacze o "rezygnacji ze wszystkiego" odpływają w siną dal. Jak na polską zbrojeniówkę, decyzję zapadają w kosmicznym tempie. Jest nadzieja na seryjne Borsuki w tym roku w wojsku i rozruch montażu K-2 w Poznaniu. Teraz tylko trzeba pilnować żeby ktoś tego nie spieprzył i poganiać następne tematy, czyli ciężkie bwp na gąskach i kołach i obrona przeciwlotnicza, np. Loara 2

  1. Franek Dolas

   Szwejk Kosmiczne to jest to co piszesz. Żadnych umów nie będzie.

  2. DanielZakupowy

   Szwejk85/87 Wy się zdecujcie, jeden pisze "żadnych konkretów nie podali bo konkrety to oo podpisaniu umowy, a tu spotkanie robocze bylo" drugi, że decyzjr zapadają w szybkimi tempie ". Jakiś dysonans poznawczy mam czytając te teksty ich komentarze :)

  3. Remov

   Rok temu pisali to samo

 20. radziomb

  Putin dziękuje za opóżnienie umów na Borsuki i Kraby bo miały byc podpisane umowy wykonwcze tej (zeszłej) zimy . Nasze Wojsko nie dziekuje. I nie ściemniajcie że to wina przekładni bocznych bo te można zamontować nawet za rok po wyprodukowaniu i zmagazynowaniu wielu sztuk.

  1. Remov

   Miały być podpisane dwa lata temu, problem nie jest w przekładniach tylko w konstrukcji kadłuba. Dlatego nie można robić na zapas.

 21. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  No i zmechanizowane wielkoformatowe minowanie narzutowe, z powietrza, nawet minowanie artyleryjskie - plus pozahoryzontalne kppanc "fire-and-forget" atakujące w trybie "top-attack" - razem z manewrem ogniowym real-time artylerii lufowej, rakietowej i dronowej - całkowicie wyzerowały zdolność przełamaniową czołgów nawet taktycznie. Jedynym sposobem przełamania operacyjnego i taktycznego jest saturacja precyzyjnego skalowalnego manewru ogniowego - od frontu po zaplecze. Opowieści o "niewłaściwym użyciu zachodnich czołgów przez Ukraińców" to zwykła bzdura kolportowana przez lobby starej gwardii pancerniackiej - która za wszelką cenę blokuje efektory precyzyjne, dronizację, sieciocentrycznośc , pozycjonowanie laserowe - i chce LWP-BIS z 300 tys armia w dywizjach pancernych [SIC] z 1700 czołgami.

 22. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  ZERO wciskania na siłę czołgów do WP, żeby zrobić dobrze starej gwardii pancerniackiej, która chce za wszelką cenę przywrócić LWP-BIS wzór 1980 z 1700 czołgami w dywizjach pancernych wg całkowicie przestarzałych doktryn operacyjnych i taktycznych.. Czołgi od 2022 zostały zdeklasowane i całkowicie zmarginalizowane przez sensorowe głębokie pole walki i precyzyjny manewr ogniowy. Ile można powtarzać? - CZOŁG utracił zdolność przełamania na poziomie operacyjnym, nawet taktycznym, a wszelka koncentracja to samobójstwo i raj dla artylerii precyzyjne pozycjonowanej/korygowanej dronami real-time.. No i wróg za horyzontem - a czołg specjalizowany do ognia dohoryzontalnego. DOTARŁO?

 23. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Powinniśmy skupić wszystkie zasoby produkcyjne "gąsienic" na Borsuku i Krabie [Borsuk 300-400 rocznie, Krab min 100] - i na ciężkim BWP. - ZERO zamówień i produkcji czołgów. Wszystkie posiadane czołgi winny otrzymać wieże RCH155 do ognia w ruchu - otrzymać amunicję precyzyjną - w tym wielkoseryjnego Szczerbca - zostać spięte sieciocentrycznie real-time via Topaz z dronami rozpoznania [od FlyEye po TB2] i pozycjonowania laserowego [HAASTA, nosiciel Gladiusa] z pozycjonerem laserowym LPD-A [4,5 kg]. Polskie systemy [prócz RCH155 - na który winniśmy kupić licencję dla HSW] - tworzące NADRZĘDNY SYSTEM WSPÓŁCZESNEGO PEŁNOSKALOWEGO SATURACYJNEGO pola walki. Jakieś 200 -250 razy lepszy w kalkulacji koszt/efekt względem czołgów. TAK.

 24. Pankracy

  Wszystko zmierza do tego żebyśmy weszli w tą wojnę jak najgorzej przygotowani, wtedy wyprzedamy wszystko byleby przetrwać a nasz sąsiad z chęcia okopie się i przejmie ,,odpowiedzialność za lewą stronę Wisły.

 25. wawelberg

  Zdumiewa mnie deklarowana wiara w słowa polityków obojętnie jakiego ugrupowania i nadzieja , że jednak będzie lepiej.

Reklama