Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Irański Karrar w dwóch wersjach

Irański nowy czołg podstawowy Karrar
Autor. Ali Shirband/Mizan

Jak się okazuje, irański czołg Karrar występuje w dwóch wersjach, dość istotnie się od siebie różniących, co ma wpływ na ich zdolności bojowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W roku 2016, Iran zaprezentował po raz pierwszy, swój nowy czołg podstawowy nazwany Karrar, będący ewolucyjnym rozwinięciem czołgu T-72S. Otrzymał on zmodernizowany kadłub oraz nową wieżę spawaną z walcowanych płyt ze stali pancernej.

Czytaj też

Jak się okazuje Karrar występuje w dwóch wariantach: bogatszym, wyposażonym w nową kopułę obserwacyjną dowódcy oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. Ta wersja najprawdopodobniej dostarczany jest jednostkom tzw. Strażników Rewolucji.

Reklama
Czołg Karrar w bogatszej wersji dla Korpusu Strażników Rewolucji.
Autor. Saeed Sajjadi/CC BY 4.0

Natomiast wariant uboższy, który nie posiada zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia oraz posiada kopułę obserwacyjną dowódcy identyczną, jak w czołgu T-72, dostarczany jest do jednostek pancernych wojsk lądowych Sił Zbrojnych Iranu.

Zastosowanie kopuły obserwacyjnej z czołgu T-72, znacząco obniża zdolności dowódcy do wykrywania i wskazywania działonowemu celów. Co więcej również zdolności do walki w trudnych warunkach atmosferycznych oraz w nocy są znacząco zredukowane.

Czytaj też

Jak można zauważyć, w obu wersjach czołgu Karrar, zrezygnowano z zastosowania niektórych elementów, które obecne były w prototypie. Brakuje np. dodatkowej osłony lufy armaty, której celem najprawdopodobniej, była redukcja widma radarowego i termicznego czołgu.

Irański czołg podstawowy Karrar, fot. Tasnim / Wikipedia, CC BY 4.0

Siły Zbrojne Iranu planują łącznie zakup około 800 czołgów Karrar. Możliwe, że liczba kupionych wozów się z czasem zwiększy, w celu zastąpienia starszych maszyn, takich jak nadal eksploatowane przez wojska lądowe Iranu czołgi Chieftain Mobarez i M60A1 Samsan oraz różne modyfikacje czołgów T-54/T-55.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Normalny kraj z normalnym rzadem musi brac pod uwage ekomienie - stad i tansze i droazsze wersje. Tylko u nas chyba sie kupuje 500 Himrasow (wiecej niz USA) prosto z polki i do tego 400 podbnych system z Koreii. Jestem za podejsciem ROZUMWYM. Nie wyklczam emocji i intycjui i serca. > Ale na slepo dzialanie to nie tendy droga...zawsze da ostacznie zle skutrki na koniec.

Reklama