Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Interoperacyjność: Wykorzystanie technologii do łączenia sił NATO

ELCAN Specter® Sights – Właściwe narzędzie do wykonania zadania. Celowniki ELCAN Specter to pełen zakres wojskowej optyki dla broni - sprawdzonej w boju przez żołnierzy NATO na całym świecie.
ELCAN Specter® Sights – Właściwe narzędzie do wykonania zadania. Celowniki ELCAN Specter to pełen zakres wojskowej optyki dla broni - sprawdzonej w boju przez żołnierzy NATO na całym świecie.
Autor. Raytheon ELCAN

NATO obecnie zmaga się z najbardziej złożonym, nieprzewidywalnym środowiskiem bezpieczeństwa od czasów Zimnej Wojny. Sojusz dokonuje adaptacji, tak by być gotowym na przyszłość. Siły Zbrojne NATO chcą zamknąć krytyczne luki w zdolnościach obronnych, korzystając z technologii i interoperacyjności, którą sojusz definiuje jako „zdolność Sojuszników do wspólnego spójnego, efektywnego i wydajnego działania, tak by osiągać cele taktyczne, operacyjne i strategiczne.”

Reklama

Artykuł sponsorowany, partner publikacji Raytheon ELCAN

Reklama

Jest to kluczowa kwestia obejmująca zakres od dużych platform, po rozwiązania przenośne dla żołnierzy piechoty.

„Złożone i nieprzewidywalne wymagania jakim muszą dziś sprostać żołnierze NATO stoją u podstaw trwającego rozwoju celowników ELCAN Specter", jak mówi Mike Lewis, Dyrektor zarządzający Raytheon ELCAN, spółki zależnej Raytheon Technologies. „Korzystamy z przełomowych technologii optymalizujących międzyludzkie interakcje, celem zapewnienia zwiększonej niezawodności i skuteczności wykonywania zadań, a wszystko to, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa żołnierzy".

Reklama

Celownik optyczny C79 opracowano w bliskiej współpracy z Siłami Zbrojnymi Kanady. Do użytku wprowadzono go w 1989 roku - początkowo na karabinach Colt C7, w krajach użytkujących tę broń - przede wszystkim chodzi tu o Kanadę i Danię. Wersja tego celownika o powiększeniu 3.4x opracowana dla karabinów maszynowych weszła do służby w Armiach USA i Czech pod oznaczeniem M145. Celowniki te stanowią standard w wielu siłach zbrojnych państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Celowniki ELCAN Specter nowej generacji to między innymi system ELCAN Specter DR dual role weapon sight, zaprojektowany by sprostać wymogom wojny asymetrycznej w Afganistanie. Podwójny tryb działania pozwala na natychmiastowe przejście z trybu walki na krótki dystans, do trybu identyfikacji dalekiego zasięgu. Wystarczy użyć przełącznika. Celownik Specter DR dostępny jest w wersjach o powiększeniach 1-4x i 1.5-6x. Celowniki optyczne ELCAN Specter obecnie są używane przez ponad 50 sojuszniczych krajów, w tym Niemcy, Danię, Włochy, Wielką Brytanię, Australię, Kanadę, czy Norwegię.

W miarę jak wyżej wymienione siły NATO modernizują swoją optykę, celowniki ELCAN Specter, opracowane w Kanadzie, wykorzystują technologie nowej generacji, by uczynić żołnierzy jeszcze skuteczniejszymi, jednocześnie zwiększając poziom ich bezpieczeństwa na polu walki.

Przez kolejne lata, Raytheon ELCAN opracowywał pełną linię celowników optycznych dla broni strzeleckiej, które obecnie tworzą rodzinę wielozadaniowych celowników ELCAN Specter. Zespół projektowy Specter nadal tworzy szereg innowacji, tak by sprostać istotnym wyzwaniom operacyjnym z jakimi zmagają się sojusznicy na całym świecie. Aktualnie opracowywane są opcjonalne usprawnienia celowników ELCAN Specter, celem zwiększenia skuteczności działania sił sojuszniczych i ich bezpieczeństwa na polu walki.

„Celowniki ELCAN znane są ze swojej niezawodności, solidnej budowy i klarowności optyki", mówi Todd Pace, były US Army Ranger, obecnie techniczny manager sprzedaży zajmujący się celownikami karabinowymi ELCAN. „ELCAN Specter DR już od dekady jest podstawowym przyrządem optycznym do pracy w warunkach bojowych".

Zwiększona Niezawodność

Raytheon ELCAN posiada na obudowie celownika zintegrowaną szynę Picatinny, zgodną z porozumieniem STANAG. Ta zintegrowana szyna ułatwia montaż urządzeń dodatkowych, jak laser, czy celownik typu „red-dot". Zintegrowana szyna jest lżejsza, bardziej odporna, niż w rozwiązaniach polegającym na dodatkowej integracji płyty montażowej w ramach systemu. Zintegrowana szyna dostępna jest dla wszystkich celowników podwójnego przeznaczenia i powiększonych celowników z dostosowanymi do potrzeb użytkownika siatkami celowniczymi dla karabinów szturmowych i maszynowych.

Zwiększona efektywność misyjna

Około 12 proc. ludzi na świecie jest leworęcznych. Zwykle, podstawowe wyposażenie żołnierzy projektowano dla żołnierzy praworęcznych. Leworęczni, lub tacy, u których lewe oko dominuje, musieli nauczyć się adaptacji. Celowniki podwójnego zastosowania ELCAN Specter DR 1-4x i 1,5-6x są dostępne z dźwignią, którą mogą obsługiwać zarówno prawo-, jak i leworęczni żołnierze - ułatwiając życie tej drugiej grupie.

