Siły zbrojne
Indie: kolejne udane testy czołgowego ppk
W Indiach z powodzeniem zakończyły się kolejne testy rodzimego przeciwpancernego pocisku kierowanego odpalanego z armaty czołgu podstawowego Arjun.
O zakończeniu sukcesem kolejnych testów ppk wystrzeliwanego z czołgu poinformowały indyjskie media. Próby odbyły się 1 października w Ahmednagar na Maharasztrze, gdzie w warunkach poligonowych przetestowano strzelanie kierowanym pociskiem z armaty czołgu Arjun Mk I na odległość do 5 km.
Indyjski ppk, naprowadzany laserowo, wykorzystuje tandemową głowicę HEAT, dzięki czemu ma być przeznaczony do niszczenia pojazdów opancerzonych chronionych przez pancerz reaktywny (ERA) w zasięgu od 1,5 do 5 km. Pocisk został opracowany tak, aby można go było wystrzeliwać z wielu platform, chociaż obecnie przechodzi testy techniczne z wykorzystaniem armaty gwintowanej 120 mm Arjun Mk.I, tj. głównego czołgu armii indyjskiej.
Prace nad nowym lufowym ppk nadzoruje indyjska Organizacja ds. Badań i Rozwoju Obrony DRDO (Defence Research & Development Organisation). W zespole projektującym ten system znalazły się spółki takie jak: Armament Research & Development Establishment (ARDE) Pune, High Energy Materials Research Laboratory (HEMRL) Pune oraz Instruments Research & Development Establishment (IRDE) Dehradun.
Czytaj też: Polskie pociski kierowane dla T-72?
Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya (w wersjach Mk. I i Mk. II), 1025 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90 (w wersjach T-90MS, T-90M "Bhishma" i T-90S) oraz 242 egzemplarze czołgów podstawowych Ajrun (124 w wersji Mk. I i 118 w wersji Mk. II). W związku z bardzo dużą liczbą posiadanych czołgów z rodziny T-72/T-90 bardzo prawdopodobne jest opracowanie przez indyjski przemysł zbrojeniowy wersji nowego lufowego ppk przystosowanej również do wystrzeliwania z armat gładkolufowych 2A46 kal. 125 mm.
RS/MZ
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104