Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Groty lecą do Afryki

Fot. PGZ.
Fot. PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dostawę karabinków szturmowych MSBS „GROT”  z jednym z krajów Afryki Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Podpisana umowa stanowi efekt wieloletniej współpracy Grupy PGZ z państwami z Afryki w zakresie indywidualnego wyposażenia żołnierza.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W przyszłości strony planują rozszerzenie współpracy o kolejny sprzęt produkowany w Polsce.

Jesteśmy szczęśliwi, że nasi partnerzy po raz kolejny obdarzyli nas swoim zaufaniem, kupując nowoczesny sprzęt produkowany w zakładach Grupy PGZ. To dla nas powód do dumy i jednocześnie potwierdzenie, że nasze wyroby prezentują najwyższą jakość i spełniają wymagania współczesnego pola walki. Cieszymy się, że współpraca w zakresie nowoczesnych systemów uzbrojenia wpisuje się również w szerszą kooperację pomiędzy Polską i Afryką na szczeblu gospodarczym i politycznym.
powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Czytaj też

Poprzednia umowa na dostawy karabinków szturmowych MSBS „GROT" do jednego z państw regionu została zawarta w maju 2022 r.

Czytaj też

Komunikat prasowy PGZ

Reklama

Komentarze (14)

 1. Pucin:)

  Sa inni polscy producenci celowo pomijani - MWS-15 (ZM Tarnów) oraz MU-15 (Magazyn Uzbrojenia). A tak swoją droga to jak długo jeszcze będzie trzeba czekać na wersję A3 - chyba do końca świata i o jeden dzień dłużej!!!!! :)

  1. Franek Dolas

   Przez kogo pomijani przez afrykańskie państwa? Jakie wersję czego Putin znowu pitolisz.

  2. Extern.

   Dopiero przecież co weszła wersja A2, zbierane są obecnie doświadczenia i sugestie do A3, więc jak można (i po co) pisać w duchu że A3 jest opóźniona? I nie, niestety (nad czym bolejemy) nie ma w Polsce obecnie innych niż Łucznik producentów nowoczesnych karabinków wojskowych. Tarnów nie produkuje jeszcze swoich modeli, (kilka prototypów to nie produkcja), SOG, SVRN i MU to bardziej montownie niż producenci. Jedynie wytwórnia Popińskich z Rogowa poza Łucznikiem, jeszcze naprawdę produkuje karabinki w całości u siebie, Tyle że Rogów to bardziej robi historyczne repliki broni wojskowej, niż współczesną broń wojskową, więc dla wojska jest to nie za bardzo przydatny producent.

  3. Pucin:)

   @Extern, - od czerwca 2020r. dostarczono WP 40 tysięcy sztuk karabinków grot w wersji A2!!!!! (dane z wersji papierowej NTW 7/2023) - Od wiosny 2022r. używa pewnej liczby wersji A2 - armia UA!!!! Obecnie mamy wrzesień 2023r.!!!!! Reszty nie będę komentował bo nie ma co!!!! szkoda czasu!!!! :)

 2. michmu

  ale to foto to chyba lipa, bo jak do afryki to pewnie na amunicje od kałacha (7,62). a lufa 7,62 do grota jest gładka nie ma tych wzdłużnych użebrowań)

 3. zibi

  Groty lecą do nieustalonego klienta w Afryce...., może trafią do Wagner Group? Znają już możliwości Grota z Ukrainy......

  1. Davien3

   @zibi oj znaja zawsze praktycznie stali z drugiej strony lufy

  2. Chyżwar

   @Davien3 Na Ukrainie Grot często robi za parasnajperkę, którą dostają najlepsi strzelcy w drużynach. Obstawiam więc, że współczynnik trafień jest bardzo wysoki...

 4. Mireq

  Wiadomo, dobre wieści.

 5. Chyżwar

  Zaraz pojawi się tu Kapusta i kilku innych jemu podobnych jegomości gotowych "uświadamiać" klientowi, że Groty to "ch... wybór". Dobrze więc, że producent nie podaje państwa, które kupiło tą broń. Ci jegomoście chcąc szkodzić własnemu krajowi gotowi się nauczyć Swahili.

  1. kapusta

   @Chyżwar - jak cię tak boli, że co chwilę prostuję twoje kłamstwa i manipulacje, to po prostu zacznij pisać prawdę, a nie partyjną propagandę. I nie wmawiaj zdrowemu choroby, bo taka prymitywna zawiść nie przystoi

  2. Franek Dolas

   Kapusta to ty piszesz kłamstwa i propagandę. Ale jak mówi przysłowie złodziej pierwszy krzyczy "Łapać złodzieja"

  3. Chyżwar

   @kapusta Od czasu, kiedy napisałeś, że ucieczka przed cegłami, którymi czeski dzieciak rzucał w Polaków "nosi znamiona faszyzmu" co najwyżej mnie śmieszysz.

