Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izrael kupuje sprzęt dla Seahawków. Śmigłowce z nadwyżek USA

Fot. Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet/flickr/ Ensign Kirsten Krock/US Navy.
Fot. Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet/flickr/ Ensign Kirsten Krock/US Navy.

Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na dostarczenie Izraelowi sprzętu i serwisu dla śmigłowców SH-60F Seahawk, które mają być pozyskane z nadwyżek amerykańskich sił zbrojnych. Maksymalna wartość zamówienia szacowana jest na 300 milionów USD.

Izrael zgłosił chęć zakupu m.in. 12 silników T-700 GE 401C, 8 wysokościomierzy radarowych, 8 opartych na radarze dopplerowskim systemów nawigacyjnych, a także transponderów, systemów pozycjonujących, sprzętu łączności oraz karabinów maszynowych GAU-16 kalibru 12,7 mm i M60D/M240 kalibru 7,62 mm. Do tego dochodzi wsparcie szkoleniowe i serwisowe. Głównymi kontraktorami będą Science and Engineering Services LLC, z Alabamy oraz General Electric (GE) z Massachusetts.

Zakupiony sprzęt posłuży do wyposażenia 8 śmigłowców SH-60F Seahawk. Izrael otrzymał zgodę na przekazanie maszyn bez wyposażenia w ramach programu Excess Defense Articles, czyli z nadwyżek sił zbrojnych USA.

Śmigłowce będą operować na czterech nowych fregatach, które patrolują i zabezpieczają m.in. pole gazowe Lewiatan. Do głównych zadań śmigłowców należeć będzie transport żołnierzy i sprzętu, utrzymanie łączności, wsparcie ogniowe a także misje ratownicze. Ich zadania obejmują także zaopatrzenie, misje poszukiwawcze i ratunkowe w warunkach bojowych a także misje humanitarne.

Finalizacja sprzedaży będzie wymagać dodatkowej umowy między obiema stronami.

 

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. as

  Tym sposobem polozyl lape na najwiekszym zlozu gazu odkrytym ostatnimi laty na swiecie. Wyeliminowali Syrie, Cypr i przekupili tureckich politykow by to osiagnac, taki wiekszy geszeft

  1. Podpułkownik Wareda

   as! " ... położył łapę na największym złożu gazu odkrytym ostatnimi laty na świecie. Wyeliminowali Syrię, Cypr i przekupili tureckich polityków by to osiągnąć ... ". As! No cóż, jeżeli posiadasz tzw. mocne dowody na poparcie swojej tezy, to powinieneś - w tri miga - nagłośnić sprawę na całym świecie. Niech wszyscy dowiedzą się o niecnym postępowaniu tego okropnego Izraela! Nigdy więcej jakichkolwiek geszeftów! Ani małych, ani większych, ani dużych! Wierzę, że to uczynisz. Bądź co bądź, jesteś ... ASEM!

 2. say69mat

  @def24.pl: Izrael kupuje sprzęt dla Seahawków. Śmigłowce z nadwyżek USA say69mat: W sumie szczęśliwy naród, wiedzą czego chcą i czego im potrzeba, aby w wymiarze militarnym zrealizować koncepcję narodowego bezpieczeństwa.

  1. rmarcin555

   @say69mat Akurat z tą szczęśliwością to jest raczej tak sobie. To jest kraj który żyje w ciągłym zagrożeniu. Z jednej strony mają Arabów z drugiej własnych fanatyków. Armia pochłania ogromne środki. Ziemi jest niewiele, więc ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Samochody też są drogie, bo podatki to niemalże 50% ceny, Żydzi są generalnie tym wszystkim zmęczeni. Woleliby żyć normalnie. Z drugiej strony jest to drugi pod względem ilości firm hi-tech kraj na świecie, więc pracy dla fachowców sporo. Polecam Tel Awiw na wakacje. Super miasto i świetne plaże.

 3. pepe

  I Polski MON dla naszej MW powinien zrobić tak samo i zakupić ZOP i SAR z nadwyżek osobno jako FMS a nie w przetargu

  1. MarcoPolo

   Polski MON oraz PGZ ma już gotową koncepcje jak w oparciu o nadwyzki obronne EDA zastąpić na fregatch obecnie na wyposażeniu marynarki RP Kamany - jest to tylko i wyłącznie kwestia dojrzałości i determinacja polskich decydentów.

Reklama