Reklama

Polityka obronna

Terytorialsi strzelali z ppk. Javelin

Autor. DWOT

20 czerwca br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej po raz trzeci w historii kraju zorganizowało strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Bojowe strzelanie było ostatnim elementem realizowanego, we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois kursu operatorów ppk. Javelin. W dwóch edycjach szkolenia udział wzięło około 140 Terytorialsów z różnych Brygad OT, a końcowe strzelanie przeprowadzono w kooperacji z 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Współpraca z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois rozpoczęła się jeszcze przed formalnym utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej (jesienią 2016 roku). Jej podstawą był program współpracy pod nazwą „State Partnership Program", którego głównym zadaniem było doskonalenie kompetencji szkoleniowych oraz pozyskiwanie zdolności operacyjnych dla WOT.

Czytaj też

Agresja rosyjska na Ukrainę znacząco zwiększyła intensywność szkolenia, a także nadała priorytet trzem głównym obszarom zdolności: przeciwpancernych, snajperskich i medycyny pola walki. Pierwszy projekt zrealizowany został w ubiegłym roku, a udział w nim wzięło niemalże 800 żołnierzy WOT z całego kraju. Obecnie prowadzimy drugą fazę tego projektu.
gen. bryg. Maciej Klisz Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej
Autor. WOT
Autor. DWOT

Do końca lipca w przygotowanych na ten rok kursach snajperów, operatorów ppk. Javelin oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 Terytorialsów z wszystkich brygad OT. Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129 Regional Training Institute w Springfield. Umowa ta pozwoli na utworzenie nowych kursów, a także większą intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń.

Reklama

Czytaj też

Płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu podkreślił, że ubiegłoroczne kursy odbywały się nie tylko w formule szkoleniowej, ale także i zapoznawczej. Przybyli wtedy amerykańscy instruktorzy, którzy poza realizacją zajęć skupili się także na poznaniu umiejętności i ocenie posiadanej wiedzy przez polskich żołnierzy. Tym samym wyciągnięte z tych szkoleń wnioski pozwoliły na zwiększenie poziomu i intensywności obecnie realizowanych zajęć, czego efektem były przeprowadzone zaawansowane strzelania w czasie kursu snajperów czy obecne odbywane strzelanie z wyrzutni ppk. Javelin.

Autor. DWOT

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany amerykańskiej produkcji typu „odpal i zapomnij". Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad czterech kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Obecne (20 czerwca 2023 r.) strzelanie z ppk. Javelin jest trzecim strzelaniem w kraju, a także pierwszym realizowanym w ramach kursów prowadzonych we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinoi.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. wojghan

    Tak jest, Rosomak to super sprzęt do przewożenia kilku piechociarzy z dwiema wyrzutniami. Wszyscy to robią na zwykłych pojazdach opancerzonych klasy ukraińskiego Kozaka czy nawet na quadach ale my, bogaci jak szejkowie musimy iść poi całości. MATKO JEDYNA, kto tam w MON wymyśla takie idiotyzmy jak Spajkobusy!!!

    1. Adamus13

      Postanowili wykorzystać podwozia bazowe które stały w Siemianowicach bezczynnie bo budowa wersji specjalistycznych się wlekła niemiłosiernie, Teraz kiedy bazowe rośki są potrzebne spajkobusy powinny być zastąpione jakąś terenówką 4X4. Wóz dowodzenia raków też jest na rośkach zamiast na jakimś podwoziu 4X4 to też marnotrawstwo drogich podwozi. Przecież do 120 raków potrzeba 60 WD.

Reklama