Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Honeywell z kontraktem na remonty silników Abramsów

Silnik turbowałowy Honeywell AGT1500C w czasie prac serwisowych przy czołgu M1 Abrams. Fot. Paul L. Astine II/USMC
Silnik turbowałowy Honeywell AGT1500C w czasie prac serwisowych przy czołgu M1 Abrams. Fot. Paul L. Astine II/USMC

Amerykańska firma Honeywell otrzymała od US Army kontrakt o wartości 110,9 mln USD na remonty silników turbowałowych Honeywell AGT1500C, które stanowią główny napęd czołgów podstawowych rodziny M1 Abrams. 

W ramach podpisanego kontaktu mają zostać przeprowadzone przeglądy, rewitalizacje i remonty silników nieokreślonej bliżej liczby czołgów podstawowych M1 Abrams znajdujących się w służbie liniowej oraz dostawa części zamiennych do nich przez ich producenta, czyli firmę Honeywell. Wspominane wyżej prace mają być wykonane w siedzibie producenta tych silników w Phoenix w stanie Arizona i zakończyć się do 22 lutego 2022 roku.

Wspomniany kontrakt jest częścią prowadzonego przez US Army we współpracy z przemysłem zbrojeniowym programu Total InteGrated Engine Revitalization (TIGER), którego celem jest przywrócenie pełnej sprawności silnikom Abramsów poprzez przeprowadzenie przy nich niezbędnych prac serwisowych i dostawy części zamiennych, a także zwiększenie ich resursów i wytrzymałości oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji i serwisowania.

"Program TIGER to coś więcej niż tylko części i zabezpieczenie logistyczne dla turbiny gazowej AGT15000, która napędza rodzinę wozów M1 Abrams, to program ciągłego doskonalenia uwzględniający zarówno trwałość silnika, jak i koszty eksploatacji i wsparcia." powiedział wiceprezes ds. wojska i eksploatacji Paul Vidano.

W ramach programu TIGER w zakładach naprawczych US Army zajmujących się serwisem i remontami ciężkich wozów bojowych Anniston Army Depot w Bynum w stanie Alabama przy wsparciu firmy Honeywell mają zostać przeprowadzone prace serwisowe przy 505 silnikach AGT15000 oraz przeprowadzone gruntowne remonty i naprawy 90 kolejnych silników tego typu. Zakres prowadzonych prac jest dostosowany indywidualnie do każdego pojedynczego silnika na podstawie sprawdzenia jego stanu technicznego oraz zakresu koniecznych prac remontowo-serwisowych.

Program TIGER jak dotąd okazał się bardzo dobrym i efektywnym pomysłem. Pozwala US Army na planowe i bezproblemowe podtrzymywanie w pełnej sprawności napędów głównych czołgów Abrams dzięki bieżącej kontroli ich sprawności, magazynowaniu niezbędnych do bieżącej pracy części zamiennych, a także wysokiej jakości prace nad przywróceniem do pełnej sprawności zużytych elementów tych silników oraz naprawy uszkodzonych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.