Przemysł Zbrojeniowy
Izraelskie rakiety, sensory i amunicja krążąca proponowane dla Miecznika [WYWIAD]
Defence24 rozmawia z kmdr. rez. Orenem Guterem, przedstawicielem oddziału ds. programów morskich Israel Aerospace Industries na temat systemów pokładowych dla polskich fregat programu „Miecznik”.
Jakub Palowski: Polska poszukuje obecnie nowych fregat ze zdolnościami obrony powietrznej w programie Miecznik. Izrael wprowadza korwety Saar 6, które, pomimo ograniczonych rozmiarów mają znaczny potencjał w zakresie obrony powietrznej. Czy Pana zdaniem istnieją podobieństwa pomiędzy zagrożeniami, z jakimi Polska może mierzyć się na Bałtyku oraz niebezpieczeństwami, z jakimi już teraz Izrael zmaga się w basenie Morza Śródziemnego?
Capt. (N). res. Oren Guter, Marketing Business Development, Naval Programs, Israel Aerospace Industries: System walki morskiej IAI oraz znaczne zdolności w zakresie obrony powietrznej zaprojektowano w taki sposób, by przezwyciężyć bieżące i przyszłe wyzwania na teatrach morskich, takich Morze Śródziemne i Bałtyk.
Duże natężenie ruchu morskiego i powietrznego w pobliżu aktywów morskich i infrastruktury krytycznej służącej interesom różnych państw, w połączeniu ze zróżnicowanymi zagrożeniami: morskimi samolotami patrolowymi, BSP, statkami powietrznymi i przenoszoną przez nie amunicją oraz pociskami przeciwokrętowymi odpalanymi z morza i z wybrzeża – to wyzwania, do sprostania którym zaprojektowano system obrony powietrznej Barak.
Jak Pana zdaniem okręty, takie jak Saar 6, czy też przyszłe polskie Mieczniki, mogą przyczyniać się do zwiększania całościowego potencjału obrony powietrznych - nie tylko dla siebie, ale także dla innych okrętów, a także zasobów na morzu i tych na lądzie, takich jak na przykład infrastruktura energetyczna?
Zdolności systemu obrony powietrznej Barak MX - w tym wielowymiarowego cyfrowego radaru AESA, wraz z możliwościami wykrywania odległych celów nawodnych i powietrznych pozwalają na stworzenie obrazu sytuacji taktycznej ze zdolnością do odróżnienia poszczególnych aktywności w ramach dużej ilości przetwarzanych danych. Z kolei system kontroli uzbrojenia WCS (Weapon Control System) ma możliwość autonomicznej alokacji zasobów (wykrywanie i przechwytywanie) oraz szybkiej i dokładnej oceny zagrożeń, dysponuje też pociskiem Barak MX z dwuipmulsowym silnikiem rakietowym.
Wszystko to pozwala na rozszerzenie zakresu obrony od punktowego do strefowego w obrębie jednego systemu. Dzięki temu powstanie bardzo duża strefa obrony zarówno dla innych okrętów, jak i zasobów lądowych oraz typu offshore. Zapewnia to też elastyczność operacyjną dla wielu scenariuszy walki morskiej.
Czy jest możliwe, by okręt o rozmiarach korwety lub fregaty był zdolny do zwalczania zarówno celów aerodynamicznych - jak pociski cruise, śmigłowce, samoloty, BSP - jak i taktycznych pocisków balistycznych?
Marynarka Wojenna Izraela musi sprostać znacznym wyzwaniom operacyjnym, wykorzystując relatywnie małe okręty. Jako takie, systemy morskie IAI projektowane są w celu stworzenia największych możliwości operacyjnych przy zminimalizowanym obciążeniu platformy. Zajmują one mało miejsca na pokładzie, zapewniając okrętowi o wymiarach korwety, możliwości uzbrojenia właściwe fregatom.
Zestaw uzbrojenia IAI opiera się o rozwiązania opracowane zgodnie z wymaganiami izraelskiej Marynarki Wojennej i Ministerstwa Obrony. Powstały one z uwzględnieniem wniosków i doświadczeń operacyjnych zarówno z konfliktów o niskiej intensywności, jak i walk prowadzonych na pełnym morzu. Nasze systemy bojowe wielokrotnie odgrywały decydującą rolę w walce i zmieniały bieg wojen na arenie morskiej.
