Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Grupa WB ze spółką w Arabii Saudyjskiej

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

W Królestwie Arabii Saudyjskiej powstała spółka joint venture pod nazwą WB Middle East for Military Industries LLC. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Rijadzie zawiązano w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na rozwiązania Grupy WB zarówno na rynku  saudyjskim, jak też szerzej bliskowschodnim.

Reklama

Grupa WB oraz Middle East Systems and Technology Co. (MEST) utworzyły spółkę WB Middle East w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania Grupy WB na rynku Arabii Saudyjskiej. Będzie ona też wspierała założenia saudyjskiej strategii Vision 2030, które obejmują między innymi osiągnięcie samowystarczalności w sektorach obronnym i bezpieczeństwa wewnętrznego do 2030 roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

WB Middle East odpowiada za wszystkie aspekty działalności Grupy WB w Arabii Saudyjskiej, w tym prowadzenie wszelkich działań marketingowych, biznesowych oraz promocję oferty spółek należących do grupy na rynkach regionu Bliskiego Wschodu i Królestwa Arabii Saudyjskiej. Przedsiębiorstwo działa na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Czytaj też

WB Middle East to już kolejna spółka joint venture powstała z udziałem Grupy WB w ostatnim czasie, w 2021 roku utworzono też spółkę Delta-WB z siedzibą w Gruzji. Do najbardziej znanych produktów polskiej Grupy WB należą bezzałogowce FlyEye i amunicja krążąca Warmate, używane z powodzeniem bojowo na Ukrainie, a także system zarządzania walką Topaz, używany przez polską artylerię w zdecydowanej większości modułów bojowych i również sprawdzony bojowo na Ukrainie w haubicach Krab, a także system wewnętrznej łączności Fonet, który jest produkowany na licencji w USA przez firmę Harris i używany w transporterach Stryker i wielozadaniowych pojazdach JLTV.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (8)

 1. seb1746

  Wszyscy piszą „super” - a to że Arabia jest oskarżana o ludobójstwo w trakcie wojny z Jemenem to już nikogo nie rusza…

  1. Kordian

   Niemcy i Rosjanie względem Polski za popełnione ludobójstwa też się nie rozliczyły, a świat z nimi współpracuje.

  2. seb1746

   Kordian - Rosja jest agresorem i nałożono na ten kraj sankcje. Niemcy nie prowadzą agresji na żaden kraj. Natomiast Arabia prowadzi agresję także powinna być obłożona podobnie jak Rosja sankcjami. Produkty WB mogą zostać potencjalnie wykorzystane w ramach agresji na Jemen.

 2. LMed

  No cóż, nawet bez zbędnego przyglądania się rzuca się w oczy, że ta firma jest za dobra na "krajowe układy". Tutaj to tak bardziej jak kiedyś "afrykanie" na koraliki z importu się nastawiamy.

 3. kowalsky

  Lepiej nie chwalić firm które coś potrafią i są samodzielne. "Optimus" i "JTT" a pewnie od ich czasów kilkanaście innych firm zostało skutecznie "zaopiekowanych" przez "nieznanych sprawców". Im więcej sukcesów tym więcej chętnych "do pomocy".

 4. czarlix

  To stara informacja. WB już dawno związało się z Mest z Arabi Saudyjskiej.

 5. Buka

  Super wiadomość WB powinno przeszkolić kadry PGZ w zakresie promocji produktów i ich sprzedaży za granicą.

 6. Flaczki

  Super, gratulacie teraz mozna im spzedac Poprady, drony flyeye I pioruny!

 7. Robert0

  Firma WB to przynajmniej ma sukcesy bo jest prywatna i posiada dobry zespół inżynierów. Za to PGZ mająca państwowy nadzór nie potrafi wyeksportować niczego. Drobnym sukcesem może się pochwalić Piorun i Krab. To pokazuje, że jak zainwestuje sie w B+R własnej konstrukcji to można odnieść sukces. Ale w Polsce dyktatura ciemniaków woli obce niż rodzime rozwiązania nawet gdy są tańsze i lepsze.

 8. Denar

  Brawo WB! Żadna polska firma zbrojeniowa nie zrealizowała tak wspaniałej ekspansji na rynki zagraniczne. Rodzi się nowy światowy koncern zbrojeniowy.

Reklama