„Dźwignię zaprojektowano tak, by zarówno lewo-, jak i praworęczny strzelec był w stanie, przy pomocy wolnej ręki, zmienić pole widzenia i kontynuować walkę. To rozwiązanie szybsze, jak i bezpieczniejsze, nawet w rękawiczkach", mówi Pace.

Zwiększanie bezpieczeństwa żołnierzy

Niekoniecznie projektowane jako broń, niskokosztowe lasery niskiej mocy stały się prawie tak powszechne na polu walki, jak broń strzelecka. Lasery pomagają żołnierzom odnajdować ukryte pozycje żołnierzy wroga, mierzyć odległość do celów, oraz je oznaczać. Mogą one również żołnierzy oślepić, szczególnie jeśli promień przejdzie przez optykę z powiększeniem.

Zewnętrznie montowane filtry blokujące światło lasera pomagają w ochronie użytkownika, jednak ograniczają poziom transmisji światła, i często parują, łatwo je zgubić, bądź też uszkodzić. W Raytheon ELCAN opracowano zintegrowane, wysokowydajne powłoki, chroniące żołnierza przed promieniem lasera tak samo skutecznie jak zewnętrzny filtr, bez żadnego spadku skuteczności działania optyki. Wewnętrznie montowany filtr chroni żołnierza, obniża koszty i nie wpływa negatywnie na działanie celownika.

Autor. Raytheon ELCAN

Wykorzystanie przełomowych technologii

„Strategia rozwoju produktu ELCAN zbiega się z dwoma, kluczowymi trendami, jakie dostrzegamy - potrzebą spełnienia wyższych wymogów operacyjnych, no i potrzebą wdrażania zaawansowanych technologii", mówi Pace. „Coraz więcej żołnierzy sojuszniczych Sił Zbrojnych wykorzystuje celownik podwójnego przeznaczenia ELCAN Specter DR na karabinach maszynowych, szczególnie w połączeniu z optycznymi przyrządami termowizyjnymi".

Mniej ruchomych części, zdolność do zastosowania w dwóch różnych rolach - cechy te pozwalają na uzyskanie niezawodnie przewagi w nieprzewidywalnych środowiskach, w dzień i w nocy. USA, Australia, Kanada, Włochy, Rumunia, Arabia Saudyjska, Indie, ZEA, Dania, Norwegia, Niemcy i Wielka Brytania zdecydowały się na wybór optyki ELCAN dla swoich karabinów maszynowych.

Autor. Raytheon ELCAN

Droga do świata cyfrowego

Celownik ELCAN Specter DFCS (digital fire control) to przyrząd o zmiennym powiększeniu 1-8x, korzystający ze zintegrowanego komputera balistycznego i dalmierza laserowego w celu obliczenia rozwiązania ogniowego, w wykorzystraniem zarówno danych na temat warunków środowiskowych, jak i balistyki zewnętrznej (w tym gęstości powietrza, wysokości, wilgotności, temperatury, siły wiatru, odległości, jak i typu amunicji). Gdy strzelec mierzy odległość do celu wyświetlany jest cyfrowy krzyż celowniczy wskazujący punkt celowania, zwiększając szansę trafienia celu pierwszym pociskiem.

W trakcie prób poligonowych, nieprzeszkoleni strzelcy z konwencjonalnymi, optycznymi przyrządami celowniczymi chybiali wszystkich celów, na dystansach 600, 700 i 800 m. Z celownikiem ELCAN Specter DFCS ta sama grupa trafiała te cele ze 100% skutecznością. Ten rozwój technologii pozwoli naszym żołnierzom, jak i siłom sojuszniczym, na uzyskanie większej celności i skuteczności, wraz ze spadkiem czasu szkolenia w strzelaniu na większych odległościach - co pozwoli na uzyskanie przewagi na polu walki.

„Charakter wojny zmienia się", mówi Pace. „Potrzeba ustanowienia interoperacyjności i komunikacji wśród żołnierzy NATO nadal napędza nasze wysiłki w kierunku innowacji. Nasi żołnierze muszą uzyskać zdolność efektywnego reagowania na równe sobie zagrożenia - a my planujemy dostarczyć im odpowiednie ku temu narzędzia."

Dowiedz się więcej o celownikach ELCAN Specter

Artykuł sponsorowany, partner publikacji Raytheon ELCAN

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Tu nie chodzi o interoperacyjność - tylko o sieciocentrycznie zsynchronizowaną MULTIOPERACYJNOŚĆ we wszystkich domenach - dla zbudowania skoku synergii. Dla Polski pierwszym krokiem jest zbudowanie sieciocentrycznego kompleksu C5ISTAR/EW z max AI [dla szybkości przetwarzania danych i decyzji] i spięcie wszystkich nosicieli, sensorów i efektów w jedną metadomenę sterowaną real-time. Z maksymalnie płaską strukturą, dynamicznie dobieraną zasobami do bieżących zadań "zespołów bojowych" [często odległych od siebie], synchronizowanych na poziomie taktycznym operacyjnym i strategicznym jednocześnie - bezpośrednio miedzy C5ISTAR/EW a żołnierzem, czy dronem.

Reklama