Jakie są kluczowe cechy systemu rakietowego Barak-MX, oferowanego przez IAI? Czy pociski do zastosowań morskich (Miecznik) i lądowych (Narew) są takie same? W takim wypadku jednostki morskie i lądowe mogłyby korzystać z jednego zapasu magazynowego.
Oparty o rodzinę pocisków BARAK, naszego wydziału obrony powietrznej i przeciwrakietowej, BARAK MX to zaawansowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej, stanowiący jedno, zintegrowane rozwiązanie do przeciwdziałania jednoczesnym zagrożeniom powietrznym w wielu miejscach, na różnych odległościach, w scenariuszach morskich i lądowych, z jednym wspólnym zapasem pocisków i systemów uzbrojenia.
BARAK MX pozwala na dopasowanie konfiguracji systemu tak, by być w stanie sprostać każdemu zagrożeniu, w ramach dowolnego zadania i w dowolnych warunkach na polu walki. Można łączyć i wykorzystywać dowolne kombinacje trzech komponentów systemu BARAK MX.
Pierwszym z nich jest system kontroli uzbrojenia BARAK Weapon Control System (WCS), który tworzy i zarządza ujednoliconym obrazem sytuacji powietrznej na bazie danych z wielu sensorów. WCS jest w stanie koordynować działania operacyjne w ramach różnych sieci i odpowiednio dobierać sposób odpalenia pocisków. Możliwa jest także jego integracja w dowolnym okrętowym systemie walki (CMS), co pozwala na uzyskanie obrazu sytuacji powietrznej i koordynację zwalczania celów.
Wszystkie pociski przechwytujące BARAK, są odpalane pionowo i zapewniają pokrycie dookólne 360°, krótki czas reakcji, niewielki zasięg minimalny i wysokiej klasy aktywną głowicę radiolokacyjną, zapewniającą zdolność wykrywania celów o niskiej skutecznej powierzchni odbicia i poruszających się na małej wysokości:
- BARAK MRAD - z jednoimpulsowym silnikiem rakietowym, o zasięgu 35 km
- BARAK LRAD - z silnikiem dwuimpulsowym, o zasięgu 70 km
- BARAK ER - z silnikiem dwuimpulsowym i dodatkowym boosterem, o zasięgu 150 km i większymi zdolnościami w zakresie zwalczania taktycznych pocisków balistycznych
Trzecim elementem są W Pełni Cyfrowe Zintegrowane Radary IAI ze Skanowaniem Fazowym, dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach. Barak to system kompatybilny i możliwy do łatwej integracji z różnymi innymi morskimi radarami.
Innowacyjne, oparte o oprogramowanie modułowe podejście do architektury systemu zastosowane w rozwiązaniu BARAK MX dostarcza wyjątkowej elastyczności operacyjnej, zwiększa możliwości oraz umożliwia prostą adaptację systemu do przyszłych zagrożeń. Dzięki temu jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań zdolnych do działania w każdych warunkach pogodowych, w dzień oraz w nocy, w zakresie zwalczania nawet rozwiązań stanowiących nawet największe wyzwania.
Czytaj też: Druga korweta SA’AR 6 przekazana Izraelowi
Jakie sensory są proponowane dla programu Miecznik? W jaki sposób będą w stanie one śledzić oraz rozróżniać cele w spornym środowisku?
- Radary morskie - IAI MF Star, cyfrowe radary AESA ze stałymi antenami są w stanie jednocześnie wykrywać i śledzić bardzo dużą liczbę zagrożeń nawodnych i powietrznych, o zróżnicowanych trajektoriach i sygnaturach. Cyfrowe działanie radaru pozwala na programowe konfigurowanie trybu jego pracy. Wspierają to także złożone algorytmy służące śledzeniu i rozróżnianiu celów w spornym środowisku, pozwalające również na działanie w sieciocentrycznym systemie dowodzenia. To przekłada się na możliwość zwalczania także celów wskazywanych przez sensory zewnętrzne (ang. cooperative engagement capability).
