Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Javeliny będą produkowane w Polsce? Jest porozumienie

Autor. Mariusz Błaszczak/Twitter

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Javelin Joint Venture (JJV) zawarły porozumienie dotyczące produkcji w Polsce systemu przeciwpancernego Javelin. Za realizację projektu ma odpowiadać Mesko SA. Porozumienie zawarto podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa i Javelin Joint Venture spółka Raytheon i Lockheed Martin zawarły w środę porozumienie dotyczące produkcji systemu przeciwpancernego Javelin w Polsce. Jego celem jest zbadanie możliwości utworzenia zakładu montażu końcowego i produkcji komponentów w Polsce. Tuż po podpisaniu porozumienia, przedstawiciele Javelin Joint Venture złożyli na ręce prezesa Chwałka zapytanie ofertowe na produkcję pierwszych komponentów do pocisków Javelin w spółce Mesko.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przemysław Kowalczuk, członek zarządu ds. rozwoju Mesko poinformował, że "porumienienie jest rezultatem wielu lat ciężkiej pracy i ukoronowaniem zaangażowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej w wejście w łańcuch dostaw i zostanie certyfikowanym producentem pocisków przeciwpancernych Javelin".

Podkreślił, że w Polsce będzie opracowywany "nie kawałek wyrzutni, lub jej komponenty, ale całe pociski rakietowe". "Głównym wykonawcą będą zakłady Mesko, dodatkowo w przypadku niektórych części będziemy wspierać się zakładami i spółkami z obrębu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które już produkują i są w łańcuchach dostaw partnerów amerykańskich" – dodał. Pełna produkcja ma być osiągnięta "w ciągu kilku lat".

Kowalczuk zapewnił, że porozumienie dotyczące systemu Javelin nie oznacza rezygnacji z przygotowania rakiet przeciwpancernych Pirat, opracowywanych w Mesko SA. Dodał, że Pirat jest na ścieżce certyfikacji i ma wypełniać "inną lukę" na rynku niż Javelin.

Czytaj też

Wojsko Polskie dysponuje pociskami Javelin. Umowę na dostawę zestawów podpisano w maju 2020 roku. Kontrakt o wartości 54 mln dol. dotyczył zakupu 60 wyrzutni i 180 rakiet wraz z pakietami: logistycznym i szkoleniowym podpisano w maju 2020 roku.

31 stycznia br. szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zdecydowano się pozyskać kolejne Javeliny. Aneks do kontraktu z 2020 roku przewiduje, że do końca 2026 roku do sił zbrojnych trafi 50 ulepszonych wyrzutni LWCLU oraz 500 rakiet w najnowszej wersji "F". Za broń Agencja Uzbrojenia zapłaci 103,5 mln dol. W pierwszej partii zakupiono pociski w wersji FGM-148F oraz standardowe CLU.

Javelin to amerykański pocisk działający na zasadzie "odpal i zapomnij", z naprowadzaniem termowizyjnym. Jest szeroko używany operacyjnie, w tym na Ukrainie. Może zwalczać cele opancerzone na odległościach od 2,5 do ponad 4 km. Pierwsze partie tych rakiet, przeznaczone dla żołnierzy WOT, pozyskano bez offsetu i transferu technologii.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. Jankesd

  Dzień dobry Państwu .Na razie nie ma produkcji ppk PIRATA i nie wiadomo kiedy będzie oraz czy MON faktycznie zamówi ponieważ chyba ma problem czego oczekuje i zmienia specyfikację .Nasza piechota potrzebuje taniego, prostego, zwykłego i lekkiego, aby mógł nosić na plecach bez problemu .Dlaczego nie mogą wejść w kooperację z Bułgarami , którzy produkują najzwyklejszy ppk w postaci RPG-22 bez wodotrysków ,który działa i sprawdzony jest na wojnie na Ukrainie..Natomiast nasz MON nadal robi analizy itp od 5 lat zamiast nawet wypuścić próbną wersję ,aby wojsko przetestowało i przyjęło ewentualne poprawki. W USA jest tak ,że produkt ,który jest gotowy już w 70 % dopuszczony wstępnie jest do produkcji i eliminowane są usterki, a u nas inaczej musi być 100%

  1. Davien3

   @Jankesd jakos wole oryginał czyli M72 niz bułgarska licencyjna wersje ruskiej podróbki M72 czyli ten RPG-22

 2. rwd

  Tego nam trzeba i to w dużych ilościach. Mam nadzieję, że będziemy od początku produkowali u siebie wszystko do ostatniej śrubki. Żeby nie było tak jak ze Spike, że mimo produkcji pocisku w Mesko, to najważniejsze komponenty były sprowadzane z Izraela.

  1. Davien3

   @rwd nie bedziemy bedzie jedynie montaż końcowy z elementów wyprodukowanych w Polsce i tych ze stanów tak jak z spike.

 3. ALBERTk

  Świetna informacja. Javelin jest tańszy od Spike a ma podobne osiągi.

  1. szczebelek

   Spike jest dla pojazdów z wieżą ZSSW30 , brimstone dla niszczycieli czołgów i AW , javelin,pirat i M72 dla WOT-u i piechoty do tego Hellfire dla AH64 i BH ... Trochę tego ppk w jednostkach będzie. Jeśli javelin, spike, brimstone i pirat będą produkowanego całościowo lub częściowo w Polsce to mogę przeboleć różnorodność.

  2. Davien3

   @szczebelek AW to beda latac z Hellfire a nie z brimstone.

  3. szczebelek

   @Davien3 Gdzieś mi to uciekło, pamiętam, że rok temu pisano o pociskach Brimstone dla AW potem pojawiła się informacje o pozyskaniu Hellfire i totalnie o tym zapomniałem 😂🤣

 4. Pirat

  Dobra nowina.

 5. Paweł P.

  Brawo!

Reklama