 6. patriota39

  Rwanda i/lub Uganda. Tylko ta broń może być w rzeczywistości przeznaczona dla rebeliantów że wschodnich prowincji Konga (Kiwu Północne, Kiwu Południowe). Tam od 25 lat trwa zapomniana przez świat wojna domowa. Misja MONUSCO jest bezradna w utrzymaniu pokoju i stabilizacji na tych terenach.

  1. Franek Dolas

   No tak mogą również trafić do pigmejów albo do zulusów.

 7. Radek B.

  Co na to ONET ? Gdzie jest Zemła i Wyrwał ? Dlaczego się nie wyrywają i nie powołują na swoich wybitnych specjalistów ? Jeden ex specjals mógłby zalać Grota betonem , albo zaspawać lufę i stwierdzić że nie strzela, Polacy mogą produkować wyłącznie dzidy i łuki , kusze to już niech Niemcy lepiej robią bo dla nas to zbyt skomplikowane. Po co nam przemysł w Polsce jak mamy przemysł w Niemczech.

  1. Karaczanus

   Chciałeś po co nam PGZ jak mamy Koreie :) a tak z ciekawości ile kupili?

  2. "Pułkownik" Michał

   @Karaczanus chciał Pan zabłysnąć i nic z tego nie wyszło. Z tego co mówią media Koreą oferuje nam szeroki offset i produkcję w kraju. Natomiast dla niemiaszków jesteśmy co najwyżej montownią...

  3. Kaszana

   Radek. Krytyką to dobry sposob zeby coś poprawić. Wszyscy wiedzą że grot ma lub miał choroby wieku dziecięcego. W czym problem. Nikt nawet z opozycji nie krzyczał żeby wyrzucić grota i kupić obca broń . Ba nawet ta niemiecka PO rozbudowana fabrykę w Radomiu . Czy można coś dziś skrytykować związanego z obecną władzą? Żeby nie nazwali cię Niemcem lub zdrajcą?. Wszędzie na świecie prasa żyje z szukania afer i nieprawidłowości. A u nas? Od razu zdrajcą. Ale patrz pierwszy artykuł o wadach grota wyszedł w polskiej rzeczpospolitej. Nawet w use f35 miał fatalną prasę. I co ktoś krzyczał że to zdrajcy. Bren w Czechach to na początku gorszy był niż grot. I co ? Można wymieniać w nieskończoność. Ludzie ogarnijcie się. Wyłącznie tvp

 8. M.M

  Jest to co najmniej drugi tego rodzaju komunikat. Ciekawe, czy chodzi o drugie wschodnioafrykańskie państwo, czy też te samo co poprzednio dokupuje kolejną partię, Swoją drogą dziwne, że to jeszcze nie wyszło, o jakie państwo chodzi. W końcu to jest ( jak rozumiem) zamówienie idące w tysiące sztuk, w tamtejszym państwie nie może być tajemnicą, że wojsko używa Grotów. No chyba że chodzi jednak o małe partie dla specjalsów, to wtedy i owszem, można utrzymać fakt posiadania tej broni a tym samym tożsamość zamawiającego w tajemnicy.

 9. THAAD

  Nigeria?

  1. Dudley

   Nigeria, to Afryka zachodnia. Afryka środkowo wschodnia to Tanzania i Kenia no może jeszcze Mozambik

  2. Bender

   Afryka Środkowo-Wschodnia. Stawiam na Kenię.

  3. Monkey

   @THAAD: W artykule napisano o Afryce Środkowo-Wschodniej. Nigeria to nie ten rejon.

 10. Darooo

  Wyprzedzili fakty. Ukry już dawno je tam sprzedają.

  1. PatrykBryl

   Możliwe że to niestety dzięki temu je będziemy tam teraz eksportować bo nasza reprezentacja za granicą leży i kwiczy.

  2. Dudley

   Podobno, przynajmniej tak piszą ruskie trolle.

 11. Extern.

  Super, cieszę się naprawdę. Tylko było by miło gdyby Polska fabryka jednocześnie nie zapominała aż tak zupełnie o Polskim rynku cywilnym. Obecnie nie można w żadnym krajowym sklepie kupić Grota. Ja rozumiem kontrakty zagraniczne itd. ważne są, jednak kurczę to trochę nie fair że Polak nawet jak już sobie wywalczy to pozwolenie, to i tak nie może kupić sobie Polskiego karabinu, a będą służyły w Afryce.

  1. PatrykBryl

   Afryka przynajmniej na pewno zapłaci także jak dla mnie można to przeboleć.

 12. PatrykBryl

  Bardzo fajnie słyszeć że w tym zakresie odbieramy afrykański rynek Angolom i Ruskom. Niech no tylko jeszcze PGZ w kwestii pojazdów zacznie działać jak trzeba.

 13. AmrodAmras

  Bardzo dobre info. Gratulacje :)

 14. Paweł P.

  👏👏👏

Reklama