- Zintegrowany Morski System Walki Radioelektronicznej (Integrated Naval EW Suite) - Wraz z rosnącą złożonością morskiego pola walki, szczególnie na Bałtyku, a także rosnącym zagrożeniem ze strony platform bezzałogowych, powstały nowe wymogi w zakresie dostawy kompletnych, zintegrowanych rozwiązań, zastępujących niezależne od siebie systemy oparte o sensory. Zintegrowany Morski System Walki Radioelektronicznej zawiera w sobie sprawdzone w boju sensory wykrywania emisji ze środków łączności (Comms-ESM) i stacji radiolokacyjnych (Radar-ESM) oraz sensory i środki zakłócające Walki Radioelektronicznej. Wraz z wykorzystaniem analiz opartych o sztuczną inteligencję (AI) zapewnia to ujednolicone rozwiązanie dostarczające obraz świadomości sytuacyjnej (Situational Awareness Picture), zdolności Walki Radioelktronicznej, a także wysokie możliwości w zakresie środków przeciwdziałania.
- Morskie sensory optoelektroniczne - SeaMOSP to stabilizowany wielosensorowy system rozpoznania i namierzania celów dalekiego zasięgu, zaprojektowany do zastosowań morskich. SeaMOSP dostarcza wysokiej jakości zobrazowań dalekiego zasięgu, w każdych warunkach pogodowych. Zaprojektowany i przetestowany tak, by był w stanie sprostać surowym warunkom środowiska morskiego, SeaMOSP to dojrzały system, który udowodnił swoją niezawodność w ramach szerokich morskich doświadczeń bojowych i operacyjnych.
SeaMOSP można z łatwością zintegrować i połączyć z dowolnym systemem zarządzania walką; system można także kontrolować za pośrednictwem rozwiązania IAI. SeaMOSP wyposażono w najbardziej zaawansowane technologie w zakresie sensorów. System może być dostarczony z kamerą dzienną HD, kamerą termalną MWIR HD, sensorem SWIR, bezpiecznym dla oczu dalmierzem laserowym, laserowym wskaźnikiem oznaczania celów i wskaźnikiem laserowym. Wielozakresowy system automatycznego śledzenia celów (autotracker) jest integralnym elementem SeaMOSP.
Czy zastosowanie tych sensorów, jak i zestawu Barak-MX wymaga wdrożenia okrętowego systemu walki (CMS) produkcji izraelskiej, czy też mogą one zostać zintegrowane z CMS dostarczonym przez podmiot trzeci? I co IAI proponuje w zakresie systemów dowodzenia, łączności oraz zarządzania walką dla Miecznika?
System zarządzania walką IAI integruje i steruje sensorami i systemami uzbrojenia zarówno IAI, jak i tymi dostarczonymi przez innych producentów, w ramach otwartej architektury. Wspiera misję okrętu, tworząc rozpoznany obraz sytuacji morskiej oparty o fuzję danych z sensorów oraz udostępniając go za pośrednictwem łącza danych, tak by cała grupa zadaniowa dysponowała ujednoliconym, wspólnym obrazem sytuacji.
System zarządzania walką IAI wraz ze zdolnościami w zakresie oceny zagrożeń i alokacji zasobów pozwalają na koordynację procesów obrony. To preferowane rozwiązanie dla Miecznika, z uwagi na swoje inteligentne algorytmy i narzędzia wspierające procesy decyzyjne. Jednocześnie morskie systemy walki IAI można z łatwością zintegrować z okrętowymi systemami walki pochodzącymi od innych producentów. Podobne prace przeprowadzaliśmy już wielokrotnie w przeszłości.
Poza Barak-MX, radarami z antenami stałymi i systemami C2, jakie inne rozwiązania dla Miecznika może zaoferować IAI?
Poprzez wdrożenie Morskich Zdolności Uderzeniowych IAI Polska Marynarka Wojenna może połączyć swoje systemy uzbrojenia ofensywnego, tak by uzyskać skalowalne i zoptymalizowane oddziaływanie. Może to objąć szeroki zakres proponowanego przez IAI uzbrojenia, w tym:
Systemy Przeciwokrętowe Dalekiego Zasięgu - IAI to wiodący podmiot i dostawca systemów rakiet przeciwokrętowych, zapewniający innowacyjne i unikalne rozwiązania. IAI ma ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie pocisków przeciwokrętowych.
