Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDEX 2021: Sprut-SDM1 na eksport

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, jej holding broni precyzyjnych prezentuje nowy lekki pływający niszczyciel czołgów 2S25M Sprut-SDM1 na tegorocznych międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2021. Wóz ten przeszedł szereg prób pod koniec ub.r., w związku z czym podjęto decyzję o jego wprowadzeniu na uzbrojenie rosyjskiej armii.

Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbywającą się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi. Na wystawie wspomnianego holdingu wchodzącego w skład Rostec prezentowany jest model Spruta-SDM1, który demonstruje jego wygląd i główne cechy.

Lekki czołg pływający Sprut-SDM1 jest dziś jedynym na świecie przykładem nowoczesnego czołgu lekkiego. Ten wyjątkowy wóz bojowy posiada nie tylko nowoczesne parametry taktyczne i techniczne w zakresie bezpieczeństwa, manewrowości, siły ognia, ale także jest atrakcyjny cenowo. Wojskowi z innych państw będą mogli go zobaczyć na wystawie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w najbliższych dniach

dyrektor wykonawczy Kurganmaszzawod Pietr Tiukow

W grudniu ub.r. prototypowe Sprut-SDM1 przechodziły testy pływania na Morzu Czarnym, które zakończyły się pomyślnie. Wcześniej pojazdy te miały być z analogicznym skutkiem badane w gorącym klimacie podzwrotnikowym. Na początku br. z kolei planowane jest przeprowadzenie prób w niskich temperaturach. Na każdym etapie realizowane są także próbne strzelania. Ostatecznie prowadzone badania i testy mają zakończyć się dopuszczeniem tego systemu do produkcji seryjnej.

image
Reklama

Nieznana jest bliżej liczba zamówionych wozów tego typu, które zasilą rosyjskie wojska powietrznodesantowe. Obecnie jednak na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych mają znajdować się 24 egzemplarze poprzedniej wersji tego systemu - 2S25 Sprut-SD. Opracowywany jest harmonogram dostaw, a na początku 2021 roku 242. Centrum Szkolenia Wojsk Powietrznodesantowych ma rozpocząć się szkolenie dowódców tych wozów.

Sprut-SDM1 to najnowsza i głęboko zmodernizowana wersja rosyjskiego lufowego gąsienicowego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SD, który jest także klasyfikowany jako lekki czołg pływający. Wóz ten bazuje na podwoziu zmodernizowanego bojowego wozu desantu BMD-4M i jest zunifikowany w znacznym stopniu z tym wozem, a także bojowym wozem piechoty BMP-3. W porównaniu do wcześniejszej, bazowej wersji główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności prowadzonego ognia poprzez ulepszenie systemu kierowania ogniem (instalacja panoramicznego, dzienno-nocnego celownika dowódcy z kanałem termowizyjnym oraz celownika działonowego Sosna-U itd).

Czołg ten jest uzbrojony w armatę gładkolufową 2A75 kal. 125 mm (z opcją wykorzystania lufowych przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K119 Refleks) oraz dwa czołgowe karabiny maszynowe PKTM kal. 7,62 mm (jeden sprzężony z armatą i drugi w zdalnie sterowanym module uzbrojenia na stropie wieży). Dzięki temu ma siłę ognia analogiczną jak rosyjskie czołgi podstawowe takie np. jak T-90MS przy około 2,5-krotnie niższej masie i wyższej mobilności. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu szerokiej gamy różnego rodzaju nowoczesnej amunicji kal. 125 mm jego zasięg rażenia ma wynosić do 5 km.

Reklama

Komentarze

    Reklama