Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Patriot z niskokosztowym pociskiem

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Podczas Eurosatory 2018 koncerny Rafael i Raytheon prezentują pocisk SkyCeptor, przewidziany do włączenia w drugim etapie polskiego programu Wisła. W Paryżu prezentowana jest koncepcja wyrzutni zdolnej do odpalania zarówno rakiet wcześniej używanych w systemie Patriot, jak i pocisków niskokosztowych.

W Paryżu pociski SkyCeptor/Stunner prezentowane są zarówno przez koncerny Rafael, jak i Raytheon. Rakiety tego typu przedstawiane są jako niskokosztowe systemy przechwytujące, zdolne do zwalczania różnych celów: od niektórych pocisków balistycznych, przez rakietowe pociski artyleryjskie, po obiekty aerodynamiczne: rakiety cruise, bezzałogowce, czy wreszcie klasyczne samoloty.

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Podczas Eurosatory prezentowana jest koncepcja wyrzutni systemu Patriot, zdolnej do odpalania zarówno standardowych rakiet tego zestawu, jak i pocisków SkyCeptor. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa szanse na włączenie SkyCeptora do zestawu uzbrojenia Patriota, nie tylko przez nowych użytkowników, jak Polska, ale i obecnych.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Przedstawiciele koncernu Raytheon już wcześniej informowali, że obecni użytkownicy Patriotów są coraz bardziej zainteresowani nowym pociskiem. Będzie on kilkukrotnie tańszy od rakiet PAC-3 MSE rażących cele w systemie hit-to-kill, a jednocześnie nie będzie wymagał użycia dedykowanej stacji radiolokacyjnej, tak jak PAC-2 GEM-T. To znacząco zwiększy elastyczność użycia systemu Patriot.

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, używanej od niedawna operacyjnie w izraelskim systemie przeciwrakietowym David’s Sling (Proca Davida). Jest projektowany do przechwytywania gwałtownie manewrujących celów, i odpierania zmasowanych ataków rakietowych. Przewidziano go do wdrożenia w drugim etapie polskiego programu Wisła, a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu. SkyCeptor i Stunner mogą być integrowane również w różnych innych systemach przeciwlotniczych.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.