Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2022: Europejskie działo elektromagnetyczne całkiem realne

Autor. M.Dura

Jednym z niewielu morskich akcentów na „lądowych” targach uzbrojenia Eurosatory 2022 w Paryżu było okrętowe działo elektromagnetyczne. Co ciekawe nie było ono zaprezentowane przez Stany Zjednoczone lub Chiny, ale przez francusko-niemiecki Instytut badawczy Saint-Louis.

Reklama

Obecność okrętowego działa elektromagnetycznego na targach Eurosatory 2022 w Paryżu mogła rzeczywiście zaskakiwać i to z dwóch powodów. Po pierwsze uzbrojenie z góry przeznaczone dla okrętów było prezentowane na targach z zasady nastawionych na potrzeby wojska i służb mundurowych działających na lądzie. Tymczasem w gablocie ekspozycyjnej był wyraźnie eksponowany dziób okrętu klasy fregata/niszczyciel z charakterystyczną wieżyczką działa elektromagnetycznego.

Reklama

Po drugie nie chodziło wcale o zaprezentowanie programów już zaawansowanych, jakie są realizowane przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Chinach, ale o prace prowadzone we Francji przez francusko-niemiecki Instytut badawczy Saint-Louis ISL (L'Institut franco-allemand de recherches de Saint-Louis). Instytut ten powstał w ramach umowy podpisanej przez Republikę Federalną Niemiec i Republikę Francuską w 1958 r., z zadaniem wspólnego prowadzenia podstawowych badań naukowo-technicznych oraz studiów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Autor. M.Dura

W czasie targów Eurosatory 2022 instytucja ta prezentowała m.in. takie rozwiązania jak:

Reklama

-       nowa generacja „ochronników" słuchu - BANG/BIONEAR;

-       filtry (oparte na połączeniu nanodiamentów syntetyzowanych we własnych laboratoriach i polimeru macierzystego) chroniące czujniki optoelektroniczne przed zagrożeniami laserowymi o dużym natężeniu działającymi w widmie podczerwieni, samoczynnie aktywujący się powyżej progowej wartości energii;

-       system nawigacyjny STAMINA przeznaczony przede wszystkim dla lądowych robotów bezzałogowych, działających np. w autonomicznych konwojach.

Autor. M.Dura

Jednak największe zainteresowanie na ekspozycji instytutu ISL w czasie targów Eurosatory 2022 najprawdopodobniej wzbudzał nowy, funkcjonalny model działa elektromagnetycznego zamontowanego na okręcie wraz z wystawą kilku rodzajów innowacyjnej amunicji hiperszybkiej.

Przedstawiciele ISL wskazywali przy tym, że dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej zamiast prochu miotającego, działo elektromagnetyczne może wystrzeliwać pociski z prędkością 3000 m/s (8 Mach) na odległość większą niż 200 km. Co ważne wskazuje się na przydatność tego rodzaju rozwiązania nie tylko do zwalczania celów lądowych, ale również ponaddźwiękowych rakiet manewrujących.

Francuzi pochwalili się, że „ISL jest obecnie jedynym „graczem" w Europie, który opanował technologie związane z artylerią elektromagnetyczną. Niemiecko-francuski instytut zdobył tą pozycję jako lider projektu PILUM (Projectiles for Increased Long-range effects Using electroMagnetic railgun) realizowanego pod egidą Europejskiej Agencji Obrony EDA (European Defence Agency) w ramach programu badawczego PADR (Preparatory Action on Defence Research) – skupiającego siedmiu partnerów z czterech państw (Francji, Niemiec, Belgii i Polski).

Autor. M.Dura

Z informacji przekazanych w czasie Eurosatory 2022 wynika, że prace nad europejskim działem elektromagnetycznym są na początkowym etapie. Ich efektem ma być bowiem demonstrator technologii, który będzie gotowy do strzelania dopiero w 2028 roku. Jak na razie w ramach badań modelowych udało się wystrzelić pocisk o przekroju 5x5 mm z prędkością 120 m/s.

W przypadku ISL planuje się wykorzystać istniejącą instalację SIBREF (Soft In-Bore REcovery Facility) do badania zachowania w locie obiektów aerodynamicznych. Daje ona możliwość testowania różnego rodzaju elementów elektronicznych i mechanicznych z przyśpieszeniami do 25000 g jeszcze przed testami w powietrzu. Z kolei posiadana przez ISL „strzelnica" badawcza z wymaganym oprzyrządowaniem wewnętrznym i zewnętrznym pozwala na strzelanie pocisków na odległość do 1000 m

Reklama

Komentarze (5)

  1. AdSumus

    To miłe co piszesz. Oby coś z tego było. No i od czegoś trzeba zacząć.

  2. AdSumus

    Czy ktoś zainteresował się naszą hydrą? Tak, powstał prototyp działa w Polsce. Taki w metalu. I co? I nic. Gdzie nasze służby? Gdzie agencje? W du.... No Panowie, tak to my daleko nie zajedziemy.

    1. Chyżwar

      To projekt studencki. Skoro goście załatwili sobie przez firmę zbrojeniową wstęp na poligon, to pewnie ktoś się zainteresował. Nie wykluczone, że po studiach dostaną konkretną robotę.

  3. MarD

    Bardzo ciekawe ,zobaczymy jak to się rozwinie .Mam pytanko o broń nowoczesną pamiętam ,że w ofercie niemieckiej na fregaty była mowa o nowoczesnym uzbrojeniu energetycznym z założenia chodziło chyba o laserową broń czy angielska opcja którą wybrał MON również będzie przystosowana do tej nowoczesnej broni ?Mam nadzieję ze przyjecie Brytyjskiej oferty nie było tylko polityczne

    1. Marek T

      Chodziło o energię skierowaną w ramach WRE, nie o laserową.

    2. DDR

      Rozwinie się jak wszystko w Europie czyli za późno za drogo i za USA

    3. Valdore

      @DDR, US Navy akurat zrezygnowała z dział elektromagnetycznych dlaokrętów.

  4. Gandharwa

    Takie działka powinny być na wyposażeniu każdej atomówki - w ramach dookolnej obrony powietrznej obiektu.

  5. Antonioo

    Czy u nas ktoś nad tym pracuje, wydaje się to nie aż tak skomplikowane do realizacji a przynajmniej pod względem teoretycznym mamy wszystkie podstawy

Reklama