Amunicja krążąca - IAI NLM (Naval Loitering Missiles) to uzbrojenie o długiej długotrwałości lotu, które można odpalać z różnych platform. Zapewnia ono zdolności taktycznych system bezzałogowych. Posiada system optoelektroniczny o wysokiej wydajności z sensorami FLIR i kolorową matrycą CCD, a także unikalny system naprowadzania na źródła zakłóceń elektronicznych (EW seeker), z 360-stopniowym pokryciem. Jest ono w stanie wyszukać, wykryć, zaatakować i trafić ruchome, wysoko-wartościowe, zmieniające położenie i wrażliwe czasowo morskie i lądowe cele, z wielką dokładnością, na dużych odległościach. Na jednostkę IAI NLM obok samej amunicji składa się wyrzutnia amunicji krążącej oraz konsola sterowania MCC (Mission Control Console), która pozwala na sterowanie systemem w ramach wykonywania zadania przez człowieka (Man-in-the-Loop) i rozpoczynanie lub anulowanie misji uderzeniowej w czasie rzeczywistym. To przekłada się na minimalizację strat ubocznych. Morską Amunicję Krążącą IAI można zastosować w ramach wielu scenariuszy walki, w tym w konfliktach wysokiej i niskiej intensywności, w środowisku miejskim, czy też w toku operacji antyterrorystycznych.
Rakietowe Pociski Precyzyjne (Precision-Guided Missiles) - Zdolności do prowadzenia uderzeń przeciwko celom lądowym stały się kluczowym elementem walk na morzu. Uzbrojenie do atakowania celów naziemnych umieszczane na platformach morskich jest projektowane przez IAI tak, by było w stanie znieść ekspozycję na ciężkie warunki odpalenia. IAI specjalizuje się w efektywnych rozwiązaniach średniego i dalekiego zasięgu, kierowanych inercyjnie bądź za pomocą GPS, dopasowanych do potrzeb klienta. Uzbrojenie to zapewnia marynarce wojennej możliwości przeprowadzania uderzeń w dzień oraz w nocy, precyzyjnie, w każdych warunkach pogodowych. IAI integruje swoje najnowocześniejsze systemy przeciwdziałania zakłóceniom w ramach swoich produktów, dzięki czemu są one wysoce skuteczne w dowolnym scenariuszu walki. Dodatkowe metody naprowadzania, jak na przykład kierowanie laserowe, również są dostępne, tak by sprostać różnorakim wymogom operacyjnym.
W jakim stopniu IAI ma możliwość i jest chętne do dokonania transferu technologii rakietowych, radarów, i systemów kierowania walką, na rzecz polskiego przemysłu? I jakie są możliwe obszary długoterminowej współpracy, między IAI i polskim przemysłem, tak w zakresie przemysłu stoczniowego jak i obronnego?
Poza korzyściami operacyjnymi i bojowymi, jakie dostarczają użytkownikom nasze zaawansowane systemy, IAI oferuje także model biznesowy, obejmujący znaczący transfer know-how. Pozwala na autonomiczne wykorzystanie, serwisowanie i modernizację systemów przez polskiego użytkownika, wraz z polskim przemysłem. Integracja zaawansowanych systemów obrony IAI przez różnych użytkowników, wraz z transferem technologii integracji, produkcji, serwisowania i modernizacji do przemysłu państw-kontrahentów doprowadziła do znaczącego zwiększenia aktywności lokalnych gospodarek i przemysłów.
IAI posiada wszelkie know-how, własność intelektualną, umiejętności inżynierskie, wiedzę operacyjną operacyjny, oraz zdolności produkcyjne i stabilność finansową, wymagane do integracji i dostawy pełnego zestawu systemów na czas i całkowicie zgodnie z wymaganiami. Wierzymy, że partnerstwa lokalne i współpraca z lokalnymi firmami, współpraca długoterminowa, wspólny rozwój i produkcja, transfer technologii i wsparcie techniczne łącznie przynoszą korzyści zarówno IAI, jak i naszym partnerom. Chcemy działać w taki sposób i mamy doświadczenie, które zapewni owocny charakter współpracy dla obu stron.
Dziękuję za rozmowę.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie