Przemysł Zbrojeniowy

JAŚMIN wsparciem również dla lotnictwa

Wystawa firmy TELDAT na Air Fair 2019. Fot. TELDAT
Wystawa firmy TELDAT na Air Fair 2019. Fot. TELDAT

Podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Air Fair TELDAT zaprezentował zintegrowany zbiór sztandarowych produktów tej spółki – „system systemów” JAŚMIN, w tym jego System Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN (SWD C3IS JAŚMIN), którego zasadniczy komponent/system HMS C3IS JAŚMIN (System Zarządzania Walką Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku) jest na szeroką skalę eksploatowany w Siłach Zbrojnych RP.

Jako tzw. „system systemów” JAŚMIN obejmuje wszystkie płaszczyzny automatyzacji dowodzenia, nowocześnie wspiera działania sił zbrojnych i w najnowszej technologii zabezpiecza dla nich łączność, a jego twórcy wciąż poszerzają go o nowe technologie, standardy interoperacyjności, usługi oraz funkcjonalności. Zapewniają także możliwość jego bezpiecznego wykorzystywania w sieciach o wysokich klauzulach niejawności, co również potwierdziły sprawdzenia wykonane przez NATO w lutym i marcu br.

Ze względu na tematykę lotniczą targów Air Fair, główny nacisk na ekspozycji został położony na dowodzenie, zobrazowanie, zarządzanie i koordynację działań lotniczych. Przedstawiony został w tym zakresie głównie ww. SWD C3IS JAŚMIN, w tym jego komponent dla wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controller – JTAC) - tzw. JFSS JAŚMIN.

image
JTAC na stoisku TELDAT-u. Fot. TELDAT

JFSS JAŚMIN to rozwiązanie, które jest kompleksowym zautomatyzowanym systemem wymiany danych między żołnierzem/żołnierzami namierzającymi cele a platformami ogniowymi i może być wykorzystywane np. przez koordynatorów wsparcia artyleryjskiego. Jak mówi producent – jego wprowadzenie w znaczącym stopniu zwiększy precyzję namierzania na cel w porównaniu z systemami użytkowanymi dotychczas. Jak zaprezentowano na wystawie, SWD C3IS JAŚMIN może być także połączony z wirtualnym środowiskiem walki (Virtual Battlespace 3), w którym żołnierze mogą niemal bezkosztowo ćwiczyć współpracę ze statkami powietrznymi i innymi środkami wsparcia ogniowego.

Na targach przedstawiono także możliwości zintegrowania SWD C3IS JAŚMIN m.in. z niewielkim komercyjnym bezzałogowcem, tak aby mógł on zapewnić stałe zobrazowanie zagrożonych terenów w sytuacjach kryzysowych, np. podczas zwalczania klęsk żywiołowych, przez różnego rodzaju służby ratownicze. Pokazano też Serwer Identyfikacji Bojowej CID JAŚMIN, który w 2018 r. także uzyskał rekomendacje NATO do operacyjnego wykorzystania i jako integrator znacznie podnosi poziom identyfikacji obiektów własnych i sojuszniczych oraz wymiany danych w tym zakresie.

Z kolei prezentowane też na tych targach Zintegrowane Węzły Teleinformatyczne JAŚMIN (ZWT JAŚMIN) są w najnowszych wersjach produkowane dla SZ RP.

image
C3IS JAŚMIN. Fot. Maciej Szopa / Defence24

Podczas wspomnianej międzynarodowej wystawy ww. SWD C3IS JAŚMIN – główny komponent programowy „systemu systemów” JAŚMIN (Zautomatyzowany System Zarządzania Walką od szczebla operacyjnego do żołnierza włącznie) uzyskał nagrodę AIR FAIR. Jest to kolejne wyróżnienie dla tego rozwiązania, które tylko w ostatnim czasie m.in.: uzyskało kolejne rekomendacje NATO i zostało wpisane na sojuszniczą listę AFPL (Approved Field Product List), na najwyższym poziomie przeszło też testy z systemem referencyjnym NATO – MTRS (MIP Test Reference System) oraz otrzymało też nagrodę Defender na MSPO 2018.

image
Integracja z systemami pokładowymi. Fot. Maciej Szopa / Defence24.pl.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.