Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Nowa generacja europejskiej tarczy

Wyrzutnia SAMP/T. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia SAMP/T. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.

Na targach Eurosatory 2018 koncern MBDA demonstruje swoje systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Prezentowany jest między innymi nowy pocisk Aster 30 Block 1NT, o zwiększonych możliwościach przechwytywania celów balistycznych.

W Paryżu demonstrowana jest cała rodzina systemów rakietowych MBDA. Są wśród nich między innymi zestawy przeciwlotnicze średniego zasięgu SAMP/T, jak i krótkiego zasięgu MICA VL oraz Land Ceptor.

Ważnym elementem ekspozycji jest pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu Aster 30 Block 1NT. Rakieta tego typu ma wejść na uzbrojenie przede wszystkim zestawów przeciwlotniczych SAMP/T, używanych we Włoszech i Francji. System tego typu, opracowany przez konsorcjum Eurosam (MBDA i Thales), eksportowany do Singapuru, już obecnie ma pewne możliwości zwalczania celów balistycznych. Wraz z wprowadzeniem pocisku Block 1NT zostaną one rozszerzone.

Wyrzutnia SAMP/T i pocisk Aster 30 Block 1NT. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia SAMP/T i pocisk Aster 30 Block 1NT. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.

Pociski Block 1NT będą mogły przechwytywać rakiety balistyczne o zasięgu do około 1500 km. Otrzymają nową głowicę naprowadzającą pracującą w paśmie Ka. Będą mogły być używane zarówno na wyrzutniach lądowych, jak i na okrętach, wstępnie przewidziano ich wykorzystanie przez marynarkę wojenną Włoch. Przewiduje się, że rakiety w wersji Block 1NT osiągną gotowość operacyjną około 2023 roku.

Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia Land Ceptor. Fot. M. Dura/Defence24.pl.

Na Eurosatory demonstrowane są też dwa opracowane przez MBDA zestawy klasy SHORAD, czyli krótkiego zasięgu. Pierwszym jest Land Ceptor. Jego podstawowym uzbrojeniem są pociski CAMM, odpalane z pionowych wyrzutni metodą „zimnego startu”. W wypadku podjęcia decyzji przez użytkownika może też zostać wyposażony w rakiety CAMM-ER o powiększonym zasięgu. Land Ceptor to jedna z odmian modułowego systemu przeciwlotniczego EMADS, z pociskami CAMM/CAMM-ER.

image
System Land Ceptor/EMADS może też korzystać z pocisków CAMM-ER. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl

System Land Ceptor wejdzie do uzbrojenia w British Army około 2020 roku, natomiast same pociski CAMM – projektowane od podstaw z myślą o integracji z różnymi systemami dowodzenia – zostały już wprowadzone do służby operacyjnej w brytyjskiej marynarce wojennej. Pociski CAMM/CAMM-ER są proponowane Polsce w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

image
Wyrzutnia Mica VL. Fot. M. Dura/Defence24.pl. 

W Paryżu demonstrowany jest też system przeciwlotniczy MICA VL, wykorzystujący pociski pierwotnie opracowane jako rakiety powietrze-powietrze, i w tej ostatniej roli używane między innymi na francuskich myśliwcach Mirage 2000 i Rafale. Również ten system był promowany przez MBDA w Polsce, z myślą o programie Narew. Cechą systemu MICA jest możliwość użycia dwóch systemów naprowadzania: aktywnego radiolokacyjnego (MICA EM) oraz termicznego (MICA IR). 

image
Wyrzutnia Mica VL. Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (7)

  1. mustafa

    niech Polska kupi rakiety sampt francusko-wloskie maja duzy zasieg a nie tylko amerykanskie

  2. podatnik polski

    A Polska poszła w koszmarnie drogi zabytek z lat 60. czyli Patriot, który nawet po ewentualnej modernizacji (która nie jest pewna), będzie miał przestarzałe założenia lat 60. (np. brak mobilności).

  3. Willgraf

    I co dalej uważacie patriot za system dla Polski za 22 miliardy zlotych z vat przy obecnym kursie usd, a będzie drożej

    1. Problemy z gramtyką polską ?

      Nie szkodzi.

    2. Piotr

      dalej uważamy... :P

  4. K.

    Szkoda , naprawdę dobry system za przyzwoite pieniądze .

  5. Dan

    Ten pocisk Aster wygląda topornie i prawie dokładnie jak stare ruskie S-75.

  6. KrzysiekS

    Jeżeli dają produkcję CAMM/CAMM-ER w Polsce to NAREW powinna być oparta o ten system i to już!

    1. vvv

      jezeli skyceptor jest lepszy i ma wiekszy zasieg 120km przeciw mysliwcom i jest w trybie hit to kill to po co camm-er? camm bylby dobry na loare2

    2. Davien

      Proponuja nam zarówno MICA VL jak i CAMM/CAMM-ER i cos czuje że szybciej dostalibysmy MICA VL

    3. Willgraf

      Nie ttlko Narew, Wisła powinna być anulowana z Patriotem a odpowiedzialni stanąć przed Sądem za taki wybór

  7. BUBA

    W sumie jak pomyśleć głębiej to wybór Patriota nie jest zły........................................................................................ Baterie Patriot PAC-3 zostaną szybko zniszczone lub przejęte przez przeciwnika jak w Turcji w 2015 atakiem na software baterii i radiolokatora. Architektura softu jest stara i pełna dziur. Szybciej przegramy będą mniejsze zniszczenia. Może jednak Macierewicz pomagając Rosji dobrze wybrał Patrota zamiast nowoczesnego systemu SAMP-T czy MEADS?

    1. vvv

      o czym ty piszesz? MEADS jest oparty na pac-3mse oraz kiedy to patrioty zostaly zablokowane w Turcji sokoro Turcja nie posiada ich? jedynie stacjonowaly tam niemieckie baterie starego typu i nie byly one zablokowane. to s-350/400 nigdy nie wystrzelil w Syrii :)

    2. Pav

      Moze. Ale zauwaz ze 10mld dolarow wyplynie z Polski. Tzn. Najpierw Bank Amerykanski najpierw je wydrukuje potem mu przeplacimy za dolary a dopiero wtedy przeplacamy za baterie...

    3. Davien

      Panie BUBA ten\"cudowny\" SAMP/T jest systemem dalej sporo gorszym od PAC-3+ zarówno jezeli chodi o mozliwości rakiet jak i radaru naprowadzającego. MEADS to te same pociski PAC-3MSE co w standardowym PAC-3+ i koniec, nowszego nic nie bedzie więc znowu sie nie popisałes panie BUBA.

Reklama